banner

Tek sınav doğru değil
Şuurlu Öğretmenler Derneği Erzurum Şubesi, eğitim sisteminde sürekli sistem değişikliği olmaması gerektiğini belirtti. Dernek yaptığı yazılı açıklamada,  tek bir sınavın öğrencilerde stres yoğunluğunu artırdığına dikkat çekti ve sınavların sadece bilgiyi ölçmemesi gerektiğini ifade etti

ÖĞDER’den yapılan açıklama şöyle

Milli Eğitim Bakanlığının SBS ile ilgili yeni çalışmalar yaptığını, yeni bir sistem hazırlığında olduğunu medyadan farklı haber kaynaklarından  duyuyoruz. Bu konuda Derneğimizin çekincelerini  ve önerilerini paylaşmak istiyoruz.

Sık sık sistem değişikliği olmamalı

Ülkemizde son 10 yıldır çok fazla sistem değişiyor. Artık veliler ve öğrenciler sürekli sistem değişikliği istemiyorlar. ABD ve Alman modelinin bir tür karışımı veya iskandinav ülkeleri gibi devletleri örnek alarak  yapılan değişikliklerin hiçbirisi tutmadı. Her 2-3 yılda bir yeni bir çözüm önerisi diye ortaya konulan çalışmaların tamamı başarısız olmuştur. Eğitim de sınav sisteminin  yamalı bir bohça gibi sürekli yamanmaya çalışılması belirsizliğe yol açmaktadır. Bu konuda bir kurul oluşturularak ve çalışmalar istişare ile yürütülerek ortak akılla çözülmelidir. Her bakan döneminde artık bir sınav değişikliği yaşamak istemiyoruz. En az 20-30 yıl uygulanacak yerli, milli ve halkımızın ihtiyaçlarına cevap verecek adil bir sınav olmalı. Dershaneciliği bitireceğiz diye yapılan çalışmalar da başka yanlışlara sebebiyet vermemelidir.

Şu bir gerçek ki, eğitim sektöründe mükemmeli bulmak oldukça zor. Bir sistemin artıları da oluyor eksileri de. Önemli olan iyi bir düşünceden ve araştırmadan sonra zararı en az olan sistemi bulmak ve onu kullanmak önemlidir. Bunu yaparken de her kesimden uzman eğitimcilerle bir araya gelmek. Yoksa her gelen hükümete ve bakana göre sistem değişecektir ki, en kötü sistem bile sürekli sistemin değişmesinden daha iyidir.

Tek sınav doğru değil

Tek sınav sisteminde kişinin geleceğinin bir sınavla belirlenmesi stres yoğunluğunu arttırmaktadır. Bu nedenle kişinin performansının ve bilgisinin tek sınav yerine birkaç sınavla ölçülmesi daha makuldür. MEB yine tek sınav sistemine geçti. Olması gereken en az iki sınavla bilginin ölçülmesidir. Ancak bu iki veya daha fazla sınavı senelere yaymak da iyi değil. Olması gereken bir sene içinde yapılacak birkaç sınavla başarıyı ölçmektir. Örneğin yarı dönemde ve sene sonunda yapılacak olan iki sınav daha makul olurdu. Bir sınavda heyecandan, hastalıktan, stresten düşük puan alabilen bir öğrenci diğer bir sınavda eksiğini telafi edebilmelidir. Bir öğrencinin okuldaki Matematik başarısının nasıl ki bir yazılı ile ölçülmesi yanlışsa tek sınavla liselerde öğrenci almak da yanlıştır.

Sınavlar genel olmalı

Bu kadar çok öğrencinin sınavlara girdiği bir ortamda bölgesel veya yerel sınavların adil olmayacağını, torpilin ve adam kayırmanın önünü açacağını düşünüyoruz.

Sınavlar sadece bilgiyi ölçmemeli

Sınavlarda yorum , mantık soruları da olmalı. Sadece bilgiye dayalı sorular ezberciliği beraberinde getiriyor. Oyun çağındaki çocukların hayatlarının sıralarda geçiyor olması, başarının sadece testle ölçülmesi onların kişilik gelişimine de etki ediyor. Üstelik hayatın merkezine  bilgiye dayalı sınav alındığı için milli ve manevi değerler ile karakter eğitimi ve kişilik gelişimi askıya alınıyor. Çocukların gündeminden “iyi insan olmak” kavramı çıkarılmış ve yerine “test, deneme, etüt, ödev,a şıkkı” gibi kavramlar gelmiştir. Bizler çocuklardan iyi insan olması yerine sınavda başarılı insan olmasını beliyoruz. Sınavlar amaç değil araç olmalıdır. Bunlara velilerde dikkat etmelidir.

Meslek okulları çoğaltılsın

Mesleki eğitimde kalite artırılsın.Sayıları çoğaltılsın. Meslek lisesi mezunlarına kendi alanları ile ilgili üniversite seçerken sınavlarda ek Puan verilsin. Mühendislikler için liselerden altyapı hazırlanmalıdır. İl ve ilçelerde düşük Puanlı Anadolu lisesi açmak yerine Tarım,medya,iletişim,sanat,zanaat alanında  Meslek Liseleri çoğaltılsın. Meslek liselerinde iş bulma imkanı olmayan bölümler kapatılsın. Bölgelerde istihdama yönelik bölümler açılsın.

Liselerde ortak sınavları il MEM'ler yapsın

Liselerde uygulanan ortak sınavları İl MEB'ler organize etsin. İl zümrelerinden oluşacak bir komisyon ortak sorular hazırlasın. Öğrencilerin bu sınavları tatil olmadan 2 hafta önce yapılsın. Öğrenciler farklı okullarda bu ortak sınavlara girsin. Sınavlarda sadece test değil açık uçlu sorularda sorulsun. Sınav sonuçlarını sınav yapılan okullardaki öğretmenler okusun ve sisteme girsinler.

ABDULLAH İKİNCİ - ÖĞDER ERZURUM ŞUBE BAŞKANI

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.