banner

23 yıldır öğrenci ve öğretmenlerin yanında Sadık Uygun Yayınları
Devlet okullarından özel okullara, öğretmenlikten müfettişliğe eğitimle ilgili her ortam ve koşulda çalışarak yaşamını öğrenmeye ve öğretmeye adayan Sadık Uygun, 1997’de kurduğu Sadık Uygun Yayınları ile ÖĞRENCİ MERKEZLİ, ÖĞRETMEN EKSENLİ bir anlayışı Türkiye’de yaygınlaştırdı.

sadık_uygunSadık Uygun Yayınları hakkında bilgi verebilir misiniz?
Sadık Uygun Yayınlarını anlatabilmek için önce Sadık Uygun’u anlatmak lazım. Çünkü Sadık Uygun Yayınları, Sadık Uygun demek.
Sadık Uygun sınıf öğretmeni, edebiyat öğretmeni ve ilköğretim müfettişi, müşfik bir eş ve üç bireyin babası, yüz binlerce öğrencinin öğretmeni. Tüm hayatını öğretmek ve öğrenmek için yaşayan, mesleği sorulduğunda eğitimciyim diyen biri. Ona göre: “Eğitimciliğin asıl amacı bilgi edindirmek değil iyi bir insan olmanın, daha iyi bir dünyanın mümkün olduğunu öğretmektir.”
Yayınevimiz 23 yıl önce kuruldu. O zamanlar yayıncılığın kalbi Cağaloğlu idi. İlk Cağaloğlu’ndaydık. Zamanın değiştirdiklerinden biri de Cağaloğlu’nun trafiğe kapatılması ve yayıncıların tek tek İstanbul’un yedi tepesine dağılmaları oldu. Cağaloğlu’ndaki yerimizden, İstanbul’un yedi tepesinden biri olan Yeşilpınar’a taşındık. Yıllar sonra ise Türkiye’nin nadide şehirlerinden İzmir’e…
Yayınevinin yaşamı da Sadık Uygun’un yaşamı gibi. Çünkü o da Türkiye’nin kuş uçmaz kervan geçmez köylerindeki okullarından tutun da büyük şehirlerin kale gibi duvarlarla çevrili okullarına, devlet okullarından özel okullara, öğretmenlikten müfettişliğe eğitimle ilgili her ortam ve koşulda çalışmış biri. Tüm bu tecrübelerini kitaplarına aktaran eğitimci bir yazar.
Çalıştığı her kurumda bazen velilerinden bazen kurumdan bazen milli eğitimden ödüller alarak çalıştı. Yaşamını öğrenmeye ve öğretmeye adayan bu adam, 1997’de bunu daha geniş kitlelerle sürdürebilmek için yayınevini kurdu. Burası hem evi hem ideali oldu. Kendisiyle birlikte çalışan herkesi de bu ideale ortak etti. Onun eğitim aşkı çevresindeki herkesi aynı aşka pervane ettiğinden yavruları da bu kervana katıldı. Biri tıp, biri hukuk, biri işletme diplomasını bir kenara bırakıp onun çevresinde bu aşktan paylarına düşen hazzı yaşadı. Yazdığı her kitabı önce kendi çocuklarında denedi. Her kitabında sade dil kullandı. Dili sade olmayan bir metin veya soru gördüğünde ne olursa olsun üzerine koca bir çarpı işareti attı. Öğrenciyi merkeze aldı. Yazdığı bir kitabı köy okulundaki çocuk da özel dersler alan çocuk da anlamalıydı. Öğretmenin işini kolaylaştırmalıydı. Çünkü öğretmen rehber olmalıydı. Makale ve yayınları takip etti. Yurt içi ve yurt dışı fuarlarına katıldı. Dünyada neler oluyor diye bir gözü ve kulağı eğitim modellerinde öncü ülkelerin eğitim anlayışındaydı. Her zaman Türkiye’de ilke imza attı. Türkiye’yi ve halkını çok iyi tanıyordu. Eğitim modellerini ülkemize uyarlarken kendi tecrübesini de aktardı. “Her yeni kitap, bir öncekinden daha iyi olmalı yoksa niye hazırlayalım?” der eğer beğenmediyse maliyetine bakmaz o koca çarpısını yapıştırıverirdi kitaba. Onun rehberliğinde koca bir aile oldu Sadık Uygun Yayınları. Sadık Uygun büyüdü, 2 yaştan lise sona kadar geniş bir yelpazede yayınlar çıkardı.
Okulöncesine Küçükadımlar, kültür yayınlarına Proje Yayınları, interaktif eğitim portaline ise Uygun Akademi adı verildi. Her bir eser Sadık Uygun oldu: öğrenci merkezli, öğretmen eksenli.

sadık_uygun_İlkokul_setleriNasıl bir kadro ile yayınlarınızı hazırlıyorsunuz? Sorular hazırlanırken neleri göz önünde bulunduruyorsunuz?
Yayınevimizde uzman bir eğitim kadromuz olduğu gibi Türkiye’nin her yerinden öğretmenlerimiz ile de çalışıyoruz. Her bir eser yayınevimizde Sadık Uygun’un heyecanıyla hazırlanıyor. Kitaplar baskıdan geldiğinde ilk kitabı depo personelinden grafikere, öğretmenden koordinatöre tüm çalışanlar elden ele dolaştırıp heyecanla sayfalarına bakıp kucaklıyoruz. Hazırlık aşamasındaki tüm yorgunluğumuzu bu sıcak kucaklaşmada unutuyoruz.
Sorularımızı hazırlarken Milli Eğitim Bakanlığının eğitim programının kazanımlarını hedef alıyoruz. Her kazanım tek tek işlenerek sorularımızı yazıyoruz. Zaten Türkiye’de kazanımları ilgili sayfanın üstüne veya sorunun altına yazan ilk yayıneviyiz. Öğrencinin kazanımı öğrenmesini ve hayatla ilişkilendirmesini amaçlıyoruz. Bunu yaparken disiplinler arası ilişkilendirmeyi sorularımızda sıklıkla kullanmayı amaçlıyoruz.

