banner

Boş duvarlar Okul Tasarımcısı ile hayat buluyor
Okul Tasarımcısı, eğitim kurumlarına özel hazırladığı tasarımlar ile okul duvarlarının soğuk ve sevimsiz halini, okul ile beraber belirlenen temalar dâhilinde birer eğitim materyaline dönüştürüp daha işlevsel bir forma çeviriyor. Kısacası 5 kişilik Okul Tasarımcısı ekibi duvarları, okuldaki yaşamın bir parçası haline getirip canlandırıyor.
okul_tasarimcisiOkul Tasarımcısı Kurucusu olan Erdem Özden, Mücevher Tasarımcısı Senem Burkaz Özden, "Okul Tasarımcısı" ekibi ile birlikte, görsel tasarım ile eğitim yaklaşımlarını, çalışmalarının nasıl sonuçlar verdiğini ve hedeflerini açıkladı.
Okul Tasarımcısı nasıl kuruldu, tam olarak ne yapıyor, marka hakkında bilgi verebilir misiniz?
Eğitim yıllardır hayatımızın bir parçası, 2000’li yılların başlarında eğitim materyalleri tasarlarken gezdiğimiz okullarda gördüğümüz boş duvarlar, mutlaka kullanılması gereken alanlar olarak aklımıza kazınmıştı. 2015’in sonlarına doğru ise bu ihtiyacı gidermek için "Okul Tasarımcısı" markasıyla girişimimizi hayata geçirdik. O günden bugüne vizyonumuzdan ve öngörülerimizden uzaklaşmadan, her biri birbirinden farklı 700’ün üzerinde duvar tasarladık ve uyguladık. Sadece duvarlar ile de yetinmeyip 3 Boyutlu Eğitim Materyalleri de geliştirmeye çalışıyoruz, Bu zorlu süreç üretim ve patent aşamaları ile devam ediyor. Okul Tasarımcısı tasarladığı duvarlarda mutlaka birlikte çalıştığı kurumların öğretmenlerinin desteğini alıyor, ortak bir sinerji yaratarak kurumun da değerini arttırmaya çalışıyor. Bu sinerjinin bizim için çok fazla değeri var çünkü çalıştığımız kurumun ruhunu ve vizyonunu görebildiğimiz yegane kişiler o kurumun çalışanları oluyor.
Her projede bizim için çok özel 5 kişiden oluşan çekirdek kadromuz, bazı projelerde 10, bazı projelerde 15 kişiye kadar çıkabiliyor. Bu kadrolarda eğitim teknologları, öğretmenler ve hatta kimi zaman öğrenciler bile yer alabiliyor. Unutmadan söylemeliyim ki "Okul Tasarımcısı" tarafından tasarlanan çalışmalar sadece anlaşma yapılan eğitim kurumuna özeldir ve lisans anlaşmalarımız gereği başka bir kurumda kullanılamamaktadır. Ayrıca kurum ile anlaşıldığı taktirde tüm çalışmalar dijital olarak imzalanmakta ve bulut sistemi dediğimiz dijital depolama alanlarında saklanmaktadırlar.
okul_tasarimcisi2 VE 3 BOYUTLU TASARIMLAR
Okul Tasarımcısı'nın faaliyetleri nelerdir, eğitim kurumlarına sunduğunuz hizmetler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Okul Tasarımcısı'nın tek bir işi var; eğitim kurumlarına eğitici duvarlar tasarlamak! Sadece tasarlıyoruz; yani bir reklam ajansı veya mimari ofis gibi düşünmüyoruz. Eğitime odaklı, eğitime destek olacak 2 ve 3 Boyutlu tasarımlar yapıyor, öğrencilerin de bu eğitim binası içerisinde etkin bir biçimde öğrenmesini hedefliyoruz.
Özenle tasarladığımız çalışmlarımızın baskı ve uygulamalarını, isteğe bağlı olarak, kurumların istediği firmalar ile de yapabiliyoruz. Eğer kurumun çalıştığı ve özellikle istediği bir tedarikçi yoksa baskı ve uygulama işlerini, Okul Tasarımcısı'nın birlikte çalıştığı sektörünün öncü firmaları ile birlikte üstleniyoruz. Her iki süreçte de işlerin kalitesi ve kusursuzluğu Okul Tasarımcısı garantisine alınıyor. Eğitim kurumunun isteğine göre belirlediğimiz özel tasarımlarımızı: Dijital Baskı, Grafiti ve Augmented Reality (Arttırılmış Gerçekçilik) teknikleri ile hazırlıyoruz.
okul_tasarimcisiOKULU KEŞFEDİYORUZ
Okul içinde gerçekleştirdiğiniz tasarımların hazırlık süreci nasıl işliyor, kişiye ve kurumlara özel tasarımlar yapıyor musunuz?
