banner

Üniversiteye girişte kontenjanları sayısalcılar dolduracak
Üniversite tercihte bu yıl uygulanan sistemle alan farkı kaldırıldığı için her alanda soru çözen adaylar bütün bölümleri tercih etme şansına sahip olacak.

Üniversiteye girişte kontenjanları sayısalcılar dolduracakAncak bu konuda sayısalcılar daha şanslı. Zira sayısalcılar Türkçe ve sosyal soruları zorlanmadan yaparken diğerlerinin zorlandığı Fen-1 ve Mat-2 testlerinde de başarılılar. Örneğin meslek lisesi ya da sayısal çıkışlı olanlar hukuk, gazetecilik gibi bölümleri puanları düşmeden tercih edebilecek. Bu ise tercihleri etkileyecek.

"Yeni sistemde sayısal öğrencinin puan kalitesi eşit ağırlıkçıya, eşit ağırlık öğrencisinin puan kalitesi ise sözel öğrenciye baskın geliyor." diyen Uzman Rehber Öğretmen Bektaş Koç, "Elbette bu bir sayısal alan öğrencisi, eşit ağırlığın en iyilerini geçebilir anlamına gelmiyor ama bu yıl alanı dışında bölümleri tercih ederek yerleşecek çok fazla öğrenci göreceğiz." diyor. Koç, işletme, iktisat ve sınıf öğretmenliği gibi daha önce "ortak alan"dan yazılan birkaç bölüm için ise puanlarda ciddi bir değişiklik beklemediklerini ifade ediyor. FEM Dershaneleri Rehberlik Uzmanı Faruk Ardıç, bu yıl sayısal öğrencilerinin bir kısmının eşit ağırlıktaki psikoloji, hukuk gibi bölümlere yönelirken; eşit ağırlık öğrencilerinden de gazetecilik, radyo, sinema, televizyon gibi bölümleri tercih ederek puanların yükselmesine sebep olacaklarını belirtiyor. "Dil öğrencileri için ise mevcut durumla ilgili ciddi bir değişiklik olmayacak." diyen Ardıç, bunun nedenini, "Dil tercih edecek olanların büyük çoğunluğu zaten sadece dil sınavına hazırlanıyor. Diğer adaylar da bunu bildikleri için dile yönelmiyor." ifadeleri ile açıkladı.

Eşit ağırlıkta hukuk, psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, sözelde ise tarih, coğrafya, gazetecilik ve radyo-televizyon-sinema gibi bölümlerin puanlarının bu yıl yükselmesi bekleniyor. Eskiden yalnızca eşit ağırlık öğrencilerinin seçebildiği "hukuk", bu yıl sayısal ve sözel çıkışlı öğrencilerin bir kısmının da tercihi olacak.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.