banner

Okul Tasarımcısı okul duvarlarını yeniden canlandırıyor
Okul Tasarımcısı, eğitim kurumlarına özel hazırladığı tasarımlar ile okul duvarlarının soğuk ve sevimsiz halini, okul yönetimi ile beraber belirlenen temalar dâhilinde birer eğitim materyaline dönüştürüyor. Yaptıkları uygulamalarla okul duvarlarını daha işlevsel bir forma çevirdiklerini belirten Okul Tasarımcısı Kurucusu Erdem Özden, ilk günden bu yana çok farklı tasarımlarla uygulamalarını geliştirdiklerini söyledi.

okul_tasarimcisiOkul Tasarımcısı Kurucusu olan Erdem Özden, eşi Mücevher Tasarımcısı Senem Burkaz Özden, "Okul Tasarımcısı" ekibi ile birlikte, görsel tasarım ile eğitim yaklaşımlarını, çalışmalarının nasıl sonuçlar verdiğini ve hedeflerini açıkladı.

Okul Tasarımcısı nasıl kuruldu, tam olarak ne yapıyor, marka hakkında bilgi verebilir misiniz?
Eğitim yıllardır hayatımızın bir parçası, 2000li yılların başlarında eğitim materyalleri tasarlarken gezdiğimiz okullarda gördüğümüz boş duvarlar, mutlaka kullanılması gereken alanlar olarak aklımıza kazınmıştı. 2015in sonlarına doğru ise bu ihtiyacı gidermek için "Okul Tasarımcısı" isimli girişimimizi hayata geçirdik. O günden bugüne, vizyonumuzdan ve öngörülerimizden uzaklaşmadan, her biri birbirinden farklı 700’ün üzerinde duvar tasarladık ve uyguladık. Sadece duvarlar ile de yetinmeyip 3 Boyutlu Eğitim Materyalleride geliştirmeye çalışıyoruz, bu zorlu süreç üretim ve patent aşamaları ile devam ediyor. Okul Tasarımcısı tasarladığı duvarlarda mutlaka birlikte çalıştığı kurumların öğretmenlerinin desteğini alıyor, ortak bir sinerji yaratarak kurumun da değerini arttırmaya çalışıyor. Bu sinerjinin bizim için çok fazla değeri var çünkü çalıştığımız kurumun ruhunu ve vizyonunu görebildiğimiz yegane kişiler o kurumun çalışanları oluyor.
Her projede bizim için çok özel 5 kişiden oluşan çekirdek kadromuz, bazı projelerde 10, bazı projelerde 15 kişiye kadar çıkabiliyor. Bu kadrolarda eğitim teknologları, öğretmenler ve hatta kimi zaman öğrenciler bile yer alabiliyor. Unutmadan söylemeliyim ki "Okul Tasarımcısı" tarafından tasarlanan çalışmalar sadece anlaşma yapılan eğitim kurumuna özeldir ve lisans anlaşmalarımız gereği başka bir kurumda kullanılmamaktadır. Ayrıca kurum ile anlaşıldığı taktirde tüm çalışmalar dijital olarak imzalanmakta ve bulut sistemi dediğimiz dijital depolama alanlarında saklanmaktadırlar.

okul_tasarimcisiEĞİTİCİ DUVARLAR TASARLIYORUZ
BASKI BİZİM İŞİMİZ DEĞİL!
Özenle tasarladığımız çalışmalarımızın baskı ve uygulamalarını, isteğe bağlı olarak, kurumların istediği firmalar ile de yapabiliyoruz. Eğer kurumun çalıştığı ve özellikle istediği bir tedarikçi yok ise baskı ve uygulama işlerini, Okul Tasarımcısı'nın birlikte çalıştığı sektörünün öncü firmaları ile birlikte üstleniyoruz. Her iki süreçte de işlerin kalitesi ve kusursuzluğu Okul Tasarımcısı garantisine alınıyor. Eğitim kurumunun isteğine göre belirlediğimiz özel tasarımlarımızı: Dijital Baskı, Grafiti ve Augmented Reality (Arttırılmış Gerçekçilik) teknikleri ile hazırlıyoruz.

REZERVASYON İLE ÇALIŞIYORUZ
Zaman bizim ve müşterilerimiz için çok önemli bu nedenle rezervasyon yöntemi ile çalışıyoruz, yani okul tasarımcısı ile çalışmak isteyen okulun ilk önce kendini sistemimize kayıt edip bizimle iletişim kurması gerekli, ardından ekibimiz iş takvimizin uygun zaman aralığını belirliyor ve proje bu süre dahilinde bitirilmeye çalışılıyor.

