banner

MEB’den o habere yalanlama
MEB, Atatürk'ün adının okullardan silinmesi iddialarını yalanladı, haberler asılsızdır dedi

Milli Eğitim Bakanlığı, basında çıkan ‘Okulun adı değiştirildi, Atatürk’ün okuldan adını sildiler’ başlıklı haberleri yalanladı

Haber ilk olarak "17.10.2012 tarihli Sözcü Gazetesi’nde “Ey vefa nerdesin” başlığıyla çıkmıştı. Bunun üzerine Milli eğitim Bakanlığı haberle ilgili aşağıdaki açıklamayı yaptı.

Haberde; “Okuldan Atatürk'ün adını sildiler. Erdoğan'ın annesinin adını verdiler. Atatürk ve Cumhuriyet'e dair ne varsa unutturmaya çalıştıkları bir kez daha ortaya çıktı.” şeklinde asılsız ve gerçekdışı iddialara yer verilmiştir.

Bilindiği gibi, 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 depremleri sebebiyle 66 okulumuz ağır hasarlı olduğundan yıkılmıştır. Bu okullarımız devletimizin ve hayırseverlerin kaynaklarıyla tekrar yapılmıştır. Tarihe mal olmuş kişilerden ve şehitlerden adını alan okullarımızın isimleri devletimiz tarafından yapılan yeni okullara aynen aktarılmıştır.

Hayırseverlerin yaptığı okullara ise yapılan protokoller çerçevesinde hayırseverlerin önerdiği isimler verilmiştir.

Haberde belirtilenin aksine, ‘Atatürk İlköğretim Okulu’nun adı TOKİ tarafından yapılan 32 derslikli yeni bir okula verilmiştir.

Dolayısıyla, gerçek dışı iddialarla Atatürk’ün isminin okullardan silinmeye çalışıldığını iddia edenleri kınıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Atatürk ve Cumhuriyet tabelaları indi yerlerine ise…

Adı değiştirilen okulda bakın kim okumuş?

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.