banner

Cent Koleji’nde zafer geleneğe dönüştü
1991 yılında Süha Cent tarafından Türkiye’deki eğitim standartlarının yükseltilmesi ve insanlığa faydalı bireyler yetiştirmek amacıyla kurulan Özel Cent Okulları, eğitimde olduğu kadar sportif başarıları ile de dikkat çekiyor. Cent Koleji'ni elde ettiği başarıları Cent Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Cent ile konuştuk.
cent_kolejiCent Koleji’nin, Atatürk’ün emaneti olan laik ve demokratik Cumhuriyet'imizi korumak, ilerletmek amacıyla; özgürce düşünebilen, düşünceleri doğrultusunda hareket edebilen, bilime ve sanata inanan, kültürüne ve ana diline sahip çıkan, bunun yanında iki yabancı dili konuşabilen, 21. yüzyılın aydın, demokrat, çağdaş ve özgür insanını yetiştirmeyi hedefleyerek çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Cent Koleji Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Cent, artı eğitim Dergisi’nin sorularını yanıtladı.
1991 yılında kurulan Cent Koleji’nin bugüne kadar elde ettiği başarıları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Kurulduğumuz günden bu yana öğrencilerimizin akademik gelişimlerinin yanında sosyal ve sportif aktivitelere de oldukça önem verdik. Tıpkı eğitimde olduğu gibi bu faaliyetlerimizi aynı titizlik ve ciddiyet ile sürdürmekteyiz. Cent Koleji’nde spor faaliyetleri okulumuzda bir gelenek halini almıştır. 1991’den bugüne çeşitli branşlarda 12 Türkiye Şampiyonluğu, 1 Dünya 2.liği ve Dünya 8.liği kazandık. Basketbol ve hentbolda alınan dünya dereceleri; yüzme ve eskrimde alınan Türkiye dereceleri, her zaman gururumuz olmuştur.
2007 yılında kurulan ve sporcularının tamamını öğrencilerimizin oluşturduğu Cent Koleji Spor Kulübü ile Hentbol Erkek Takımı'mız ulaşılması zor dereceler elde etmiştir. Cent Koleji hentbol branşında hem okul hem de kulüp olarak Türkiye'nin en başarılı ve iddialı kurumlarından biri haline gelmiştir. Bazı başarılarımız,
• 4 kez Liseler Türkiye Şampiyonluğu (2006, 2011, 2013, 2015)
• 2 kez Liseler Türkiye İkinciliği (2009, 2012)
• 8 kez Liseler İstanbul Şampiyonluğu (2006, 2007, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015)
• 1 kez Ortaokullar Türkiye İkinciliği (2008)
• 2 kez Türkiye 1. Lig Şampiyonluğu (2011, 2012)
• 2 kez Gençler Türkiye Şampiyonluğu (2012, 2016)
• 1 kez Yıldızlar Türkiye Şampiyonluğu (2014)
• 1 kez Yıldızlar Türkiye İkinciliği (2010)
• 2 kez Küçükler Türkiye Şampiyonluğu (2010, 2012)
Basketbolda ise,
• 1 kez Liseler Türkiye Şampiyonluğu (1999)
• 1 kez Liseler Dünya İkinciliği (1999)
• 1 kez Liseler Türkiye İkinciliği (1998)
centSPORTİF BAŞARILARA BURS SAĞLIYORUZ
Peki bu derece ciddi başarı kazanan öğrencileri siz mi yetiştiriyorsunuz?
Zamanımızda bazı özel okullar hem akademik hem de sportif anlamda tabiri caizse "hazıra konup" bu başarıları kendi başarıları gibi gösteriyorlar. Son sınıfa geçen öğrencilere burs verip, okula bile uğratmadan, o kolej havasını solutmadan 9 ay sonraki sınav ya da müsabakalarda derece gelince de üstlerinde okul forması ile poz verdirtiyorlar.
Ben gururla söyleyebilirim ki bizim tüm başarılarımız tamamen doğal. En az 4 yıllık bir gelişim söz konusu. İlkokuldan gelen kendi öğrencilerimizin yanı sıra başka şehirlerden potansiyeli olan çocukları küçük yaşlarda belirleyip yapılan düzey belirleme sınavından sonra çeşitli burslar ile okulumuza kabul ediyoruz. Bu bursun devamlılığı için belli bir not ortalamasını ve örnek kolej öğrencisi davranışlarını şart tutuyoruz. Ortaokul dönemindeki hafif antrenman ve müsabaka temposundan sonra öğrencilerimiz lise hazırlık sınıfına geçtiğinde kendilerini alanında uzman antrenörlerimiz tarafından uygulanan yoğun ve bilimsel bir sürecin içinde buluyorlar.
Bu başarılar okula ve diğer öğrencilere neler kazandırıyor?
Eğitim sektöründen olsun olmasın dünyada birçok firma kendi iç dinamizmini spor ile ayakta tutuyor. Ülkemizde ve yurt dışındaki çok önemli firmaların yaptırdığı "tanınırlık" anketlerinde bile kendi ürünlerinden ziyade basketbol ve voleybol takımlarının almış oldukları başarılar daha çok ilgi çekiyor. Bizim okulumuzdaki şampiyonluklar ise kurumumuzun sosyal medya hesaplarında veli ve öğrencilerimiz tarafından hep en çok okunan haberler oluyor. Okullarına olan aidiyet duygusunun artmasını ve takımlarının başarısı sayesinde gururlu hissetmelerini sağlıyor. Öğrenciler sınıf arkadaşlarının maçlarında tribünlerde onlara destek verirken aynı zamanda ömürleri boyunca hatırlayacakları kareleri hafızalarına kazıyorlar. Küçük yaş grubundaki öğrenciler ise ağabeylerini hem fiziksel hem de sosyal anlamda örnek alarak spor yapmaya heves ediyorlar. Tabii ki en büyük kazanç sporculara ait oluyor. Hem spor yapıyorlar, genç yaşlarda birçok şehir gezip kültürünü tanıyorlar hem de başarılı olup bir sonraki durakları olan üniversitelerden başarı bursu kazanarak çeşitli fakültelerde öğrenim hayatlarına devam ediyorlar.
BAŞARININ SIRRI: ANTRENMAN BİLİMİ VE DİSİPLİN
Başarıyı getiren unsurlar hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Belki basit olacak ama sadece iki unsur söyleyebilirim: Antrenman bilimi ve disiplin. Müsabakalara hazırlık döneminin bile bir hazırlığı olduğu unutulmamalı. Sporcunun pik performansının dikkatlice hesaplanıp sürantrene edilmemesi gerekiyor. Disiplin ise bu kavramları tamamlayan en önemli etken… Eğer bir takımsanız hele ki kolej takımı iseniz her türlü davranışınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Rakip okullardaki veliler bile bizim maçlarımızı zevkle takip ediyorlar. Mesela İstanbul dönüşü şehir dışında kaldığımız otellerden gelen ve öğrencilerimiz ile ilgili övgüler içeren mektuplar bizleri çok mutlu ediyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.