banner

Uzay Kampı Türkiye, çocukların kendilerini ve dünyayı tanımalarını sağlıyor
Yaz tatilinin yaklaşmasıyla birlikte gençler uzun zamandır hayalini kurdukları bir tatilin planlarını yaparken, aileler de çocukları için tatili nasıl daha etkin bir hale getirebileceklerinin kararını vermeye çalışıyorlar. Çocukların hem dinlenmeleri hem eğlenmeleri hem de farklı ilgi alanları oluşturabilmelerini sağlayan yaz kampları da tam bu noktada ailelerin yardımına koşuyor. Kamp alanında Türkiye’nin önde gelen kurumlarından biri olan Uzay Kampı Türkiye’nin Pazarlama ve Halkla İlişkiler Müdürü Emre Aday ile sundukları kamp programları üzerine detaylı bir söyleşi yaptık.

uzay_kampıÖncelikle Uzay Kampı Türkiye’den bahsederek, çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Uzay Kampı Türkiye, 12 Haziran 2000’de merhum iş adamı Kaya Tuncer’in engin vizyonu ve NASA’da çalışan ilk Türk mühendisi İsmail Akbay’ın danışmanlığıyla, gençlere uzay bilimleri ve teknolojileri alanında eğitim verme hedefiyle kuruldu. Kaya Tuncer bir ESBAŞ (Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) girişimi olarak açtığı Uzay Kampı Türkiye’yi Türk ve dünya çocuklarına armağan etti. Açıldığı günden beri 200 bini aşkın kişinin ziyaret ettiği kampta, yetişkinlere ve 7-18 yaş grubundan öğrencilere, NASA tarafından dizayn edilen astronot simülatörleriyle uygulamalı uzay bilimleri ve teknolojileri eğitimleri veriliyor; aynı zamanda interaktif etkinliklerle takım çalışması, zaman yönetimi, kendi başına iş yapabilme gücü gibi yetilerin gelişimine de katkı sağlanıyor.

emre_adayHER AŞAMAYI DİKKATLE PLANLIYOR VE UYGULUYORUZ
Kampların yapıldığı tesisinizden ve işleyişinizden söz edebilir misiniz?
Uzay Kampı Türkiye binası; eğitim merkezinin yanı sıra yemekhane, yatakhane ve reviriyle tam bir entegre tesis olarak çalışıyor. Konaklama farklı katlarda bulunan kızlar ve erkekler yatakhanelerinde gerçekleşiyor. Katılımcılar aynı yaş grubundan öğrencilerin bir arada olabilecekleri şekilde en fazla 16 kişiden oluşan takımlar halinde hareket ediyorlar, tüm program ve eğitimlere yetkili kamp personeli liderliğinde katılıyorlar. Kampımızda, yemek menüsünden sağlık hizmetlerine, güvenlikten hijyenik koşullara kadar her aşama dikkatle planlanıyor ve uygulanıyor.

“ÇOCUKLARA KAZANDIRILAN BECERİLER”
Yaz kamplarının çocuğun kişiliğine katkıları nelerdir?
Kamp deneyimi; bağımsız karar verme, kendi başına iş yapabilme, iletişim becerilerinin gelişimi yönünden tamamlayıcı bir eğitim tecrübesi sunuyor. Kamplar bireylerin aktif olması, yaşam becerileri konusunda yetkinlik kazanması, öğrenmesi ve öğrendiklerini kullanarak, kendi yeteneklerini geliştirmesi için eşsiz bir ortam sağlıyor. Bu nedenle, yaz kamplarının çocukların tatil dönemlerini verimli bir şekilde geçirebilmeleri için mutlaka değerlendirilmesi gereken bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Uzay Kampı Türkiye’de sunulan uluslararası programlarda küresel arkadaşlıklar kurulması, kültür paylaşımı, İngilizce dilinde iletişim kurma gibi etkinliklerle çocukların kendilerini ve dünyayı da daha iyi tanımalarına olanak sunuyoruz.

Uzay Kampı’nda yaza özel uygulanan programlar neler?
7-18 yaş arası gençlere Haziran-Temmuz-Ağustos ayları süresince 1,5 günden 6 güne kadar değişen farklı program seçenekleri sunacağız. Bilim ve teknoloji alanındaki uygulamalı aktivitelerin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerle zenginleştirilmiş 6 günlük kamp programlarımızın ilki 3-9 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Galaktik Yaz Kampı ile başlıyor. 9-15 yaş arası katılımcıların katılabileceği bu kamp, Türkçe ve İngilizce dil seçenekleriyle sunulacak. Robot Aktiviteli Yaz Kampları 17 - 23 Haziran ve 5 - 11 Ağustos, Space Maker Yaz Kampı ise 29 Temmuz - 4 Ağustos tarihlerinde 12-15 yaş arası katılımcıların tercih edebileceği alternatifler arasında bulunuyor. Yaz döneminde 6 günlük programların yanı sıra, 7-11 yaş arası katılımcıların bir yetişkinle birlikte katılabildiği Aile/Çocuk Uzay Kampı, 9-15 yaşındaki öğrencilerin bireysel olarak katılabildiği 2 günlük Yıldızlar ve Gezegenler Macerası ve bu yıl ilk kez 15-18 yaş arası gençlere özel uygulayacağımız 1,5 günlük Astro Macera programlarını da sunacağız.

