banner

Uzmanlar, Fen Bilimleri LYS-2’yi değerlendirdi
LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı nasıldı? Bugün yapılan Fen Bilimleri Sınavı'nda (LYS-2) hatalı soru var mı? Lisans Yerleştirme Sınavları’ndan LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı bugün yapıldı. Uzmanlar LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı’nı değerlendirdi.

LYS-2 Fen Bilimleri sınavı bugün saat 12:15’te sona erdi. Geçen hafta yapılan Matematik-Geometri sınav sorularının zorlayıcı olması adaylar için Fen Bilimleri sınavının önemini daha da artırdı. Fen Bilimleri sınavında yer alan soruların okul müfredatına uygun olması ile birlikte zorlayıcı olduğu görüldü. MF puan türünden tercih yapacak öğrencilerin Fen Bilimleri sınavı ile birlikte sınav maratonu sona erdi.

Uğur Hazırlık Kimya Bölüm Başkanı Bedrettin Boyacıgil; “Sınava giren öğrencilerin ifadelerine göre sınavda müfredat dışı soru bulunmamaktadır. Soruların konu dağılımı, geçen yıllarda olduğu gibi dengelidir. Seçici, ayrıntılı bilgiler içeren soruların “Organik Kimya” bölümünde yer aldığını görmekteyiz. İyi bir eğitim alan, doğru kaynakları kullanan, bilgi boşluğu olmayan öğrencilerin başarılı bir sınav geçirdiğini düşünmekteyim. ” dedi.

Uğur Hazırlık Fizik Bölüm Başkanı Ergun Bulşu; “Öğrencilerimizden edindiğimiz bilgilere göre 2014 LYS Fizik testindeki sorular, MEB’in Lise fizik müfredatının tamamını kapsayacak şekilde sorulmuştur. Sorulardaki konu kapsamı, geçen yılki sınava paralellik göstermekle birlikte, matematiksel işlemler biraz daha öne çıkmıştır. Öğrencilerimiz, fizik testinin geçen yıla göre daha zor olduğunu ifade etmiştir. Sınavdaki sorular, sene içinde kullandığımız yayınlarımızda yer alan sorularla örtüşmektedir.”  dedi.

Uğur Hazırlık Biyoloji Bölüm Başkanı A. Mete Kizir; “2014 LYS-2 Fen Bilimleri sınavının soruları bildiğiniz gibi açıklanmadı. Ancak öğrencilerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda sorular hakkında fikir sahibi olduk. Öğrencilerimizden edindiğimiz bilgiler doğrultusunda ve yaptığımız ilk değerlendirmeler neticesinde hatalı, yanlış ve müfredat dışı herhangi bir sorunun olmadığı, başarılı bir sınavı geride bıraktığımızı görmüş olduk. Bugün yapılan sınavda, son yıllarda olduğu ve de öngördüğümüz gibi 30 Biyoloji sorusundan 12. Sınıf ağırlıklı olmakla birlikte 11, 10 ve 9. Sınıf müfredatından da sorular sorulmuştur. Geçmiş yıllara göre soruların, bu yıl daha zorlayıcı, detaylı ve ayırt edici sorular olduğunu söyleyebiliriz. “dedi.

Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil; “Fen Bilimleri sınavının sona ermesiyle MF puan türüyle öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edecek olan öğrencilerin sınavları sona ermiş oldu. Öğrenciler bundan sonraki süreçte, sınav açıklanana kadar dinlenmeli, sınavın açıklanmasıyla birlikte başlayacak olan tercih dönemine ise hazırlık yapmalılar. Tercih edilecek bölümler, meslek araştırmaları ve tercih listesine karar verme aşamasında bu süreci iyi değerlendirmeliler. ÖSYM tarafından sınavın en geç 15 gün içinde açıklanacağını tahmin etmekteyiz. Öğrencilerin ve velilerin tatil planlarını bu durumu göz önünde bulundurarak oluşturmalarını tavsiye ederim.” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.