banner

Çizgi Kolejleri’nden STEM ve ERASMUS + projeleri
Çizgi Kolejleri, eğitim sektörüne getirdiği çizgi ötesi yeniliklerle Türkiye’nin en iyi butik okulu olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. 7. Kampüsünü Çorlu da açan Çizgi Kolejleri Kurucusu Ulaş Velioğlu bununla da yetinmeyip, yenilikçi eğitim yaklaşımını şimdi farklı mecralara taşıyor.

ulas_velioglu_cizgiÇİZGİ KOLEJİ STEM OTOBÜSÜ TÜM ÇOCUKLARA ULAŞACAK
Başta son dönemin en popüler eğitim yaklaşımı olan STEM eğitimi olmak üzere bir çok yeni ve henüz uygulanmamış projeleri okullarında hayata geçiren Çizgi Kolejleri Kurucusu Ulaş Velioğlu, Science (Bilim), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan, temelinde yaparak ve yaşayarak öğrenme prensibini taşıyan STEM eğitimini bu eğitimi alma imkanı olmayan çocuklara götürüyor.
Yeni projede ÇİZGİ KOLEJİ STEM OTOBÜSÜNÜ tasarlayan Çizgi Kolejleri inovasyon ekibi, STEM OTOBÜSÜ ile ilçe, mahalle, köy demeden kolej eğitimi alma şansı olmayan çocuklara bu hizmeti taşıyacak. STEM Otobüsü’nde okul öncesinden lise çağına kadar tüm çocukların otobüsün içinde konuşlandırılan bilim setleri ve proje uygulamaları ile aktiviteler yapabileceğini belirten Velioğlu, “İmkansızlıkları yokluk değil sadece biraz zorlanma olarak gören eğitim girişimcisi olarak, projeyi şimdilik İstanbul ve Marmara bölgesinde başlatıyoruz. Ancak projenin ülke genelinde yaygınlaşabilmesi için bu tip bilim uygulamalarının sadece imkanı olan çocuklara değil tüm çocuklarımıza sunulması gerekliliğine inanıyorum. Eğitime gerçek anlamda gönül vermiş değerli işbirlikçiler ile projeyi daha ileriye taşıyacağız.” diye konuştu.

