banner

Eğitime ağır darbe
Lise öğrencilerine ek sınav hakkı yeni bir tartışmanın önünü açtı. Uzmanlar, bu tür uygulamaların “öğrenci lehine görünse de eğitimin niteliğine ciddi bir darbe vurduğu” uyarısında bulundu.

lise ogrencileriMilli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girebilmelerine imkan tanıması tartışmaları beraberinde getirdi. Zira mevcut durumda iki dönem boyunca birden çok dersten başarısız olan öğrenciler için ‘tekders affı’, ‘ikinci sınavhakkı’, ‘ortalamayükseltme sınavı’ gibi uygulamalar getirerek sınıf geçmesi kolaylaşıyor. Bugün'ün haberine göre, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri BölümüÖğretim Üyesi Prof. Dr. Servet Özdemir, öğrenciye sınıf geçmesi için sınav hakkı verilmesinin başta öğrenci lehine görünse de sonuçta hem öğrenciye hem eğitim sistemine zarar verdiğini ifade etti. Veli ve öğrencinin ‘Nasılsa Bakanlık bir sınav hakkı verecek’ deyip dersine yeteri kadar çalışmadığını belirten Özdemir, “Öğrencinin liseyi bitirmiş olması aldığı dersleri başarıyla geçtiği ve bu konuda ehil olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Öğrenci kontrol edilemiyor

Prof.Dr. Özdemir sözlerine şöyle devam etti: “Öğretmenler de bu durumdan dert yanıyor.Öğretmen bir öğrenci hakkında kanaatini verdikten sonra onamüdahale etmemek lazım. Bu hem öğrenci hem öğretmenin motivasyonunu yok ediyor.Öğretmen sınıfta öğrenciyi kontrol edemiyor. ”

Sınıf geçmek zorlaştırılmalı

Sınıf geçme ve sınav yönetmeliğinin ilgili maddelerinin değişmesi gerektiğine işaret eden Eğitim Uzmanı Adil Türk “Bununla da yetinilmemeli, sınıf geçmek zorlaştırılmalı ve derslerin akademik değeri artırılmalı. Akademik başarı gösteremeyen öğrenciler açık liseye yönlendirilmek suretiyle örgün eğitim dışına çıkarılmalı” diye konuştu. Sınav yönetmeliğinin tekrardan gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen Türk, “Birçok sınavın kaldırılması lazım. Ayrıca öğretmenin itibarının ve sınıftaki ağırlığının artırılması gerekiyor. Aksi halde lise diploması kağıt parçası olmaktan öte gitmez” dedi.

(kamudanhaber)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.