banner

ERA Kolejleri’nden ses getiren projeler
ERA Kolejleri yıl boyu gerçekleştirdiği projelerle başta kendi öğrencileri olmak üzere tüm toplumun dikkatini çekmeyi ve farkındalık yaratmayı hedefliyor. 

sezai_eyupoglu_eraERA Kolejleri’nde sağlık, çevre, teknoloji, sanat ve spor başlıklarında gerçekleştirilen projeler, öğrencilerin gelişimlerini çok yönlü desteklemek için özenle belirleniyor. Teknoloji laboratuarlarında kod yazmaktan tiyatro sahnesiyle tanışmaya, sirk atölyelerinden dizilim sporuna kadar ERA projeleri, birbirinden iddialı… Eğitimin kurumunun yıl boyunca gerçekleştirdiği projeleri ERA Kolejleri CEO’su Sezai Eyüpoğlu ve Kurumsal İletişim Direktörü Gülçin Aşkın Çetin anlattı.
ERA Kolejleri, İstanbul’daki 10 kampüsünde 5 bine yakın öğrenciye eğitim veriyor. Eğitim kurumunun yıl boyunca gerçekleştirdiği ulusal ve uluslararası projelerle, başta ERA Kolejleri öğrencileri olmak üzere tüm toplumun dikkatini çekmek ve farkındalık yaratmak hedefleniyor. ERA’da akademik gelişim, öğrencilerin fiziksel gelişimi, sosyal gelişimi, psikolojik gelişimi ve zihinsel gelişimleriyle birlikte düşünülmekte ve öğrencilerin eğitim öğretim ortamları bu çerçevede dizayn edilmektedir. ERA Kolejleri, eğitim verdiği "Z Kuşağı" öğrencilerinin farklı ihtiyaçlarını biliyor ve o neslin ihtiyaçlarını karşılayan bir anlayışla büyümeye devam ediyor. Z Kuşağı öğrencilerinin, realistik bir hayal gücüyle geleceğe baktıkları ve yaşamı eleştirel bir zeka ile değerlendikleri gerçeğinden hareket eden ERA Kolejleri, yıl boyunca gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği bütün projelerini bu iki temel üzerine bina ediyor.
ERA Kolejleri, 5’li gelişim modeli ile öğrencilerinin zihinsel, psikolojik, sosyal, akademik ve fiziksel açılardan gelişimine, bütünsel bir yaklaşım getiriyor. Bu bakış açısı içinde kurum, öğrencilerin fiziksel sağlığına, çevre bilinci sağlanmasına, sanatsal ve sportif yeteneklerinin geliştirilmesine, teknoloji hâkimiyetlerinin artırılmasına yönelik çeşitli aktivite ve projeler gerçekleştirmekte.

SAĞLIK VE ÇEVRE MESAJI, PEDAL PEDAL YAYILIYOR
Sağlıklı nesiller yetişmesi için ERA Kolejleri’nin desteğiyle hayata geçirilen “Pedal Pedal Türkiye” projesinde, Dağcı ve Bisikletçi Meriç Şehit Türkiye’nin 81 ilini ve 3 ülkeyi bisikletle geziyor. Büyük şehirlerdeki hareketsiz yaşam tarzı, yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de bir tehdit. Ülkemizde çocukluk çağı obezite oranlarının yüzde 6,5’ten yüzde 14,3’e çıkmış olması da bu olumsuz sonucu gözler önüne sermekte... Kısa mesafelerde dahi yürümek yerine araçları tercih etmemiz, insan sağlığını olduğu kadar çevreyi de olumsuz etkiliyor. Ülkemizde ulaştırma alanında kişi başı 0.56 tonu bulan karbondioksit salınımı, artık önlem alınması gerektiğinin bir işareti.
ERA Kolejleri’nin desteğiyle hayata geçirilen proje, çocukların fiziksel gelişimi ve çevrenin korunması için önemli bir adım. Proje, sağlıklı ve eğlenceli bir ulaşım aracı olan bisikletin hayatlarımızda daha fazla yer tutması için gerçekleştiriliyor. Genç sporcu, pek çok kişinin hayallerini süsleyen bir yolculuğu, günde 8 saat pedal çevirerek sürdürüyor. Türkiye’nin 74 şehrinin yanı sıra Kıbrıs ve Gürcistan da genç sporcunun bisiklet rotasında…

