banner

DAS AKADEMIE 25 YAŞINDA!
1998 yılında Eğitim Girişimcileri Nezih Sorguç ve Nilgün Akdoğan tarafından kurulan DAS Akademie (Deutsche Akademie für Sprachen), merkezinde “yabancı dil olarak Almanca” programlarının yer aldığı ve bütünleşik Almanca eğitim çözümleri sunan başarılı bir eğitim kurumu olarak, 25. kuruluş yıldönümünü kutluyor.

das_akademieAlmanca eğitimi alanında en iyilerden olma hedefine ulaşmak için 25 yıldır kurumsal değerleri çerçevesinde ve nitelikli insan gücüyle tüm paydaşları için en iyi katma değeri oluşturmaya gayret gösteren DAS Akademie, 1998 yılında İzmir’de Almanca dil kampları ve Almanca kursları sunmak amacıyla hizmet vermeye başladı. 2006 yılında Berlin Şubesi’nin, 2022 yılında da İstanbul şubesinin faaliyete geçmesi ile hedeflerini büyüten DAS Akademie, eğitimci kimlikleriyle öne çıkan yöneticilerinin vizyoner yaklaşımları sayesinde, 25 yılda hizmet verdiği alanları kat be kat arttırarak, sektörünün en iyisi olmaya çalışıyor.
İki kardeşin idealleri ışığında İzmir’in Alsancak semtinde 80 metrekarelik bir ofis olarak kurulan DAS Akademie’nin bu noktaya geleceğini bildiğini söyleyen Nezih Sorguç, kuruluşta bir elin parmaklarını geçmeyen ekibin bugün yaklaşık 50 kişiye ulaşmasından ve 25 yıllık bu muhteşem deneyimden gururla söz ediyor. Yüz binlerce öğrencinin hayatına dokunmuş olmanın, öğrencileri ve diğer tüm paydaşları için her zaman ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmanın kendileri için büyük bir övünç kaynağı olduğunu söylüyor.

das_akademieBAŞARILARLA DOLU BİR YOLCULUK
DAS Akademie’nin hizmetlerini tanımak ve bu yolculuğun kilometre taşlarını öğrenmek için sözü Nilgün Akdoğan’a bırakıyoruz: “DAS Akademie, yolculuğuna Almanca dil kampları ile başladı. Kuruluştaki ana gayemiz Türkiye’de ve Almanya’da, yüksek verimli kamplar organize etmek ve çocukların kamp deneyimlerinin Almanca eğitimleri ile harmanlamasını sağlamaktı. Bu anlamda, 1998 yılından bugüne kadar neredeyse her yıl düzenlediğimiz Almanca kamplarında, tamamı Almanca konuşan personelimiz ve öğretmenlerimiz ile öğrencilere günlük yaşamlarında Almancayı kullanma alanı sağlıyor, keyifli etkinliklerle Almancayı sevdiriyoruz.”
Bu kamplarda, gerçekleştirilen onlarca etkinlik ve Almanca dersleri ile birlikte çocukların, unutulmaz anılar biriktireceği, hem yaşıtları hem de Almanca öğretmenleri ile birlikte kaliteli vakit geçirebileceği bir ortam yaratılıyor. Katılımcılar yaz kamplarında Almanca öğrenmenin yanı sıra temiz hava ve bol güneş sayesinde hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan tazeleniyorlar.
Nilgün Akdoğan sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Kurulduğumuz dönemde, kamplardan bir sonraki adımımızın Almanca kursları olacağını planlamış olsak da, gelen yoğun talep bu planımızı çok daha öne çekmemizi gerektirdi. Bu şekilde, DAS Akademie’ye Almanca eğitiminde herkesin bildiği bir marka olma yolunu açan kurslarımıza start verdik. Bu alanda o kadar başarılı olduk ki, çok kısa bir süre içerisinde, yüzlerce öğrencisi olan, her yıl binlerce kişiye Almanca öğreten bir kurum konumuna geldik. Aradan geçen bunca yılın ardından, Berlin ve İzmir şubelerimizin Almanca öğrenmek isteyenlerin ilk tercihlerinden olması bizleri ayrıca gururlandırıyor.”
DAS Akademie, bünyesinde kurduğu Almanca Öğretmenleri Kariyer Merkezi (DAÖKM) ile sadece öğrencilerin değil, alanında uzman ve gerekli yetkinliğe sahip Almanca öğretmenlerinin yetiştirilmesine de katkı sunuyor. DAÖKM programı, özellikle Almancayı Türkiye’de öğrenmiş öğretmenlerin katılımlarıyla, her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