NASA SİMÜLATÖRLERİYLE EĞİTİM
Çocuklar için yaptığınız bu programlarda ne tür aktiviteler bulunuluyor?
NASA tasarımlı astronot simülatörleri aracılığıyla, yaparak ve yaşayarak öğrenmeye odaklı verdiğimiz uygulamalı eğitimlerde; Ay'da yürümenin nasıl bir duygu olduğu, ağırlıksız ve sürtünmesiz ortamda hareket, uzayda spor gibi konular öğretiliyor. Astronot simülatörlerinin kullanılmasının yanı sıra uzay istasyonu uçuş görevi, Hurricane 360 VR simülatörü ile sanal gerçeklik macerası, dijital planetaryumla konum astronomisi ve gök mekaniğinin anlatılması, sıcak hava balonu yapımı gibi takım çalışması, zaman yönetimi ve problem çözme yetkinliklerini geliştirmeye yönelik aktiviteler de sunuluyor. Galaktik Yaz Kampı programını tercih eden öğrenciler bunlara ek olarak tek kademeli roket yapılıp fırlatılması, sihirli kürede astronomi, macera parkurunda yarışmalar, yaz kamplarına özel havuz aktivitesi, barbekü ve özel sunumlar gecesi gibi birbirinden eğlenceli ve eğitsel aktivitelere katılacaklar.

Robot Aktiviteli Yaz Kampı programımızı tercih eden öğrenciler, robotların uzay çalışmalarındaki etkilerini öğrenerek ölçüm ve modelleme gibi matematiksel kavramları kullanacaklar, gerçek bilim insanları ve mühendisler gibi çalışarak tasarladıkları robotlarla simülasyon ortamında Mars’a “ilk insanlı uçuşu” planlayacaklar. Teknoloji ve “kendin yap” kültürünün birleşmesiyle oluşan “maker” (yapıcı) hareketinin uzay teknolojileri eğitimine entegre edilmesiyle sunulan Space Maker Yaz Kampı’nda katılımcılara, inovasyon, üretkenlik gibi yeteneklerin kazandırılmasının hedeflendiği STEAM (Fen-Teknoloji-Mühendislik-Sanat-Matematik) öğrenme yaklaşımlarıyla grafik programlama dilleri öğretilerek hayal gücünün elektronik devreler ve bileşenler aracılığıyla tasarıma dönüştürülmesi anlatılacak.

“ÖĞRENCİLERİMİZ HAVACILIK VE UZAY BİLİMLERİNE YÖNELİYOR”
Uzay Kampı katılanların hayatını nasıl etkiliyor?
Uzay teknolojilerinin gündelik hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını, günümüzde kullanılan birçok aracın örneğin güneş gözlüklerinin, bilgisayar teknolojilerinin hatta diş tellerinin bile uzay araştırmalarından sonra geliştirildiği gibi ilginç bilgileri öğrendikten sonra çevrelerine karşı algıları gelişiyor, daha çok sorgulayan ve araştıran bireyler oluyorlar. Burada edindikleri bilgi ve kazandıkları özgüven hem sosyal hayatlarına hem de okuldaki akademik başarılarına doğrudan etki ediyor. Kamp programlarına katıldıktan sonra kariyerini fen ve mühendislik alanında yapmaya karar veren, üniversite bölüm tercihlerinde astronomi ve uzay bilimleri, havacılık, uçak mühendisliği gibi alanlara yönelen çok sayıda öğrencimiz var.

KAMPLAR SOSYALLEŞME İÇİN KİLİT ÖNEMDE
Sizce aileler çocuklarını neden kamplara göndermeli?
Son dönemlerde bilgisayar ve telefonların çocukların hayatına çok fazla girmesi maalesef onları sosyallikten uzaklaştırıyor ve daha çok içe kapanık hale getiriyor. Ailelerin ortak şikayeti çocukların dışarıda sosyalleşebilecekleri alanların, oyun parklarının ve güvenilir yerlerin de azalmış olması. İşte tam bu noktada özellikle yaz kampı programlarında çocukların sosyalleşmeleri, kendilerini geliştirmeleri ve eğlenmelerinin yanı sıra teknolojiye ve çevrelerine farklı bir bakış açısıyla bakmalarının önemi daha da artıyor. Bu anlamda kamp programları ailelerinden ve okullarından aldıkları eğitimlere ilave olarak, fiziksel-sosyal gelişim, yeni arkadaşlıklar kurma, ilgi alanlarını geliştirme konusunda katılımcılara büyük katkılar sağlıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.