KARDEŞİM OL PROJESİYLE HAYALLER GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ
ERA Kolejleri’nde başlatılan “Kardeşim Ol” projesiyle ERA Kolejleri öğrencileri, kalplerini Türkiye’nin başka illerinde okuyan kardeşlerine açtı. Kampanya kapsamında Türkiye genelinde seçilen 10 okul, ERA kampüsleriyle eşleştirildi. ERA’lı öğrenciler, diğer şehirlerden kardeşleri ile mektuplaşmaya başladı. Okullara kurulan dilek ağaçlarına asılan bu mektuplarda istekler toplandı.
Başka şehirlerden kardeş öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüştürmek için ERA’nın öğrenci ve velileri ile öğretmenlerinin destek verdiği özenli bir çalışma yapıldı. Toplanan yardım malzemeleri koliler haline kardeş öğrencilere ulaştırıldı. Artık ERA Kolejleri öğrencilerinin seçilen okullarda birer kardeşi var. Öğrenciler için Türkiye’nin farklı şehirlerindeki hayatlara dokunabilmek, bir parça da olsa katkıda bulunabilmek adına çok faydalı bir proje gerçekleştirildi.

LÖSEMİLİ ÇOCUKLARIN YANINDAYIZ
ERA Kolejleri Maltepe ve Kartal kampüslerinde, LÖSEV-Lösemili Çocuklar Vakfı’na destek vermek amacıyla projeler gerçekleştirildi. LÖSEV yetkililerinin verdiği bilgilendirme seminerleri, öğrencilere hastalık hakkında bilinç ve farkındalık sağlama amacı taşıyordu.
Seminerlerin ardından LSV Dükkan kapsamında lösemili çocuklarımızın anneleri ve iyileşen gençlerin atölye çalışmalarında ürettiği birbirinden güzel ürünler, ERA Kolejleri kampüslerinde 3 gün boyunca satışa sunuldu. Şirin oyuncaklardan lezzetli kurabiyelere uzanan ürünlerin satışından elde edilen gelirler, çocukların ücretsiz gerçekleştirilen tedavilerine destek sağladı. Toplanan bağışlar 31 Aralık’ta vakfa teslim edildi. Öğrencilere sosyal sorumluluk bilinci aşılamak için gerçekleştirilen etkinlik, tüm okul öğrencileri tarafından ilgi ile karşılandı. Etkinliğin ERA Kolejleri öğrencilerine sağladığı en büyük fayda ise öğrencilerin kalplerinde, gözlerinde ve ruhlarında var olan sevgiyi bu denli güzel bir amaçla ortaya birlikte çıkartabilmek oldu.

ÖĞRENCİLER SAHNE TOZUYLA TANIŞIYOR
ERA Kolejleri, bu yıl tiyatro etkinlikleri kapsamında çevre bilincini de çalışmalara ekleyerek, öğrencilerini bilgilendiriyor. Yapılan organizasyon ile profesyonel bir tiyatro grubu, öğrencilere oyunlar sergilemenin yanı sıra ilkokul öğrencilerini sahne tozuyla da tanıştırıyor. ERA’nın tiyatro sever öğrencileri, 4 aylık bir hazırlıkla gelecek dönem, izledikleri Çer Çöp isimli eseri kendileri sahnelemeye hazırlanıyorlar.
Yeteneğin erken yaşlarda keşfedilmesi gerektiğinin bilinciyle gerçekleştirilen bu çalışma, aynı zamanda sanattan zevk alan, sorunlarını sanatın zenginliği ile daha rahat aşabilen bireyler yetiştirmeyi hedefliyor. Bir profesyonel tiyatro oyuncusu ve eğitimcisi tarafından seçilen öğrenciler, hem tiyatro grubu hem de okulun eğitimcilerinin desteğiyle gelecek dönem hayatlarında ilk kez sahneye çıkacaklar.