das_akademie
ALMANCA EĞİTİMİNDE BİR DEVRİM: MINTICITY
2007 yılına gelindiğinde, gerek DAS Akademie, gerekse Almanca eğitimi alanında bir kilometre taşı daha yerine koyuluyor: Dijital Almanca Eğitim Platformu Minticity. Platformun kuruluş hikayesini aynı zamanda “fikir annesi” olan Nilgün Akdoğan şu şekilde aktarıyor: “Şaşırtıcı bir biçimde, gördüğüm bir rüya üzerine ve muhteşem bir ekip ile çalışarak ilk yapıtaşlarını oluşturduğumuz Minticity, bugün Almanca eğitiminin yeniden dizayn edilmesini sağlayan, eşsiz bir platforma dönüşmüş durumda.”
Minticity’nin başarısının altında yatan neden ise, şirket CEO’su Azize Sorguç tarafından şöyle özetleniyor: “Minticity’nin 15 yıldır Türkiye’de ve 2021 yılından itibaren global pazarlarda göstermeye başladığı başarının altında yatan neden, zamanının çok ötesinde bir eğitim felsefesine sahip olması şeklinde özetlenebilir. Gamification (Oyunlaştırma), Learning Management System (LMS), Content Management System (CMS), Game Management System (GMS) gibi kavramlar henüz literatürde yer almaya yeni başladığı dönemlerde, Minticity içerisinde ve entegre bir biçimde yer almaktaydı.”
Dijital Almanca Eğitim Platformu Minticity ile bugüne kadar yüz binlerce öğrenciye Almanca öğreten ve 500’ün üzerinde okula hizmet sunan DAS Akademie, 2021 yılında global hedefleri doğrultusunda Avrupa satışlarına da başlamış bulunmakta.

BÜYÜME SÜRECİ
Minticity ile, özellikle eğitim camiasında tanınırlığını artıran DAS Akademie, 2011 yılında stratejik bir adım daha atarak, Almanya merkezli Telc gGmbH’nın Türkiye Yetkili Sınav Merkezi olarak Avrupa Birliği Ortak Dil Kriterleri (CEFR)’nin tüm seviyelerinde öğrenciler, yetişkinler ve çalışanlar olmak üzere üç ayrı gruba yönelik sınavlar sunmaya, süresiz geçerliliğe ve tanınırlığa sahip bir sertifika sağlamaya başlıyor. Telc Sınavı dünyada 3000’i aşkın sınav merkezinde yapılmakla birlikte, Türkiye’de yapılan Telc Sınavı için çoğunluğun tercihi yıllardır DAS Akademie oluyor. Üstelik sadece Türkiye’den katılan adaylar değil, çevre ülkelerden gelen katılımcılar da çoğunlukla DAS Akademie’yi tercih ediyorlar.
Türkiye’deki yüzlerce okulun Almanca eğitiminde tercih ettiği partner olan DAS Akademie, Telc Okul Sınavlarını da 2013 yılından beri tüm Türkiye genelinde başarıyla uyguluyor. Sınavlar okul yönetimleri ile eşgüdümlü olarak planlanıyor ve tüm organizasyon kurum tarafından gerçekleştiriliyor. Almanca eğitiminin her alanında hizmet sunma prensibi çerçevesinde, DAS Akademie tarafından hedeflenen son alan ise Basılı Yayıncılık oluyor. Gerek bağımsız eğitim yayınları gerekse Minticity platformunu destekleyen yardımcı yayınlar ile bugün, giderek artan bir yelpazede -5 yaşından lise son sınıfa kadar- basılı yayın öğrencilerin kullanımına sunuluyor.
DAS Akademie tarafından geliştirilen ve yaklaşık 5 yıldır başarı ile uygulanan “Fasikül Sistemi” sayesinde ise, tüm seviyelerde, bütün üniteler için okula özel kitaplar basılabiliyor.

NİLGÜN AKDOĞAN: ALMANCA’YI SEVDİRİYORUZ
“DAS Akademie, yolculuğuna Almanca dil kampları ile başladı. Kuruluştaki ana gayemiz Türkiye’de ve Almanya’da, yüksek verimli kamplar organize etmek ve çocukların kamp deneyimlerinin Almanca eğitimleri ile harmanlanmasını sağlamaktı. Bu anlamda, 1998 yılından bugüne kadar neredeyse her yıl düzenlediğimiz Almanca kamplarında, tamamı Almanca konuşan personelimiz ve öğretmenlerimiz ile öğrencilere günlük yaşamlarında Almancayı kullanma alanı sağlıyor, keyifli etkinliklerle Almancayı sevdiriyoruz.”

DAS AKADEMIE’NİN GELECEK VİZYONU
DAS Akademie’nin ikinci 25 yılına ilişkin planları ve bundan sonraki adımları ile ilgili olarak, kurumun Genel Müdürü Ümit Günel şunları söylüyor: “Geçmiş 25 yıldan aldığımız güç ve edindiğimiz engin deneyim ile, ikinci 25 yılımızı planlamaktayız. Asla taviz vermediğimiz kurum kültürümüzün, günümüz şartlarına uygun biçimde sürdürülerek, yeni kuşaklara aktarılması ve kurumsallaşma, ajandamızdaki başlıca konu başlıkları. Kısa – orta vadedeki hedefimiz ise globalleşme. Özellikle son yıllarda bu anlamda büyük çaba sarf etmekteyiz. Almanca eğitimi alanında ilklerin kurumu olmayı sürdürürken, hem yatayda hem de dikeyde büyüme fırsatlarına odaklanmak istiyoruz. Bu bağlamda bir diğer kuruluşumuz olan LTA Teknoloji A.Ş. ile birlikte, eğitim teknolojileri alanındaki faaliyetlerimizi günden güne artırmaktayız.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.