banner

Eğitimde inovasyonun önemi
Ülkelerin geleceğinde önemli rol oynayan inovasyon (yenilik), 'Uluslararası Yükseköğretimde Yönelişler Kongresi'nde tartışıldı.

eğitimde yenilikFatih Üniversitesi tarafından yapılan organizasyona 25 ülkeden 150 bilim insanı katıldı. Kongrede konuşan YÖK Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay, "Türk eğitim sisteminde niteliksel sorunlar yaşıyoruz." derken, KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, "2012 sonunda 100 binden fazla kişiye girişimcilik eğitimi vermiş olacağız." dedi. Kongreden çıkan ortak görüş ise eğitim alanında yeniliklerin gerekli olduğu yönündeydi. Fatih Üniversitesi kampüsünde bu yıl ikincisi gerçekleştirilen kongreye önemli isimler katıldı. Amerika Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Yöneticisi Mark Fox ve Başmühendis Dr. Pat Paterson, Mısır Bilim ve Teknoloji Akademisi'nden Prof. Dr. Mostafa Husseın, Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi'nden Prof. Dr. Waleed Farıs, YÖK Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay sunum yapan konuklar arasındaydı.

Kongrenin açış konuşmasını yapan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, "Bizim kültürümüz her zaman yenilik ve değişime açık olmuştur. Bununla beraber ortak akıl ile hareket etmeye önem vermiştir. Bu kavramlar, bizim ve geçmişimizin zaten hayatlarında uyguladıkları iki değerdir. Şimdi bizim yapmamız gereken bu iki değere kendi özümüzü koruyarak sahip çıkmak ve bunlarla beraber ilerlemek." dedi.

KOSGEB Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz de eğitim verdikleri girişimci adayı sayısının bu yıl 100 bini aşacağını belirterek Türkiye'nin 2023 hedeflerini ancak Ar-Ge, inovasyon ve girişimcilikle yakalayabileceğini kaydetti. Kongreye NASA'dan katılan Dr. Pat Paterson ise inovasyon ve mühendislik eğitimine yönelik bilgilerini katılımcılarla paylaştı. Paterson, inovasyonun başarılı olmasına üniversiteler, endüstri uzmanları ve bilim adamları gibi değişik meslek gruplarının ortak hareket etmesiyle mümkün olabileceğini söyledi. İnovasyon sektörünün Amerikan ekonomisinin yüzde 60'ını kapsadığını ifade ederek, başarının, tüm çalışma gruplarının bir araya gelip gelişimlerini sağlayacak bir inovasyon ekosisteminin kurulmasıyla yakalanabileceğini anlattı.

Sorun, nicelik değil nitelik

YÖK Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay da ABD ve Avrupa'da kalite konusunun daha vurgulu tartışıldığına, ancak ülkemizde henüz bu aşamaya gelinmediğine işaret etti. Günay, "ABD eğitimde elde ettiği gelirin büyük kısmını yine eğitimin kalitesine yatırıyor. Bu durum Avrupa'da da kısmen bu şekilde. Ne var ki Türk eğitimde nicel artış tamamlandı ama niteliksel sorunlar yaşıyoruz." şeklinde konuştu.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.