Tasarım süreci bizim için oldukça kıymetli bir zaman dilimi, bu nedenle her bir tasarımımız da bir öncekinden farklı olarak gelişiyor. İş teslim sürecimiz şu şekilde işliyor; ilk olarak Okul Tasarımcısı ile çalışmak isteyen kurumu evrenin hangi noktasında olursa olsun ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu ziyaretlerde kendimizi, yaptığımız işi en ince detayına kadar anlatıyoruz. Sonrasında kurum yetkilisi ile kampüsü dolaşmaya başlıyoruz, üzerinde çalışmamızı istediği duvarları hayal dünyası zemininde birlikte belirliyoruz.
Fiyatlandırma süreci ve karşılıklı anlaşma sonrasında hemen çalışmalarımıza başlıyoruz. Tıpkı keşifte olduğu gibi anlaşmadan sonra da, tüm çekirdek takımımız ile birlikte okulu keşfetmeye gidiyoruz. Duvarlara dokunuyor, yerinde hayallerimizi kuruyor ve dijital cihazlarımızda notlarımızı alıyoruz.
Düşüncelerimizi okulun öğretmenleri ile paylaşıp, profesyonel ölçüm cihazlarımız ile üzerinde çalışacağımız duvarların ölçülerini alıyor, yine aynı profesyonellikte fotoğraflarını çekiyoruz. Sonrasında atölyemize dönüyor ve çalışmalarımızı 15/30/45 günlük zaman dilimlerinde tamamlıyoruz. Tasarımlarımızın son kontrolü ve beraber çalıştığımız okulumuzun onayını almak üzere gerçek duvarlar üzerinde master sunumunu yapıyoruz. Tasarımların duvarlara uygulanması ile projemizi sonlandırıyoruz.
Bir duvarı tasarlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Yaptığınız duvarlar okuldaki çocuklar için ne ifade ediyor?
Fiziksel şartların uygunluğu; duvarın temiz ve düz olması çok önemli, ayrıca ortam ışığı da yaptığımız tasarımların daha net ortaya çıkmasını sağlıyor. Tasarımlarımızı koridorun bulunduğu sınıfların yaş aralığına göre hazırlıyoruz. Bu noktada, konusunda uzman öğretmenlerle birlikte çalışmamızın katkısını fazlasıyla görüyoruz. Çalışmalarımızda etik ve kültürel değerlerden uzaklaşmamaya fakat hayal gücünü de bir o kadar arttırmaya çalışıyoruz. Renklerin etkileyiciliğini kullanmak ise olmazsa olmazlarımızdan! Hayal gücünü geliştirebildiğimiz, gelecek ufkunu arttırabildiğimiz her bir birey bizim için çok fazla önem taşıyor, onlara karşı olan sorumluluğumuzu bilerek tasarımlarımızı ona göre şekillendiriyoruz.
Uygulamalarınızın okul atmosferine katkıları nelerdir, çalışmalarınızın kurum ve öğrenciler üzerine yansımaları hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Çalışmalarımız şüphesiz ki okul atmosferini oldukça farklılaştırıyor; düşünsenize bomboş ve amaçsızca duran duvarlar, rengârenk bir görsellikle koridorlarınızda beliriyor. Hatta bir kısmı okulun talebine göre eğitim planı içerisine dahi giriyor.Daha önce de belirttiğimiz Okul Tasarımcısı’nın vizyonu, her birinin çok ama çok başarılı olacağına inandığımız çocuklarımızın heyecanla büyüyen gözlerindeki o parlak ufukları genişletmek. Okul Tasarımcısı projelerimizin her birinde, çoğu zaman bilgiyi hayal gücü ile birleştirip öğrencinin eğlenerek öğrenmesini sağlıyor, her gün gördüğü duvarlarda ezberden çok, öğrenmeye odaklanmasını sağlıyoruz.


Çalıştığımız okullar arasında, TED Atakent, TED Rönesans, TED Hatay, TED Karabük, TED Konya Ereğli, TED sivas, VEGA Okulları, Üsküdar Amerikan Lisesi, Şişli Terakki Lisesi, YÖM, Bahçeşehir Koleji, Uğur Okulları, Okyanus Koleji, Alkev gibi ülkemizin önde gelen okulları yer almaktadır.
www.okultasarimcisi.com
Facebook: www.facebook.com/okultasarimcisi
İnstagram: www.instagram.com/okultasarimcisi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.