eraKODLAMA DERSLERİNDEN İNOVASYON ATÖLYELERİNE…
Günümüz öğrencileri teknoloji kullanımı konusunda oldukça yetenekli. Teknolojik ürünleri kullanmaktan çok daha önemli olan ise teknoloji yardımıyla üretim yapabilmek… ERA Kolejleri öğrencileri laboratuvarlarda aldıkları Kodlama Dersleri ile teknoloji hâkimiyeti konusunda bir adım öne geçiyorlar. Teknoloji ve Tasarım Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen İnovasyon Atölyeleri sayesinde öğrenciler, farklı ürünler ortaya çıkartıyorlar.
İş dünyasında farklılık yaratmanın ve karlı projeler hayata geçirmenin ilk koşulu olan Ar-Ge ve İnovasyon kavramlarıyla henüz öğrencilik yıllarında tanışan ERA Kolejleri öğrencileri, kazandıkları vizyon sayesinde geleceğin iş dünyasını şekillendirebilecek yetenekler kazanıyor.
ERA öğrencileri fikirlerini "İnovatif Fikirler" altında projelendirip firmalarla işbirliğine gidiyor ve insanlığa değer katma noktasında harekete geçmiş oluyorlar. ERA Kolejleri öğrencilerinin hayata geçirdiği projelerden biri, şu anda binlerce öğrenci ve velimizin kullanmış olduğu "ERAİNTRANET" bilgi ve iletişim sistemimiz. Bir öğrencimizin geliştirdiği bu proje, profesyonel bir yazılım firmasıyla birlikte hayata geçirildi. Böylelikle öğrencimiz ilerideki mesleğini icra noktasında bir fırsat yakalamış oldu. Ayrıca bu genç beynimizin fikirleri ve çalışmaları sayesinde tüm öğrenci, veli ve öğretmenlerimizin hayatına bir kolaylık sağlandı. Bu projelerin bir diğer katkısı da öğrenilen bilgilerin günlük hayata alınmasının aslında çok da zor olmadığını göstermesi…

SİRK SANATLARI ÖZGÜVEN VERİYOR
ERA Kolejleri’nde eğitim alan öğrenciler, düzenlenen Jonglörlük Atölyeleri ile eğlenmenin yanı sıra fiziksel ve sosyal olarak da gelişiyorlar.
Topları ya da lobutları düşürmeden havada döndürebilmek biraz çalışmayı gerektiriyor. Öğrenciler deneme yaparken hem sağ hem sol ellerini birlikte kullandıkları için beyinlerinin sağ ve sol yarım kürelerini birlikte çalıştırmış oluyorlar. Çocukların özgüvenlerini artırmaları ve sosyal fobilerini yenmelerini için de jonglörlük eğitimleri büyük bir kazanım sağlıyor. Çünkü öğrendiklerinizi başka insanların önünde de sergileme şansınız oluyor. Kalabalık önünde konuşmaktan bile çekinen kişiler için özgüven kazanmak ve kendilerini ifade etme yeteneği elde etmek, bu atölyelerin fark ettirmeden sağladığı çok önemli kazanımlar. Jonglörlüğün dikkat ve odaklanma gerektirmesi, başka bir şey düşünmenizi önlediğinden beyni rahatlatan, kişiyi stresten arındıran bir etkiye de sahip.
Öğrenciler, atölyelerde oyun oynarken reflekslerinin ve vücut dengelerinin gelişmesi, ritm ve zamanlama yeteneği gibi fiziksel faydalar sağlıyor. Öğrendiklerini sergileyerek yeni dostluklar kurmak, sabırlı ve istikrarlı bir çalışma disiplini elde etmek ise atölyelerin sosyal kazanımlarından sadece birkaçı... Jonglörlüğün hayal gücüne, konsantrasyon becerilerine katkısı ise öğrencilerin akademik eğitimlerini destekliyor.

KAS GELİŞİMİ İÇİN DİZİLİM SPORU
Speed Stacks Dizilim Sporu ise 1980′ li yıllarda Amerika’da ortaya çıkan ve hızla popülerleşen bir aktivite. 2000’li yıllarda yapılan araştırmalar bu sporun faydalarını ortaya koyduğundan beri okullarda da çok tercih ediliyor. Dünya çapında 54 ülkede 40 binden fazla eğitim ve aktivite programında yer alan Dizilim Sporu, özel tasarımlı bardakların 3-3-3, 3-6-3 ve 1-10-1 (döngü) kategorilerinde en kısa sürede üst üste dizilip toplanmasıyla gerçekleştiriliyor.
Yapılan araştırmalar Dizilim Sporu uygulamasının, iki elin aynı anda kullanılmasında, el-göz koordinasyonunun sağlanmasında, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasında ve motor becerilerinin gelişmesinde olumlu katkılarda bulunduğunu gösteriyor. Yararlarının yanı sıra çocuklar için oldukça eğlenceli olan bu aktivite, ERA’da sosyal ve fiziksel faydaları nedeniyle tercih edilmekte.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.