banner

2013 kpss öğretmenlik atama başvuru tarihi
Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre 2013 öğretmen atamaları için Mayıs ayında yapılan duyuruya göre tercihler 16-29 Ağustos tarihleri arasında alınacak.

KPSS öğretmenlik atama başvuru ve tercih kılavuzu ne zaman yayınlanacak? MEB 2013 öğretmen atama takvimi açıklandı mı? KPSS ve ÖABT atama kılavuzu nerede yayınlanacak? İşte detaylar...

Öğretmen atama başvuru ve tercih kılavuzu Milli Eğitim Bakanlığı’nın http://mebbis.meb.gov.tr/  ve http://ikgm.meb.gov.tr/ adresinde yayınlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, 2013 KPSS puanına göre öğretmen atamaları 16-29 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan duyuruda açıklanan tarihlerin değişebileceği belirtiliyor. MEB’in bu hafta içinde öğretmen atama başvuruları ile ilgili yeni bir açıklama yapması ve kadroları ilan etmesi bekleniyor.

2013 öğretmen atamaları için başvuru yapacak adayların 2013 KPSS’ye ve Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı’na (ÖABT) girmiş olması şartı aranıyor. (ÖABT’de alanı olmayanlar için sadece KPSS şartı aranıyor)

 

 

 

 MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle;

15 Mayıs tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan öğretmen atama ve yer değiştirme yazısına göre, öğretmenlerin alan değişikliği işlemleri temmuz ayı içinde, özür durumundan yer değiştirmeler 15 Temmuz ile 5 Ağustos arasında ve KPSS puanına göre öğretmen atamaları da 16 ile 29 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

6-7 Temmuz’da yapılacak KPSS ile 14 Temmuz’da yapılacak Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) puanlarına göre yapılacak atamalar 16-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 2013-2014 eğitim ve öğretim yılının başlayacağı 16 Eylül’den önce öğretmenlerin atama sonuçları bakanlık tarafından duyurulacak.

Geçtiğimiz yıl, öğretmen atamalarında kadro belirsizliği nedeniyle atamalar biraz sarkmış yine de okulların açıldığı tarihten yaklaşık bir hafta önce atama sonuçları açıklanmıştı.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değişikliklerinin Haziran ve Temmuz aylarında yapılması planlanıyor.

2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Aday Sayıları

Başvuran Aday Sayısı: 924 bin 610 kişi

Sınava girmeyen aday sayısı: 61 bin 537 kişi

Öğretmenlik Alan Sınavı (ÖABT)

Başvuru yapan aday sayısı: 150.173

Sınava girmeyen aday sayısı: 7.828

Bakanlıktan il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen Bakan Nabi Avcı'nın yazısı;

1-İlköğretim okullarının bağımsız ilkokul yada ortaokul şeklindeki yapılandırılması işlemleri, öğretmen ve yönetici norm kadrolarının güncellenebilmesi bakımından dönüşüm onay işlemleri Mayıs ayı sonu itibarıyla tamamlanarak, 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı ders kesimi tarihinde dönüştürülen ve kapatılan okulların öğretmen ve yönetici norm kadro güncelleme işlemleri sona erdirilecektir. Norm kadro güncellemeleri 20 Mayıs-21 Haziran 2013 tarihleri arasında yapılacaktır.

2-İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenler dönüştürme sonucunda oluşturulan ve ilişkilendirildikleri ilkokula ya da ortaokula alanları dikkate alınarak öncelikle atanacaklardır. Sınıf öğretmenlerinin önceki sınıflarını okutmaya devam etmeleri sağlanacaktır. Ara sınıflarda sınıf birleştirilmesi yoluyla öğretmenlerin norm fazlası durumuna düşürülmesine meydan verilmeyecektir.

Bu okullara yapılan atamalar sonrasında yapılacak norm kadro güncellemelerinden sonra öğretmen fazlalığı oluşması durumunda, istekli olan öğretmenlere norm kadro fazlası olarak ayrılma imkânı sağlanacaktır. Bu öğretmenler bulundukları eğitim kuruntunda çalışmaları gereken süre şartı aranmadan il içinde yer değişikliği isteğinde bulunabileceklerdir. Hizmet puanı itibarıyla isteği doğrultusunda il içinde atanamayan bu öğretmenler, öncelikle o eğitim bölgesi içindeki okullara, bunun mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara da atanabileceklerdir.

Bu okullarda belirlenen norm kadrodan fazla öğretmen bulunması ve ayrılmaya istekli öğretmen bulunmaması durumunda hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılacak değerlendirmeden sonra hizmet puanı en düşük olan öğretmen/öğretmenler norm kadro fazlası olarak belirlenecektir. Bu öğretmenler öncelikle o eğitim bölgesindeki okullara, bunun

3-652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 37 nci maddesinde, öğretmenlerin yer değiştirme suretiyle atamalarının her yıl yapılan atama plan ve programlan çerçevesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini etkilemeyecek şekilde sonuçlandırılacağı, Bakanlıkça belirlenen özür gruplarına bağlı yer değiştirmelerin yaz tatillerinde yapılacağı hükmünden hareketle norm kadro güncellemelerinin tamamlanmasını müteakip; mümkün olmaması halinde ilçe içindeki ya da il içindeki diğer okullara atanacaklardır.

a)Öğretmenlerin il içi ve iller arası isteğe bağlı ve zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değişikliklerinin Haziran-Temmuz,

b)Alan değişikliği işlemlerinin Temmuz,

c)Özür durumundan yer değiştirmelerin 15 Temmuz-05 Ağustos,

ç)İlk atamaların 16-29 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilerek, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılma sağlıklı bir şekilde başlanılması bakımından Ağustos ayı sonu itibarıyla her türlü atama ve yer değişikliklerin sonuçlandırılması planlanmaktadır.

II milli eğitim müdürlüklerinin bu planlama çerçevesinde illerindeki planlamaları yaparak, herhangi bir aksaklığa meydan vermeden okulların yeni oluşumlarını tamamlamaları, bu okullarda görevli öğretmenlere de her türlü rehberlikte bulunmak suretiyle atamalarını titizlikle gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Öğretmenlerin yer değiştirmelerine ilişkin hususlarda daha geniş açıklamalar önümüzdeki süreçte ayrıca yapılacaktır.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Yorumlar   

 
0 # Winnie 26-03-2015 22:41
We stumbled over here by a different page and thought I might
check things out. I like what I see so i am just following you.
Look forward to looking at your web page yet again.

Stop by my web site: generic cialis
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.