banner

Doğanata Eğitim Kurumları 50 yılda 20 bin mezun verdi
Duayen Eğitimci İşadamı Hukukçu merhum Necdet Doğanata’nın 1965 yılında temellerini atarak, İzmir ve Türkiye’de köklü bir eğitim kurumu haline getirdiği Doğanata Eğitim Kurumları İzmir Özel Fatih Koleji öğrencilerinin her alandaki başarılarıyla farklı bir eğitim kurumu olarak eğitim-öğretime devam ediyor.
ali_riza_doganataİzmir Fatih Koleji’nin misyonunu “Ülkemizde Atatürkçü düşünce sistemine sahip, milli ve manevi değerlerimize saygılı evrensel vizyonu benimseyen, bilgiyi ve sevgiyi paylaşan, problem çözme becerisini kazanmış, teknolojiyi izleyip kullanabilen, araştırmacı ve üretken bireyler yetiştirmek“ olarak ifade eden İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, bu misyonla yarım asırdır İzmir ve Türkiye’nin en önemli eğitim kurumları arasında yer aldıklarını söylüyor.
“TUBİTAK başta olmak üzere Türkiye’de gerçekleşen proje ve bilim olimpiyatlarında başarı gösteren öğrencilerimiz Türkiye’yi yurt dışında başarıyla temsil ediyor.” diye konuşan Ali Rıza Doğanata, sözlerini şöyle sürdürüyor: Üniversitelere ve liselere giriş sınavlarında elde edilen dereceler, Bilim Olimpiyatları ve Proje Yarışmalarında kazanılan Dünya dereceleri ve madalyalar, sporda ve güzel sanatlar alanlarında alınan ulusal ve uluslararası şampiyonluklar ve dereceler ile başarının bir gelenek haline geldiğini göstermektedir.”
BAŞARININ ALTINDA KURUM KÜLTÜRÜ YATIYOR
Hem hukukçu, hem eğitimci, hem de iş adamı kimliği ile eğitime ömrünü adayan merhum Necdet Doğanata’nın, araştırmaya verdiği önemin yanı sıra, etik değerlerden taviz vermemesi ve eğitimi ticarileştirmemesi her geçen yıl çıtayı yükselterek ulusal ve uluslararası başarıların art arda gelmesini sağladığını vurgulayan İzmir Fatih Koleji Genel Müdürü Ali Rıza Doğanata, öğrenci, öğretmen, veli ve okulun işbirliği içinde takım olarak çalışmasıyla başarıların ortaya çıktığının altını çiziyor. “Yüksek standartlara ulaşan “Kurum Kültürümüz” ile artık kendi başarılarımızla yarışıyoruz.” diyen Doğanata, okul başarıları hakkında şu bilgileri veriyor: “Yabancı dil eğitiminde de yüksek hedeflerimiz var. Bu alanda da başarılarımız hep gündemde. Geçtiğimiz yıl her yıl farklı bir ülkede gerçekleşen 22. düzenlenen tüm dünyada ICYS olarak bilinen “Uluslararası Genç Bilim İnsanları Konferansı’na” ev sahipliği yaptık. Türkiye’de ilk defa gerçekleşen organizasyonu İzmir ve Kuşadası’nda gerçekleştirdik. Bu konferansa 20 ülkeden 300 civarında öğrenci ve eğitimci katıldı. Bu yıl beşincisini gerçekleştireceğimiz DOESEF’te artık ulusal boyutunun yanı sıra uluslararası boyutta gerçekleşiyor.”
izmir_fatih

İNOVATİF PROJELERE ÖNEM VERİYORUZ
Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı ve İzmir Üniversitesi ile gerçekleştirilen DOESEF Yarışması ile Türkiye’den seçilen projeler 15’e yakın uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil ediyor. Küreselleşen ve her an yeni bilgilerin üretildiği dünyada öğrencilerin doğru bilgiye hızla ulaşmasının ve inovasyonun önemine vurgu yapan Doğanata, “Gençlerimizi buna göre yetiştirmeye çalışıyoruz. İnovatif projeler üzerinde çalışıyoruz ve gelecekte de buna devam edeceğiz. Yaparak yaşayarak öğrenen insanın daha kalıcı bilgiye sahip olduğu gerçeğiyle bilimden, sanata, spordan, kültüre kadar her alanda öğrencilerimize destek veriyoruz. Her okula nasip olmayan bir alt yapımız var. Vizyon ve Misyonumuzda da belirttiğimiz gibi Doğanata Eğitim Kurumlarının bugün olduğu gibi gelecekte de amacı, Atatürk ilke ve devrimlerini tanıyan, benimseyen, yurdunu seven, çağdaş, demokratik ve lâik, ulusal ve evrensel değerlere saygılı, bilgi çağının gereklerini yerine getiren, öğrenmeyi temel ilke olarak benimseyen, yaratıcı ve üretken, hoşgörü sahibi, farklılıkları zenginlik sayan, düşünsel, duygusal, sosyal açıdan yetişmiş bireyler yetiştirmektir. “ dedi.
İZMİR ÜNİVERSİTESİ HIZLI ve DENGELİ BÜYÜYOR
Aynı zamanda İzmir Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı olan Ali Rıza Doğanata, “İzmir Üniversitesi’nin kuruluş sürecini rahmetli babam Necdet Doğanata ile her aşamasında yaşadığını, üniversitenin çok hızlı ama dengeli bir büyüme gerçekleştirdiğini söylüyor. İzmir Üniversitesi’nin şu anda 30’dan fazla bölümde eğitim-öğretime devam ettiğini belirten Ali Rıza Doğanata, üniversite hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Hukuk, Tıp, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Mimarlık, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakülteleri mevcut. Ayrıca Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Yabancı Diller Meslek Yüksek Okulu, Sosyal Bilimler, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri Enstitüleri var. Her yıl yeni bölümler bunların bünyelerine katılıyor. Bu sürece gelmek tabi ki hiç kolay olmadı. Rahmetli babamın çalışmaları, inancı ve hayalleri İzmir Üniversitesi ile taçlandı. İzmir Üniversitesi özellikle kadınlar, gençler ve engelliler konusunda kuruluşundan bu yana tıpkı İzmir Fatih Koleji gibi sosyal sorumluluk projelerine imza atıyor. “

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.