banner

"Online eğitim programları ile öğrencilere çift diploma alma imkanı sağlayacağız"
Yeşim YAVAŞ - BİL Eğitim Kurumları Yabancı Diller Eğitim Koordinatörü 

yesim_yavas_haziran_2024“2024-2025 eğitim öğretim yılı itibarıyla King’s Interhigh Online Schools tarafından “dünyada ilk defa sunulan” Online IB DP (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı) ve Online IGCSE Programları, Inspired Schools çatısı altında ve Briton English Education Technologies ile ortaklık içinde Türkiye'deki öğrencilere çift diploma alma imkanı sağlayacağız.” 

Bil Eğitim Kurumları olarak dünya vatandaşı yetiştirme misyonunuz çerçevesinde yaptığınız çalışmalar hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dünya vatandaşlığı bireye evrensel bilgi, anlayış, beceri, değerler ve tutumlar kazandırmaktır. Türkiye’nin öncü eğitim kurumlarından biri olarak, dünya vatandaşlığı bilincinin geliştirilmesini önemsiyor ve mezunlarımızın birer dünya vatandaşı olmaları için eğitim programları tasarlıyoruz. Bu kapsamda öncelikle öğretmenlerin, yöneticilerimizin ve öğrencilerimizin dünya vatandaşlığı algılarını tespit etmeye önem veriyoruz. Ulusal ve uluslararası programları ve projelerimizi ön plana çıkarıyoruz.
BİL Eğitim kurumları olarak biz bu misyonu öğrencilerimizin yurtdışında eğitim almalarını sağlayan Yurtdışı Yaz Kampları, Yurtdışı Akademik Programlar, Yurtdışı Sertifika ve Diploma Programları, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen Erasmus+ Projeleri ve MUN konferansları eğitim programlarıyla sağlamaktayız.
Çift Diploma Programı ile öğrencilerimize anaokulundan itibaren lise yıllarında yurtdışında eğitim alabilme imkânı sunuyoruz. Lise öğrencilerimiz 9. ve 10. sınıfta Türkiye’de, kendi okullarımızda eğitim aldıktan sonra 11. ve 12. sınıfta İngiltere, Amerika ve Kanada’da anlaşmalı olduğumuz liselerde eğitim alma fırsatı sunuyoruz.
Bu programlarla vizyonumuz doğrultusunda öğrencilere eleştirel düşünme, kültürler arası anlayış ve çeşitli bakış açılarına sahip olma imkanı tanıyarak dünya vatandaşı olma yolunda ilerleyerek mezun olmalarını sağlamaktayız.

Çift diploma olanakları öğrencilere hangi avantajları sağlıyor?
Çift Diploma programı, anaokulundan itibaren liseye kadar öğrencilerin normal okul saatlerinden sonra online olarak Amerika’dan İngilizce dilinde dersler aldığı bir programdır. Öğrenci mezun olurken hem Türkiye’deki okulundan hem de Amerika’daki okulundan çift diploma sahibi olur ve bu diploma tüm ülkelerde geçerlidir.
Çift diploma ile öğrenciler dil becerilerini, eleştirel düşünme yeteneklerini ve kültürel farkındalıklarını geliştirmektedir. Bu diplomaya sahip olan öğrenciler, ABD’de yaşayan her bir ABD öğrencisiyle akademik olarak aynı haklara ve avantajlara sahip olur. Bu haklar COGNIA (ABD Milli Eğitim Bakanlığı’nın diplomalarını tanıdığı akredite kurum) tarafından güvence altına alınır. “Amerikan Lisesinden Mezun” ifadesi öğrencinin CV’sinde hayatı boyunca yer alır. Öğrenci, Avrupa ve Amerika’daki eğitim kurumlarında lise diploması denklik sorunu ile karşılaşmaz.
Çift Diploma Programı, öğrencilerin hedeflerine ulaşmada 3 ana temelde yardımcı olur. İlk olarak, dil becerilerinin gelişmesine; dönem boyunca dersler senkronize ve interaktif bir şekilde yapılır. Öğrencinin aldığı dönütler onların ikinci dil olarak İngilizce becerilerinde kayda değer bir gelişme sağlar. İkinci olarak teknoloji okuryazarlığının gelişimi; öğrenci, dijital öğrenim için ileri teknoloji kullanımına hakim olur. Üçüncü olarak; kişisel becerilerinin gelişimi; öğrenci, güçlü bir zaman yönetimi becerisi edinir. Farklı ve çok kültürlü ortamlarda çalışma becerisiyle işlerinde sorumluluk ve olgunluk kazanır. 

