banner

Sanatçılar, sanat eğitiminde öğrencilere destek verecek
Millî Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında Bakanlık personelinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin, sanatsal kültürel ve sosyal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerin ortaya çıkarılması, estetik zevklerin geliştirilmesi amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.
avci_yilmazProtokol imza töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uzun bir çalışma sonrası hazırlanan protokol ile iki bakanlığın birikimlerinin paylaşacağı ve imkânlarını ortak kullanıma açılacağını belirterek, "Millî Eğitim Bakanlığı olarak amacımız eğitimin kalitesinin arttırılmasıdır. İmzaladığımız bu protokol ile eğitimin kalitesi daha da artacaktır. Bize bu fırsatı sağlayan Kültür ve Turizm Bakanımıza özellikle teşekkür ediyorum." dedi.
Eğitimde amacın geleceğimizin teminatı olan gençlerin kültür ve sanatta da çığır açan ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirilmesi olduğunu söyleyen Yılmaz, imzalanan protokolün amacına hizmet edeceğini belirterek, şunları kaydetti: "Kültür ve sanatsal faaliyetlerle uğraşmak, öğrencilerimizin öz güvenini arttıracak ve sorumluluk duygusunu geliştirecektir. Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları verecekleri profesyonel destekle temel eğitim ve orta öğretim seviyesindeki okullarımızda kurulacak orkestralar, korolar ve toplulukların sanat eğitimini geliştireceklerdir. Mesleki ve teknik eğitime uygun olan kültür endüstrisinin de ihtiyaç duyduğu uygun alanlar dahil edilecektir. Ders müfredatlarındaki içeriklerimizi şehir, kültür ve medeniyet tarihi, turizm ve ülkemizin imajıyla ilgili konularda da zenginleştireceğiz. Bakanlıklar bünyesindeki kütüphanelerin entegrasyonunu da yine sağlayacağız. Dijital kütüphaneyi EBA üzerinden öğretmenlerimizin hizmetine sunacağız."
Yeni okul binalarının bütçe imkanlarına göre tarihsel ve kültürel kodlar içeren şehir kimliğiyle uyumlu hale getirerek inşa edileceğini ifade eden Yılmaz, Mardin'de bir bina yapılacaksa taş bina yapmaya, Sivas'ta bina yapılacaksa Selçuklu mimarisinin izlerini taşımasına önem vereceklerini dile getirdi.
Öğrencilerin müze ve ören yerlerini ziyaret etmelerini sağlayacaklarını da kaydeden Yılmaz, "Sadece derslikte, okulda değil, dışarıda da bilgi var. Bu, gençlerimizin tarihimize medeniyetimize olan ilgisini arttıracaktır. Protokol geleneksel Türk-İslam sanatlarının yaşatılması ve geliştirilmesine yönelik çalışmayı da içermektedir. Geleneksel sanatların yeni nesillerce tanınmasını ve sevilmesini de amaçlamaktadır." dedi. Bakan Yılmaz, protokol kapsamındaki eğitim faaliyetlerinin e-yaygın üzerinden daha geniş kitlelere ulaşılacağını ifade etti.
"Konuşan Kitaplık" öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına açılacak
Protokolde yer alan Puşide Projesi kapsamında İstanbul Türbeler ve Müze Müdürlüğüne bağlı türbelerdeki puşidelerin desen arşivinin hazırlanması, üretimi veya konservasyonunun gerçekleştirilmesi, puşidelerin bulunduğu türbelere ait yayınların hazırlanmasının kültürel mirasın korunması açısından önem arz ettiğini ifade eden Yılmaz, Puşide Projesi kapsamında Olgunlaşma Enstitüleri aracılığıyla hazırlanacak kitapların, türbelere ait bilgileri ve türbelerde yapılan çalışmaları içereceğini belirtti. Bakan Yılmaz, Millî Kütüphane Başkanlığının görme engelli vatandaşlara yönelik hizmet veren "Konuşan Kitaplık" projesini, MEB bünyesindeki öğrencilerin ve öğretmenlerin kullanımına açılacağını belirterek şunları söyledi: "Yapacağımız sanatsal yetenek taramalarıyla öğrencilerimizin kültürel ve sanatsal yeteneklerini erken yaşlarda tespit edip; bu öğrencilerimizi Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki ilgili kurumlara yönlendirerek yeteneklerine göre eğitim alabilmelerini sağlayacağız. Bildiğiniz gibi daha önce Gençlik ve Spor Bakanlığı ile sayın bakanımız döneminde bir protokol imzalanmıştı. O protokolde amaç spora yatkın olan gençlerimizin erken yaşlarda tespit edilerek, keşfedilerek bu yeteneklerinin geliştirilmesiydi. Bugün yapılan bu çalışmayla da sanata yatkın olan evlatlarımızın tespit edilerek onların bu yetenekleri doğrultusunda geliştirilmesine Kültür ve Turizm Bakanlığımızın desteğini alacağız."
Her iki bakanlıkça belirlenen sanat dallarında, öğrenciler için kurulacak Kültür ve Sanat Akademisi ile gençlerin arasındaki birçok yeteneğinin gün yüzüne çıkmasının sağlanacağını ifade eden Yılmaz, "Kazandığımız her bir öğrenci, keşfettiğimiz her bir yetenek ülkemiz için bir kazançtır." ifadesini kullandı.
"Eğitim ortamlarını sınırsız bir biçimde hizmete sunuyoruz"
Kültür ve Turizm Bakanı Avcı da protokolün hayırlı olması temennisinde bulunarak, projenin uzun bir hazırlık döneminden geçtiğini ifade etti. Müzeleri, ören yerlerini ve kültürel varlıklarını birer eğitim ortamı olarak da gördüklerini ifade eden Avcı, "İmzalanan bu protokolle de eğitim ortamlarının sınırsız bir biçimde öğretmenlerin ve öğrencilerin hizmetine sunulması için gerekli düzenlenmeler yapılmış oluyor." dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.