banner

Tercihlerle ilgili bir uyarı da YÖK’ten geldi
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, üniversite adaylarını tercihler konusunda son kez uyardı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, başvuru merkkezlerinde bu akşam saat 17.00’de, internet üzerinden başvurularda saat 23.59’da sona erecek Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercih başvuruları için adaylara önemli uyarılarda bulundu. Adaylara, “Hayallerinizi ve isteklerinizi ön planda tutun” tavsiyesinde bulunan Çetinsaya, velilere de, “Çocuğunuzun okuyacağı üniversiteyi mutlaka gezin” tavsiyesinde bulundu. Çetinsaya, şunları söyledi:

KALBİNİZDEN GEÇENİ TERCİH EDİN

“Öğrenci arkadaşlarım öncelikle kalplerinden geçeni tercih etsinler. Çünkü şöyle bir eğilim var; genellikle insanlar puanlarına bakiyorlar ‘ben neredeyim, hangi bölümlere, üniversitelere girebilirim, hangi mesleklere girebilirim’ diye sonra bir takım kararlar alıyorlar. Ama öncelikle; birincisi “ben ne olmak istiyorum?” diye kendilerine sormaları herhalde daha güzel olur. İkincisi mutlaka tercih edecekleri üniversiteleri gezmelerini, eğitim ve sosyal imkanlarını yerinde görmelerini tavsiye ederim.

EK YERLEŞTİRMEYİ AKLINIZDAN GEÇİRMEYİN

Son olarak da hiç ikinci düşüncelere kapılmayarak, ‘baraj düşecek mi? ek yerleştirmede mi olur?’ gibi düşüncelere kapılmayarak akıllarının ve kalplerinin istediği yerleri tercih etmeleri. Çünkü yükseköğretim alanımız hem nitelik olarak hem de nicelik olarak gelişiyor. Tüm öğrencilerimizin tercih edebilecekleri alanlar mevcut.

VELİLER  DE OKULLARI GEZSİN

Öğrencilere ettiğim tavsiyeleri aslında veliler için de söyleyebilirim. Özellikle tercih edilecek üniversiteleri yerlerinde görmelerini, çocuklarının okuyacakları eğitim ve sosyal alanları, bilhassa yurtları, kütüphaneleri, spor alanlarını görmelerini her zaman faydalı görüyorum.”

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.