Okul içinde gerçekleştirdiğiniz tasarımların hazırlık süreci nasıl işliyor, kişiye ve kurumlara özel tasarımlar yapıyor musunuz?
Tasarım süreci bizim için oldukça kıymetli bir zaman dilimi, bu nedenle her bir tasarımımız da bir öncekinden farklı olarak gelişiyor. İş teslim sürecimiz şu şekilde işliyor; ilk olarak Okul Tasarımcısı ile çalışmak isteyen kurumu evrenin hangi noktasında olursa olsun ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu ziyaretlerde kendimizi, yaptığımız işi en ince detayına kadar izah ediyoruz. Sonrasında kurum yetkili ile kampüsü dolaşmaya başlıyoruz, üzerinde çalışmamızı istediği duvarları hayal dünyası zemininde birlikte belirliyoruz.
Fiyatlandırma süreci ve karşılıklı anlaşma sonrasında hemen çalışmalarımıza başlıyoruz. Tıpkı keşifte olduğu gibi anlaşmadan sonra da, tüm çekirdek takımımız ile birlikte okulu keşfetmeye gidiyoruz. Duvarlara dokunuyor, yerinde hayallerimizi kuruyor ve dijital cihazlarımızda notlarımızı alıyoruz. Düşüncelerimizi okulun öğretmenleri ile paylaşıp, profesyonel ölçüm cihazlarımız ile üzerinde çalışacağımız duvarların ölçülerini alıyor, yine aynı profesyonellikte fotoğraflarını çekiyoruz. Sonrasında atölyemize dönüyor ve çalışmalarımızı 15 / 30 / 45 günlük zaman dilimlerinde tamamlıyoruz. Tasarımlarımızın son kontrolü ve beraber çalıştığımız okulumuzun onayını almak üzere gerçek duvarlar üzerinde master Mockup sunumunu yapıyoruz. Tasarımların duvarlara uygulanması ile projemizi sonlandırıyoruz.

okul_tasarimcisiBir duvarı tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Yaptığınız duvarlar okuldaki çocuklar için ne ifade ediyor?
Fiziksel şartların uygunluğu; duvarın temiz ve düz olması çok önemli, ayrıca ortam ışığı da yaptığımız tasarımların daha net ortaya çıkmasını sağlıyor. Tasarımlarımızı koridorun bulunduğu sınıfların yaş aralığına göre hazırlıyoruz. Bu noktada, konusunda uzman öğretmenlerle birlikte çalışmamızın katkısını fazlasıyla görüyoruz. Çalışmalarımızda etik ve kültürel değerlerden uzaklaşmamaya fakat hayal gücünü de bir o kadar arttırmaya çalışıyoruz. Renklerin etkileyiciliğini kullanmak ise olmazsa olmazlarımızdan!. Hayal gücünü geliştirebildiğimiz, gelecek ufkunu arttırabildiğimiz her bir birey bizim için çok fazla önem taşıyor, onlara karşı olan sorumluluğumuzu bilerek tasarımlarımızı ona göre şekillendiriyoruz.

FARKLI OLMAK VE FARKLILAŞTIRMAK BİZİM İŞİMİZ
2 yıl önce kendimizin geliştirdiği 3 boyutlu periyodik cetvel sektörde çok sevildi, ayrıca birçok baskı ve uygulam firmasınada ilham oldu. Endüstriyel ve Marka patenti ile koruduğumuz ürün okulların Bilim Alanlarının vazgeçilmezlerinden de biri oldu. Ürün geliştirme konusunda Hedeflerimiz çok farklı, önümüzdeki dönemde birbirinden farklı projelerimiz var hepsi hazır sadece uygun zamanı bekliyoruz.

Uygulamalarınızın okul atmosferine katkıları nelerdir, çalışmalarınızın kurum ve öğrenciler üzerine yansımaları hakkında neler söyleye bilirsiniz?
Çalışmalarımız şüphesiz ki okul atmosferini oldukça farklılaştırıyor; düşünsenize bomboş ve amaçzca duran duvarlar, rengârenk bir görsellikle koridorlarınızda beliriyor. Hatta bir kısmı   okulun talebine göre eğitim planı içerisine dahi giriyor.Daha önce de belirttiğimiz Okul Tasarımcısı’nın vizyonu, her birinin çok ama çok başarılı olacağına inandığımız çocuklarımızın heyecanla büyüyen gözlerindeki o parlak ufukları genişletmek. Okul Tasarımcısı projelerimizin her birinde, çoğu zaman bilgiyi hayal gücü ile birleştirip öğrencinin eğlenerek öğrenmesini sağlıyor, her gün gördüğü duvarlarda ezberden çok, öğrenmeye odaklanmasını sağlıyoruz.
Çalıştığımız okullar arasında, TED ATAKENT, TED RÖNESANS, TED HATAY, TED KARABÜK, TED KONYA EREĞLİ, TED SİVAS, TED ŞANLIURFA, TED EDİRNE, TED SAKARYA, VEGA OKULLARI, ÜSKÜDAR AMERİKAN LİSESİ, ŞİŞLİ TERAKKİ LİSESİ, YÖM, BAHÇEŞEHİR KOLEJİ, UĞUR OKULLARI, OKYANUS KOLEJİ, ALKEV, İRFAN OKULLARI, DÜŞÜNÜR KOLEJİ, İSTEK VAKFI OKULLARI, TİNK, FENERBAHÇE KOLEJİ, US OKULLARI gibi ülkemizin önde gelen okulları yer almaktadır.

“Okul Tasarımcısı'nın tek bir işi var; eğitim kurumlarına eğitici duvarlar tasarlamak! Sadece tasarlıyoruz; yani bir reklam ajansı veya mimari ofis gibi düşünmüyoruz. Eğitime odaklı, eğitime destek olacak 2 ve 3 Boyutlu tasarımlar yapıyor, öğrencilerin de bu eğitim binası içerisinde etkin bir biçimde öğrenmesini hedefliyoruz.”

www.okultasarimcisi.com
Facebook adresimi: www.facebook.com/okultasarimcisi
İnstagram adresimiz: www.instagram.com/okultasarimcisi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.