bil_haziran_2024BİL’DE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI
Lise ve üniversite eğitimini yurt dışında sürdürmek isteyen öğrencilerine yönelik nasıl programlar uyguluyor sunuz?
Yurtdışı eğitim programları arasında lise değişim programı Erasmus (öğrenci değişim programı) öğrencinin vizyonunu geliştirmek, kapsamlı bir yurtdışı deneyimi yaşamak, yurt içi ve yurtdışı eğitim tecrübelerini birleştirerek kendini geliştirmek için ilerletilmiş ve Türkiye’de yıllardır desteklenen bir programdır. Özellikle Türkiye’de değişim programlarının en bilineni olan Erasmus Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve öğrencilerin bir Avrupa ülkesinde eğitim görmelerini ya da çalışmalarını sağlar. Çoğunlukla 1 akademik yıl, zaman zaman öğrenci talebine göre 1 akademik dönem (5 ay) süresince yapılabilir. Lise değişim programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Türkiye’ye geri döndüklerinde Milli Eğitim üzerinden başvuru yaparak denkliklerini alma şansına sahiptirler.
Ayrıca International Student Exchange Programs yani ISEP, öğrencilere dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve kolejlerde yurtdışı eğitim fırsatı sunar. ISEP öğrenci değişim programı, 50 farklı ülkede 300’den fazla kurumla yürütülmektedir. Buna göre kurum, ISEP üyesiyse başka bir ISEP değişim kurumundan bir öğrenci ile yer değiştirebilir.
BİL Eğitim Kurumlarında öğrenci değişim programlarını uygulamamızın temel amacı öğrencilerimizin yeni bir kültürü keşfederek kendileri gibi dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle iletişim kurmalarını teşvik etmek, problem çözme, ekip çalışması, adaptasyon, girişimcilik, etkili iletişim, yaratıcılık gibi çok sayıda beceriye sahip olmalarını, farklı bir eğitim sistemini deneyimlemelerini, yabancı dillerini geliştirmelerini, CV'lerine ekleyecekleri harika bir deneyim kazanmalarını ve özgüvenlerini geliştirmelerini sağlamaktır.

Öğrenciler hangi burs programlarıyla yurt dışında eğitim olanağına sahip olabilirler?
Yurt dışındaki üniversitelerin kabul şartları gibi genel kriterlerin yanında öğrencileri kariyer hedefleri, not ortalamaları ve özgeçmişleri gibi üniversite tercihlerinde ve kabul almalarında önemli rol oynayan kişisel konular da vardır. Örneğin, üniversite ve burs başvuru dosyası hazırlarken niyet mektubu, özgeçmiş ve kendilerini tanıtan referans mektupları ile IELTS ya da TOEFL gibi dil yeterlilik sertifikalarının hazır olması gerekmektedir. Bu belgelerin her biri, titizlikle hazırlanmalı ki, öğrencimiz rekabette bir adım öne çıkabilsin.
Yurtdışında eğitim için başvurulan üniversitenin de burs seçenekleri olabiliyor. Bursiyer olarak seçim noktasında akademik ortalama, özgeçmiş ve ihtiyaç sahibi olmak gibi hususlara bakılarak değerlendirme yapılıyor. BİL Eğitim Kurumlarında öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kültürel alt yapılarını en donanımlı şekilde hazırlıyoruz.
Burs başvuru noktasında öğrencilerimize BİL Uluslararası Ofis eğitim danışmanlarımız, uygun burs seçeneklerini belirleyerek, başvurudan en iyi sonucu almak konusunda yardımcı oluyorlar.
Burs programlarının içinde en çok tercih edilenler Avrupa Birliği Jean Monnet Bursu, Türk Eğitim Vakfı (TEV) ve British Council GREAT Bursudur. 

ONLINE IBDP PROGRAMI
IB programları yurt dışında eğitim için hangi olanakları sağlıyor?
Yaklaşık 100 ülkede bini aşkın üniversite, IB diplomasını kabul etmektedir. International Baccalaureate (IB) programı iki yıl süren ve 16 - 19 yaşları arasındaki öğrenciler için düzenlenen bir programdır. IB`nin temel amaçları öğrenciye dengeli bir eğitim sunarak kültürel bir bakış açısı geliştirmesini sağlayarak, öğrencinin uluslararası bir anlayış geliştirip dünyanın önde gelen üniversitelerine giriş yapmasını sağlamaktır. IB eğitimi yapan öğrencilerin dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer alan Oxford, Harvard, Sorbonne gibi üniversitelerinden kabul görme imkanları bulunmaktadır.
2024-2025 eğitim öğretim yılı itibarıyla King’s Interhigh Online Schools tarafından “dünyada ilk defa sunulan” Online IBDP (Uluslararası Bakalorya Diploma Programı) ve Online IGCSE Programları, Inspired Schools çatısı altında ve Briton English Education Technologies ile ortaklık içinde Türkiye'deki öğrencilere çift diploma alma imkanı sağlayacağız.
Online IBDP Programı, öğrencilerin global standartlarda eğitim almalarını sağlarken, aynı zamanda esnek öğrenme imkanı ile farklı gereksinimleri olan öğrencilere hitap etmeyi amaçlıyor. Online IBDP eğitim modeli, öğrencilerimizin kendi hızlarında ve kendi programlarına uygun şekilde eğitim almalarını mümkün kılarken öğrencilerimize de önemli bir avantaj sunacaktır.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.