banner

YTÜ Okulları öğrencileri girişimcilik kültürünü mutfağında öğreniyor
Özlem Ülker Günal - YTÜ Okulları Genel Koordinatörü

 

“YTÜ Okulları, 112 yıldır ders veren Yıldız Teknik Üniversitesi’nin vizyonu ve eğitim politikalarını takip ediyor. Okul kültürünü iş dünyası ile senkronize eden, öğrencileri için yatırım olanakları, iş deneyimleri, girişimcilik fırsatları oluşturan bir üniversitenin deneyimi k12 için çok değerli bir model. YTÜ ve YTÜ Yıldız Teknopark şirketleri arasındaki organik bağ; üniversite öğrencileri için de ilkokul öğrencilerimiz için de önemli fırsatlar ve deneyimler oluşturuyor.”
 

ozlem_ulker_gunal_mayis_2023Geleceğin mezunları hangi niteliklere sahip olmalı? Bu yönde okul müfredatınızda hangi uygulamaları hayata geçiriyorsunuz?
Dünyamız çevresel, sosyal, ekonomik ve teknolojik olarak hızla değişiyor. İnsanlık kendi varlığı için de bu yeni durumla daha once hiç görülmemiş bir şekilde yüzleşiyor ve özellikle gençlik hiçbir şeyin eskisi gibi devam etmeyeceğini biliyor.
Devletler iklim değişikliği sebebiyle kıt kaynakların paylaşımı için daha adaletli politikalar üretmeye çalışırken bir yandan ekonomik krizlere karşı yeni stratejiler geliştiriyor diğer bir yandan da teknolojik inovasyona uyum sağlamaya çalışıyor. Tüm bu değişim ve dönüşüm ortamında insanların fiziksel, sosyal ve duygusal olarak sağlıklı olmaları amacıyla çalışmalar yapılıyor ve destek programları yürütülüyor. Salgınlar, savaşlar, doğal afetler ve aynı zamanda sürekli devam eden gelişmelerle kültürler, toplumlar ve ülkeler arasındaki sınırlar ortadan kalkıyor ve hızlı bir etkileşim yaşanıyor.

Merak, hayal gücü, yılmazlık, esneklik, öz kabul, amaç sahibi olma ve özne olma; geleceğin aranılan nitelikleri arasında. Karmaşık ve kesin olmayan bir dünyada yolunu bulabilmenin belli yetkinliklere sahip olmayı gerektirdiği aşikâr. Başarısızlık ile baş edebilme, zorluklara rağmen ilerleyebilme, kendi hayatını şekillendirme, diğerlerinin hayatlarına katkıda bulunabilme ve esenlikleri ile ilgilenebilme, ilişkileri sürdürebilme, farklılıkları kabul edebilme bunların başında geliyor.

YTÜ Okulları olarak eylem planımızı bu çerçeve ile oluşturulup deneyim odaklı bir anlayışla öğrencilerimizin bugününü ve geleceğini başarılı kılmayı hedefliyoruz.

 

DÜNYADA 3 FARKLI KUŞAK OKUL YAPISI VAR
Geleceğin girişimci gençleri bugünden nasıl yetiştirilmeli? Girişimcilik kültürü okullarda nasıl veriliyor?

Dünya çapında 3(üç) farklı kuşak okul yapısı ile karşılaşıyoruz. 1. kuşak okullar; profesyonelleri yetiştiriyor, 2. kuşak okullar; araştırmacıları yetiştiriyor ve 3. kuşak okullar; girişimcileri yetiştiriyor. Biz kendimizi bu noktada çok şanslı görüyoruz. Türkiye’nin en çok girişimci yetiştiren üniversitelerinden biri olan Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde yer alan ve YTÜ Yıldız Teknopark ekosisteminden beslenen bir okuluz. Anasınıfından itibaren yaklaşık 700 Ar-Ge şirketini barındıran bu öğrenme ortamında girişimcilik kültürü; işin mutfağını deneyimleme fırsatı ile gelişiyor.

 

ytu_okullari_mayis_2023ÇOCUKLAR TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜN AKTİF BİRER UYGULAYICISI
Teknolojik dönüşüm gençlere hangi fırsatları sunuyor? Gençlerin bu fırsatlardan yararlanması için gençler nasıl yönlendiriliyor?