YAYIN SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?
Birçok yayınevi sektörde faaliyet sürdürüyor. Öğretmen ve öğrenciler yayın seçerken nelere dikkat etmeliler?
Hem öğretmen hem öğrenci yayın seçerken MEB programına uyum gösterip göstermediğine, yayınevinin tecrübesine, soruların yeni nesil denilen çoklu kazanımlı, disiplinler arası ilişkilendirme sorularından oluşup oluşmadığına, öğrencinin soruların çözümüne ulaşıp ulaşamayacağına dikkat etmesi gerekir. Özellikle sınav yılında olan 8 ve 12. sınıf öğrencileri, birçok kaynaktan aynı anda yararlanıyor. Bu noktada sınavda çıkabilecek tarzda soruların olduğu yayınları tercih etmeleri doğru olur.

Öğretmen ve öğrencilerden gelen geri dönüşleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Öğretmenden gelen geri dönüşleri heyecan ve coşkuyla, öğrenciden gelen dönüşleri ise sevinç çığlıklarıyla karşılıyoruz. Öğretmen ve öğrenci bizim en kıymetli hazinemiz. Her dönüş ilgili koordinatör tarafından karşılanıp ilgili öğretmene yönlendiriliyor. Eleştiri ise hemen üzerinde çalışıp notlar alıyoruz. Öneri ise toplantı yapıp değerlendiriyoruz. Hem öğretmenlerimiz hem de öğrencilerimiz bizlere yaptıkları dönüşlerle yayın heyecanımızı hep zirvede tutuyorlar. Onlara minnettarız.

UYGUN AKADEMİ ONLINE EĞİTİM PLATFORMU
Dijital alandaki hizmetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Dijital platformların hayatımızın odağında olduğu bu dönemde biz de öğrencilere, öğretmenlere ve velilere bu mecralardan ulaşmayı çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimiz yayınlarımızı kullansın veya kullanmasın akıllı tahta uygulamalarımızda kitaplarımızın tamamına erişebiliyorlar.
Öğrencilerimiz ve velilerimiz için Uygun Akademi online eğitim platformumuz var.
Sadık Uygun Cep uygulamamız ile öğrencilerimiz kitaplarımızı inceleyebiliyor, kitaplarımızdaki video çözümlü soruların yanıtlarını izleyebiliyor, kurumsal deneme sınavlarımızdaki Türkiye sıralamalarını görebiliyorlar.
Sosyal medyayı aktif kullanmak bizim için çok önemli. Takipçilerimizle doğrudan etkileşim içinde olmak için ders anlatımları, interaktif oyunlar ve mini sınavlar gibi birçok farklı çalışma hazırlıyoruz. Örneğin, kurumsal YouTube kanalımızın yanı sıra ortaokul öğrencileri için ders anlatımları ve soru çözümleri yaptığımız Sadık Uygun Ortaokul kanalımız da bulunuyor. Sosyal medya hesaplarımızı takip ederek daha fazlasını görebilirsiniz.  

Sık değişen müfredatlar ve sınavlar yayın politikanızı nasıl etkiliyor?
Gönül ister ki eğitim ve sınav sistemimiz değişmese ve eskiden olduğu gibi birimizin kullandığı kaynak bir sonraki yıl kardeşimize ya da kullanacak başka bir öğrenciye geçse.
Biz, dünyadaki eğitim sistemlerini yakından takip edip bunu yayınlarımıza aktardığımız için program değişikliklerinde hazırlıklı gibi oluyoruz. Tabii 23 yıllık birikimin de büyük katkısı oluyor. Yayıncılığı bir yaşam şekli olarak yaşadığımız için sil baştan yayın hazırlamak zor gelmiyor. Ekonomik külfeti dışında…

KURUMLARA ÖZEL KAPAK TASARIMI
Eğitim kurumlarıyla nasıl bir iş birliği içinde çalışmalarınızı gerçekleştiriyorsunuz? Eğitim kurumlarına yönelik özel çalışmalarınız bulunuyor mu?
Sadık Uygun Yayınlarını ülkenin her noktasında temsil eden temsilcilerimiz de eğitimci bir kadrodan oluşuyor. Kurumlardan gelen öneri ve istekleri hemen değerlendirip geri dönüşler sağlıyoruz. Türkiye’deki özel okulların birçoğuyla çalışıyoruz. Kurumlardan gelen talepler yayınlarımıza yön veriyor. Örneğin bu yıl isteyen okullar için kendi ismi ve logosunun olduğu özel kapaklar yapıyoruz. Yayın politikamıza aykırı olmadıkça okullarımızın istekleri doğrultusunda ürün oluşturma çabasındayız. Çünkü hedefimiz aynı; mutlu, çalışkan, iyi bir insan ve iyi bir dünya…


BAŞARILI BİR YAYININ PÜF NOKTALARI NELER?

Öğrenci merkezli, öğretmen eksenli olmasıdır.

  • ÖĞRENCİ MERKEZLİ: Öğrencinin kitabı okurken yanında bir öğretmen varmış gibi, sade bir dille anlatan, hayatla ilişkilendiren; bu nedenle eğlendiren ve öğreten yayındır.
  • ÖĞRETMEN EKSENLİ: MEB kazanımlarının her birini tek tek işleyen, akıllı tahta uygulamalarıyla öğretmenin sınıf ortamında işini kolaylaştıran, onu rehber hâline getiren yayındır.

 

 

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.