banner

Kürtçe öğretmenliği TBMM gündeminde
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kürtçe öğretmen adaylarının, kalıcı çözüm bulununcaya kadar sözleşmeli statüsünde istihdam edilmeleri gerektiğini söyledi.

TBMM Genel Kurulu, Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

Gündemdışı söz alan Baluken, 2012 yılında alınan Kürtçe seçmeli ders kararı ile birlikte, Artuklu Üniversitesi'nde 500 öğretmene Kürtçe öğretmenlik için eğitim verildiğini anımsattı.

Kararın ardından YÖK'ün bu öğretmen adaylarının istihdamını engelleyecek şekilde uygulamalar başlattığını savunan Baluken, 500 olarak öngörülen istihdam sayısının 250'ye düşürüldüğünü kaydetti.

Hükümete inanan öğretmenlerin, işsizlik ve mağduriyet getiren uygulamayla karşı karşıya kaldığını öne süren Baluken, "Son yapılan açıklamalarda, bu öğretmenlerin ek ders ücreti üzerinden istihdam edileceği belirtiliyor. Asgari ücretin daha düşük bir ücretle işini, gücünü, ailesini bırakacak öğretmenler, hak gaspıyla karşı karşıyadır. Kürtçe öğretmen adayları kalıcı çözüm bulununcaya kadar sözleşmeli statüsünde istihdam edilmelidir. Artuklu Üniversitesi'ne tekrar formasyon hakkı tanınmalıdır" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.