banner

Cumhuriyetin çılgın kalemi: Turgut Özakman
Cumhuriyet tarihinin en fazla satan kitabı “Şu Çılgın Türkler” başta olmak üzere satış rekoru kıran birçok kitaba ve ödüllü oyunlara imza atan Tarihçi-Yazar Turgut Özakman hayata veda etti.

Tarihçi-Yazar Turgut Özakman, 1 Eylül 1930 tarihinde Ankara'da dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdikten sonra bir süre avukatlık yapan Özakman, daha sonra Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü'ne devam etti. Sonrasında Devlet Tiyatrosu'na dramaturg olarak giren Özakman, daha sonra TRT'de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve 1983 - 1987 yılları arasında Genel Müdürlük yaptı. 1988-1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu'nda üyelik ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulundu. Uzun yıllar Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nde (DTCF Tiyatro) kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı ve Dramatik Yazarlık dersleri verdi.

‘Fahri doktor’ unvanını aldı

Üstün hizmetleri nedeniyle Anadolu Üniversitesi'nce, 2006 yılında Ege Üniversitesi'nce ve 2007 yılında, mezun olduğu ve uzun yıllar görev yaptığı Ankara Üniversitesi'nce 'fahri doktor' unvanı verilen Özakman, hayatı boyunca sayısız esere imza atmıştı.

Nisan 2002'de Eskişehir Belediye Başkanlığı, açtığı ikinci tiyatroya 'Turgut Özakman Sahnesi' adını verdi. 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Özakman'a Üstün Hizmet Ödülü verdi. 2005 yılında piyasaya sürülen, 50 yıla yakın bir sürenin emeği olan ve Kurtuluş Savaşı'nı romansı bir dille anlatan Şu Çılgın Türkler (Bilgi Yayınevi) adlı belgesel-romanı, Uğur Dündar'a göre cumhuriyet tarihinin en çok satan kitabı oldu. Haftalarca çok satanlar listelerinde ilk sırada kaldı.

Kitapları satış rekorları kırdı

Turgut Özakman, 14 kitap yazdı. Ayrıca çok sayıda oyuna da imza attı. En fazla satılan kitabı “Şu Çılgın Türkler” oldu. Kitap, Nisan 2005’te okuyucuları ile buluştu ve baskı adedi 380’e ulaştı. Kitabın toplam satış adedi ise 2 milyonu buldu. Yazarın çok satılan bir diğer kitabı olan "Diriliş” 250 bin adet satılırken, “Cumhuriyet-Türk Mucizesi” isimli kitabı ise 140 bine yakın satıldı.

Oyunlarıyla ödül aldı

Sanat Kurumu 1967-1968 Sezonu, En İyi Yerli Oyun Yazarı "Sarıpınar 1914"

1980-1981 Sezonu, En İyi Oyun Yazarı "Fehim Paşa Konağı"

Direklerarası Seyirci Ödülleri 2012 Yılın En İyi Oyun Yazarı "Bir Şehnaz Oyun"

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.