banner

'Eğitimde sorun ortaöğretimde başlıyor'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk üniversitelerinin yavaş yavaş belli bir başarıyı yakalamaya başladığını belirterek, "Bu tabi ki, üniversitelerin kendi asli görevlerine dönmeleriyle ilgili bir konudur aslında. Daha önce enerji, kaynaklar çok farklı şekilde harcanıyordu. Kendi aramızda sürtüşmelerle ve başka şeylere çok fazla odaklanıyorduk. Ve bütün gücümüz, zihnimiz, enerjimiz o işlere gidiyordu. Biz bir israf kaybıyla karşı karşıya olmamalıyız. İsraf kaybı hem maddi hem de gençlerin, çocuklarımızın zamanı itibariyledir. O bakımdan büyük bir imtihanla karşı karşıyayız."

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde rektörlerle buluştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün rektörlerle biraraya geldiği öğle yemeğine ayrıca YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ve YÖK üyeleri de katıldı. Yemek öncesi bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 15-20 yıl önce rektörlerin sayısının bir masanın etrafında oturan kişi sayısı kadar olduğunu belirterek, "Şimdi bu salonda hepinizin Türkiye'deki üniversitlerin rektörleri olduğunu görünce Türkiye'nin kapasitesini, Türkiye'nin geldiği durumu bir kez daha gururla idrak ettim" diye konuştu.

Konuşmasının başlarında YÖK Başkanı Çetinsaya'ya ve rektörlere başarılar dileyen Cumhurbaşkanı Gül, eğitim konusunun kendisi için çok önem verdiği bir konu olduğunu belirterek, "Üniversiteler söz konusu olunca Cumhurbaşkanı olarak tabi ki ayrı bir sorumluluğum da var. Dolayısıyla üniversitelerimizin başarılarını yakından takip ediyorum ve takip etmeye de çalışıyorum" dedi. Türkiye'deki üniversitelerin fiziki anlamda çok iyi bir seviyeye gelidiğini ifade eden Gül, 2015 yılında ulaşılması gereken hedefi Türkiye'nin 2010 yılında ulaştığını kaydetti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca dünyanın birçok yerinde üniversitelere yeterli kaynak ayrılmadığını fakat Türkiye'de ise bunun tam tersi bir durum söz konusu olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, gelecekte nasıl üniversiteler olması gerektiği noktasına değinerek şunları söyledi: "Nasıl üniversiteler olacak? Liselerin devamı şeklinde çocukların 4 sene daha vakit geçirdiği, biraz daha yeni çevre öğrendiği mekanlar mı olacak, yoksa akademik özgürlüğü, akamedik iklimi oluşturan ve gerçekten çocuk liseden ayrılıp üniversiteye geldiğinde üniversitede olduğunu hisseden ve mezun olduğunda onu tamamen değiştiren, topluma o şekilde sunan üniversiteler mi olacaksınız? Biz bir israf kaybıyla karşı karşıya olmamalıyız. İsraf kaybı hem maddi hem de gençlerin, çocuklarımızın zamanı itibariyledir. O bakımdan büyük bir imtihanla karşı karşıyayız."

ÜNİVERSİTELERDE NORMALLEŞME, BÜYÜK KAZANIM GETİRDİ

Üniversitelerin kalitesini artırıcı birçok tedbirin alınması gerektiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Gül, Türk üniversitelerinin başarılarıyla dikkat çekmeye başladığını belirterek, "Bu tabi ki, üniversitelerin kendi asli görevlerine dönmeleriyle ilgili bir konudur aslında. Daha önce enerji, kaynaklar çok farklı şekilde harcanıyordu. Kendi aramızda sürtüşmelerle ve başka şeylere çok fazla odaklanıyorduk. Ve bütün gücümüz, zihnimiz, enerjimiz o işlere gidiyordu. Şimdi memnuniyetle gerçekten görüyorum; bu normalleşme Türkiye'ye çok büyük büyük kazanım getirmiştir ve önümüzdeki yıllarda bu yılların çalışmalarını, semereleri ortaya çıkacaktır. Ve çok daha fazla başarılar olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, üniversitelerin içine kapalı olduğuna dikkat çektiği konuşmasında "Türk üniversitelerinin en büyük noksanlığını, içe kapalılıkta görüyorum. Bu gerek yabancı öğretim üyesi, gerekse yabancı öğrenci açısından. Bu konuda bir kaç üniversitemiz var dışa daha çok açık olan. Ama onların da aslında öğrenci sayılarına ve öğretim üyesi sayılarına baktığımızda o da yeterli değil" diye konuştu.

Türkiye'ye yabancı öğrenci gelmesinin önünün açılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Gül, "Bunu artırmamız lazım. Bunun ekonomik boyutları falan farklı. Türkiye'de okuyan bir yabancı öğrenci ülkesine döndüğünde orada nasıl bir Türkiye elçisi olacaktır, bu ayrı. Yani bunlar çok büyük kazanımlar. Bunlar küçük paralarla ifade edilemeyecek kadar büyük kazanımlar" şeklinde konuştu.

"Türkiye aslında dışarıdan öğretim üyelerinin koşarak gelmek istediği bir ülke haline gelmesi gerekir" diyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bu hem kendi akademisyenlerimizin yurt dışındaki, yani beyin göçünü tersine döndürme açısından, hem de başka yine değerli beyinlerin Türkiye'ye getirilmesi açısından buna gayret sarf edilmeli. Buna özellikle rektörlerin uğraşması, takip etmesi bir nevi avcılık yapıp, gidip üniversitelerinize iyi hocaları getirmeniz gerekmektedir" dedi.

EĞİTİMDE SORUN ORTAÖĞRETİMDE BAŞLIYOR

Eğitimde problemin ilköğretimde başladığını, ortaöğretimde devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Çocuklarımızın maalesef çoğu, okullarda sadece vakit kaybediyor. Bunlar ölçülüyor, bunlarla ilgili çok çalışma var" dedi. Eğitim kalitesini artırmanan temel direğinin öğretmen olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Gül, üniversitlerde de öğretim üyelerinin iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, YÖK'ün şimdiden, Yeni Yüksek Öğretim Yasası'na kendisini hazırlamasını ve hazırlık yapmasını istedi.

Yemekte konuşan YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ise, davetten dolayı ve üniversitelerin gelişmesi için harcadığı çabalardan dolayı Cumhubaşkanı Abdullah Gül'e teşekkür etti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.