cizgi_koleji_stem_otobusuAVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİYLE ERASMUS + PROJELERİ
Eğitim kalitesi yurt dışında da kabul edilmiş Çizgi Kolejleri, “Erasmus +” işbirlikleriyle bir taraftan Türkiye’de bulunan mültecilere sağlık alanında eğitim vermeyi diğer taraftan ise bünyesinde bulunan Sağlık Meslek liselerinde yetiştirdiği öğrencilerine yurt dışında istihdam imkanı sunuyor.
Mülteci ve göçmen hareketliliğinin yoğunlaştığı günümüzde, bu kitlelerin eğitimi adına duyduğu sosyal sorumluluktan dolayı, kendi adına pay üstlenerek durumdan vazife çıkardıklarını dile getiren Çizgi Kolejleri Kurucusu Ulaş Velioğlu, ülkemize sığınan 3.5 milyonu aşkın mültecinin her türlü sağlık sorunlarının çözümüne anahtar olmak için Avrupalı paydaşlarla önemli bir projeye imza attıklarını ifade etti.
2017 yılının ilk aylarında başlayan AB projesinin 2018’de de tüm hızıyla devam ederek 2019 yılında sonuçlanacağını belirten Velioğlu proje hakkında şöyle konuştu: “Çizgi Kolejleri Sağlık Meslek Liselerimizin proje ortakları arasında Hollanda’dan Stichting Regionaal Opleidingen Centrum Aventus, Almanya’dan ALB FILS KLINIKEN GMBH, Hollanda’dan Stichting SU International Zorg, Danimarka’dan Social-og Sundhedsskolen Fyn bulunuyor. Bu eğitim kurumlarının katılımlarıyla başlatılan Erasmus + projesi, 1. toplantısı Hollanda AVENTUS Okullarında diğer AB ülkeleri temsilcileri i, Ülkemizi temsilen ise Çizgi Kolejleri Kurucusu Ulaş Velioğlu ve Çizgi Kolejleri Proje Direktörü Dr. Ali İhsan Özeroğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Proje sürecinin 2. toplantısı da İstanbul’da Çizgi Kolejlerinin ev sahipliğinde düzenlendi.”
Velioğlu, Ortadoğu’da son yıllarda cereyan eden savaşlar nedeniyle, birçok mültecinin ülkelerini terk ederek Türkiye ve bir çok Avrupa ülkesinde kendine güvenli yaşama imkanları aramaya başladığını, ev sahiplerinden çok farklı kültürlere sahip olan bu sosyal grupların gittikleri ülkelere uyum sağlama konusunda oldukça zorlandığını ve kültür çatışmaları yaşadıklarını sözlerine ekledi. Velioğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çatışmaların ortadan kaldırılmasının birdenbire olabileceğine inanmak oldukça zordur. Çünkü bu amaca yönelik birçok yatırım yapılması gerekmektedir. Bu noktada, eğitim; mülteci ve göçmenlerin topluma uyum sağlamaları için anahtar yatırım aracı konumundadır. İlk yapılması gereken bu kişilerin bulunduğu yeni toplumda etkin iletişimlerini sağlayabilmek için o ülkenin dilini kullanabilme becerilerini geliştirmek ve ikincil olarak da o toplumda istihdam edilebilmelerine olanak sağlamaktır. Dil ve mesleki beceri kazandırılabildiğinde mülteci ve göçmenlerin toplumla bütünleşmesi daha kolay ve sorunsuz olabilecektir. Toplumsal bütünleşmenin sağlanmasında birincil basamağı oluşturan ve önem ve öncelik sıralamasında en ön sırayı tutan alan; “sağlık” alanıdır. Bu nedenle proje; mültecilerin kendi kültürlerinden gelen sağlık elemanlarını yetiştirerek onlara bulundukları toplumun dil becerilerini de kazandırıp sağlık sektöründe istihdam edilebilmelerine odaklanmıştır. Proje ortaklarının mülteci ve göçmen idareleri, sağlık bakanlıkları, eğitim ve içişleri bakanlıklarının yetkili mercilerinin de katılımlarıyla yapılacak toplantılarda sağlanacak bilgilerle, mültecilere yönelik en etkin sağlık eğitiminin nasıl yapılacağına dair bilgiler toplanmakta ve 2019 yılında uygulamaya geçirilmesi planlanan yeni bir Erasmus + projesiyle bu kitlelerin sağlık alanında yaşadıkları olumsuzluklar ortadan kaldırılabilecektir. Eğitimde Lider Çizgisiyle uluslararası boyutta etkinliklerini sürdüren Çizgi Koleji sahip olduğu evrensel değerler ve evrensel bakış açısıyla insanlığa değer katmayı kararlılıkla sürdürecektir.”

ÇİZGİ KOLEJİ MEZUNLARINA AVRUPA’DA ÇALIŞMA ŞANSI
Bu amaçla; 2018-2019 eğitim- öğretim yılında sahip olduğu Sağlık Meslek Liselerinde İngilizce hazırlık eğitimini başlatarak, mezunlarına yurt dışında istihdam olanakları sağlayacaklarını ifade eden Velioğlu, “Git gide yaşlanmakta olan AB nüfusu kendilerine her kademede sağlık hizmetlerini en mükemmel şekilde sunabilecek sağlık personeline ihtiyaç duymakta ve yaptığı AB projeleriyle kendini bu alanda ispatlamış Çizgi Kolejleri’ni bir umut ışığı görmektedir. İnsanlığın “eğitimle yüceleceğine” inanan Çizgi Kolejleri gerek AB gerekse kendi ülkesinden kendine yüklenen ‘Eğitimde kalite Çizgi Kolejleri çizgisinde gerçekleşir’ misyonuna sahip olarak insanlığa değer katacak değerleri her alanda yetiştirmeye devam edecektir.” diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.