Fırsatların başında yapay zekâ uygulamaları geliyor. Gençler bu uygulamalarla toplumdaki diğer tüm gruplara göre çok daha hızlı tanışıyor, kullanıyor ve tüketiyor. Öylesine hızlı bir şekilde uyum sağlıyorlar ki; teknik olarak biz onlara değil onlar bize öğretiyor diyebiliriz. Okullar olarak bize düşen burada da çocuklarımızın yaratıcı ve eleştirel düşünme becerilerine odaklanmak, karar alma süreçlerinde etik ve estetik alt yapının etkili olmasına gayret etmek ve üretme fırsatı tanımak olabilir. Okulumuzda Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programını (IBPYP) çerçeve olarak kabul ediyoruz. Her ünitenin sonunda özellikle yaşama değer katacak, gerçek problemlere çare oluşturabilecek, teknolojiyi kullanma ve üretim fırsatları oluşturacak üretme projeleri yapmaları için ortamlar oluşturuyoruz. Örneğin; önce sanat derslerinde hayallerindeki robotları çizip, ardından farklı materyaller kullanarak robotlarını tasarlayıp ardından her bir robotun işlevini ve çalışma amacını belirleyerek, teknolojik donanımlarını ekleyip yazılımlarını oluşturdular. Büyük bir proje süreciydi, çocuklar teknolojik dönüşümün aktif birer uygulayıcısı oldular.

 

Gençler geleceklerine yön verirken söz hakkına sahip mi? Bu alanda okullarda nasıl bir iklim hakim ve neler yapılmalı?

Gençlerin geleceklerine yön verirken söz hakkına sahip olabilmesi onlara özne olabildikleri okul iklimleri sağlayabilirsek gerçekleşebilir. Bu da özne olabilen öğretmenlerle; özgün, bağlantılı, esnek ve demokratik, öğrencilerini süreçlere dahil eden bir müfredat yapısı ve öğrenme deneyimlerinde onların da kararların paydaşı olabilmesi fırsatı ile gerçekleşebilir. YTÜ Okulları tam da böyle bir referans noktasından hareket ederek bir okul kültürü inşa etmekte ve öğrenme topluluğu olarak hareket etmektedir.


YTÜ ÖĞRENCİLERİ FARKLI BİLİM DALLARINI DENEYİMLİYOR
Geleceğin meslekleri neler olacak? Öğrenciler geleceğe nasıl hazırlanıyor?

Mesleklerin ne olduğundan daha çok gelecekteki tüm pozisyonların önceki soruda da bahsettiğimiz üzere; hangi yetkinliklerle yürütüldüğüyle ve öğrencilerimizin esenlikleriyle, doğrudan ilişkili bir başarı örüntüsü olacağına inanıyoruz. Elbette yazılım ve teknolojinin tüm alanlarda entegrasyonu ve üretimi bir süre daha çocuklarımızın seçeceği meslekler için başat olacağından eminiz. YTÜ Okulları olarak; bu sebeple birbirinden farklı bilim dallarını öğrencilerimizle tanıştırarak, alanların birlikte çalışabileceği disiplinler üstü problemleri ortaya atabilme ve çözüm yolları geliştirilmesi süreçlerine odaklanıyoruz. Öğrencilerimiz YTÜ İnşaat Fakültesi’ndeki akademisyenlerimizden ders alarak ekolojik evler projelerini çalışma fırsatı yakalarken, Kimya ve Metalurji Fakültesi’nde Cam Araştırma Grubu’nun laboratuvarlarını deneyimliyorlar. Türkiye’nin en kıymetli eğitim fakültelerinden biri olan YTÜ Eğitim Fakültesi dersliklerinde, Sanat ve Tasarım Fakültesinde, Mühendislik Fakültelerinde; Cumhuriyet’in 100. Yılında ve Geleceğinde Bilim, Sanat ve Eğitim Söyleşileri yaparak toplumların iyiliği ve sürdürülebilirlik üzerine kavramsal temelleri oluşturuyorlar.

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.