banner

Eğitim ‘servis’te başlar
Okul yolunda geçirilen vakit, ailelere kısa gibi geliyor. Fakat çocuk, sabahları gözlerini açar açmaz servise biniyor, günün sonunu da yine serviste tamamlıyor. Kimi çocukların trafik kuralları ve radyo anlayışı da burada gelişiyor. Okul ve eğitim konusunda seçici olan birçok aile çocukların bilinçaltının en açık olduğu bu saatleri gözden kaçırıyor…

Okulların açılmasıyla birlikte çocukların ‘okul yolculuğu’ da başladı. Öğrencilerin çoğu servisle okula gidiyor. Birçok anne-baba, çocuğun eğitiminin devam ettiği yerlerden biri olan okul servislerini gözden kaçırıyor. Uzman pedagog Adem Güneş, bu hafta Aksiyon dergisindeki ‘Okul servisleri, eğitimin bir parçası olmalıdır’ başlıklı yazısında çocukların okul servislerinde geçirdikleri sürenin önemine değindi. Okul servisinde geçirilen zamanın zihnin öğrenmeye en hazır olduğu sabah saatleri olduğuna dikkat çeken Güneş, bu saatlerde duyulan ve görülen her şeyin, derslerdekinden daha kalıcı olduğunu belirtiyor. Güneş, bu durumu şöyle açıklıyor: “Mesela siz, çocuğunuzu bir trafik kazasına kurban vermemek için ona özene bezene trafik kurallarını öğretiyor, kırmızı ışıkta durmanın gerekliliğini anlatıyor, yaya kaldırımının yayalar için olduğunu ifade ediyorsunuz. Gelin görün ki çocuğunuzu her gün emanet ettiğiniz servis şoförü, sizin bu hassasiyetinizi uygulamıyorsa, siz kendinizi boşuna yoruyorsunuz demektir.”

Çocukların gelişim seyrinin her ortamda devam ettiğini söyleyen çocuk psikoloğu Yasemin Eyüpoğlu da özellikle büyükşehir trafiğinde servis şoförleri ve hostesler ile uzun zaman birlikte olan çocukların bu kişilerden mutlaka etkileneceğini söylüyor. Eyüpoğlu, “Aileler, çocukların serviste geçirdiği süreyi küçümsememeli. Çocuğun muhatap olacağı servis çalışanlarıyla muhakkak tanışmalı. Bu çalışanların tutum ve davranışlarıyla ilgili çocuktan bilgi alıp takip etmeli.” ifadelerini kullanıyor. Eyüpoğlu, özellikle okula yeni başlayan 66 aylık çocukların taklit döneminde olduğunu ve yetişkinlerin tutum ve davranışlarından daha çabuk etkilendiğini belirtiyor. Servislerle ilgilenen firmaların şoför ve hosteslere hizmet içi eğitim ve sertifikasyon sürecine tabi tutulmaları gerektiğini kaydeden Eyüpoğlu, “Konuşma, hitap ve yaş grubuna uygun olmayan müziklerin, hatta haberlerin de dinlenilmesi yasaklanmalı. Emniyet kemeri takma, sürat sınırı ve farklı yaş gruplarının aynı serviste olmaması gibi konularda hassas olunmalı.” diyor.

Serviste ‘sesli kitap’, okul yolunu eğitime dönüştürebilir

‘Çocuk için bu kadar önemli olan servis yolculuğunda neler yapılabilir?’ sorusuna karşılık NT Genel Müdür Yardımcısı Fatih Pancar, sesli kitap projesine işaret ediyor. Kayseri’de yaptıkları ‘Türkiye Okuyor Kayseri Okuyor’ etkinliğini örnek veren Pancar, ‘Serviste Sesli Kitap’ projesi ile 100 Temel Eser’i Kayseri’deki tüm okul servislerine dinlettiklerini aktarıyor. Kayseri’de uygulanan bu projenin Türkiye genelinde 4 bin 400 özel okul servisinde hayata geçirildiğini kaydeden Pancar, bu projeyle her sabah okula giderken serviste sesli kitap dinleyen öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı kazandığını belirtiyor isverigeapotek.com.

‘Servis şoförleri iyi bir denetimden geçmeli’

Servis şoförlerinin iyi bir denetimden geçirilmesi gerektiğini vurgulayan İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Yönetim Kurulu Üyesi Murat Naci Coşar ise şu uyarılarda bulunuyor: “Şirketler, servis şoförü adayından sabıka kaydı yerine daha detaylı bir soruşturma istemeli. Şoförlerin GBT kayıtlarına bakılarak geçmişte bulaştıkları bütün suç unsurları çıkarılmalı. Çünkü takipsizlik kararı verilen veya adli yargılama süreci devam eden soruşturmalar sabıka kaydında çıkmıyor. Biz okullarla sözleşme yaparak çalışıyoruz. Ailelerin, okul-aile birliklerinin kimlerle anlaştıklarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Okul aile birlikleri, veliler tarafından denetlenmeli. Tavır ve kılık-kıyafet uygulamalarında yönetmeliğe uymayan sürücüler kesinlikle meslekten men edilmeli.”

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.