banner

‘Teknoloji öğretmenin yerini alamaz’
Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Genel Başkanı Enver Yücel Fatih Projesi’nin sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek teknolojinin öğretmenin yerini alamayacağını açıkladı.

TÖDER Genel Başkanı Enver YücelTüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Genel Başkanı Enver Yücel, Milli Eğitim Bakanlığı’nın Fatih Projesi kapsamında öğrencilere dağıtılan tablet bilgisayarların sevindirici ve memnuniyet verici bir gelişme olduğuna dikkat çekerek, “Eğitimde teknolojiyi çok iyi kullanmamız gerekiyor. Hiçbir zaman teknoloji öğretmenin yerine geçmemeli ve böyle bir anlayışı benimsememeliyiz. Öğretmenler şunu bilmelidir ki; teknoloji kullanmada öğretmenin rolü daha da artarak önem kazanacaktır. Teknolojinin içini dolduran, yönlendiren yine öğretmenlerimiz olacaktır. Eğitimde teknolojiyi bu yönde kullanırsak çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum” dedi.
 

‘Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak çok önemli!’

TÖDE Genel Başkanı Enver Yücel’in konu ile ilgili açıklaması şöyle:

Eğitimin hayatımıza, teknoloji bilgisayar ile girdi. Daha sonra eğitimde teknoloji kavramı gündeme geldi. Bugün ise dağıtılan tablet bilgisayarlar ile daha ileri düzeyde eğitim teknolojisinin kullanılması hedeflendi. Bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde eğitimde fırsat eşitliği arzu edilen düzeyde değil. Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak, sosyal devletin öncelikle yapması gereken çok önemli bir konudur.

Türkiye’de kaliteli eğitimi uzun dönemde, klasik yöntemlerle ülkemizin her bölgesine götürmek mümkün değil. Bu zaman alacak bir süreç. Bu bağlamda eğitim kurumlarımızda eğitimde teknolojinin birebir kullanılmasını önemli bir atılım ve sıçrama olarak görüyorum. Bu düşünce ve anlayışın yerleşmesi, toplumun her kesimi tarafından özellikle eğitimciler tarafından iyi değerlendirilmeli ve sahip çıkılmalıdır. Elbette aksaklıklar, problemler ve karşılaşılacak zorluklar olacak. Ancak acele etmeden, sabırla ilerlemeliyiz. Bu bekleyiş bizi eğitimde teknolojiyi kullanmada dünyada öncü ülke yapabilir.

Eğitimde teknolojiyi yerinde ve çok iyi kullanmamız gerekiyor. Hiçbir zaman teknoloji öğretmenin yerine geçmemeli ve böyle bir anlayışı benimsememeliyiz. Öğretmenler şunu bilmelidir ki; teknoloji kullanmada öğretmenin rolü daha da artarak önem kazanacak. Teknolojinin içini dolduran, yönlendiren yine öğretmenlerimiz olacak. Eğitimde teknolojiyi bu yönde kullanırsak çok iyi sonuçlar alacağımıza inanıyorum.
 

‘Dünyada da tablet uygulamaları pilot olarak yapılıyor’

Dünyada birçok ülkede eğitimde tablet veya mini bilgisayar kullanıyor. Bunları kullanan ülkelerin yüzde 95’i hala pilot uygulamalar halinde sürmekte ve en başta gelen ülkeler şu şekilde, Güney Kore, Japonya, Hindistan, Kuzey Kore, Amerika, Çin, Almanya, Fransa, İngiltere, Norveç, İsviçre, Kanada,  Arjantin, Rusya, Kazakistan, Özbekistan Bazı Arap Emirlikleri. Güney Kore 2014 yılı itibariyle dijital kitap sistemine geçecek.
 

‘Dünyaya içerik ihraç edebiliriz’

Eğitimde tablet bilgisayar kullanımı, eğitim içeriklerinin oluşumunda, Türkiye dünyanın en önemli içerik geliştiricisi olabilir. Böylece tüm dünyaya içerik ihraç edebiliriz. Bu da bizim teknolojide ne kadar emin adımlarla ilerlediğimizin açık bir göstergesi olur. Bu adımlar yeni istihdam kapılarının açılacağı anlamına gelir. Örneğin bazı ülkelerde eğitim teknolojilerine şu yatırımları yapıyorlar.
 

‘Eğitimde kullanılan tabletlerle yeni sektörler oluşacak’

Eğitim amaçlı kullanılan tablet bilgisayarlar, ülkemizde yeni sektörlerinde kapısını aralayacak. Yazılım sektörü bu yolla gelişebilir. Bunun yanı sıra yazılım mühendisliği, böteciler (bilgisayar ve eğitim teknolojileri eğitmeni), bilgisayar mühendisleri, eğitim tasarımcılarının bu girişimle birlikte Türkiye’de önemli istihdam yaratacağına inanıyorum. Özellikle burada üniversitelerimize önemli görevler düşüyor. Üniversitelerimiz de bu paralelde müfredatlarını gözden geçirip, eğitim tasarımlarına ve eğitim teknolojilerine önem vermeliler. Öğrencilerimize bu yönde yeni bölümler, yüksek lisans programları açabilirler.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.