banner

Dinçer’in vedası tepkileri dindirmeye yetmedi
Ömer Dinçer, dün yapılan devir teslim töreninde görevini yeni Bakan Nabi Avcı’ya bıraktı. Görevini bırakmasının ardından Eski Bakan’a tepkiler hala sürüyor. Bu tepkilerden bir tanesi de Müfettişler Birliği Başkanı Doğan Ceylan’dan geldi. Ceylan yayımladığı yazısında şu ifadeleri kullandı; "Bakan Dinçer vedalaşmayı bile beceremedi...İbretlik durum."

Doğan Ceylan'ın yazısı;

Milli Eğitim Bakanlığında devir teslim yapıldı. Bakanlığın sitesindeki açıklamaya göre Yeni Bakan Sayın Nabi Avcı konuşmasında Sayın Dinçer’e hitaben “...ekibinizle, tüm eğitim öğretim camiasıyla, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle nasıl geceli gündüzlü çalıştığınızı, onlara nasıl bir çalışma heyecanı aşıladığınızı ve bunun verimlerini de nasıl almakta olduğumuzun yakından şahidim.'' demiştir.

Sayın Dinçer ise konuşmasında “….Eğer çocukların daha iyi eğitim alması için gerekirse öğretmenler üzerinde, gerekirse yöneticiler üzerinde fedakarlıklar yapmak gerekiyorsa, o fedakarlıkları çekinmeden yapmak için çaba sarf ettik. Tabii bunlar mevcut statükonun değişimiyle alakalı konular her zaman risklidir…” demiştir.

Sayın Bakanın, öğretmenler ve yöneticiler üzerinde nasıl fedakarlık yaptığını pek anlamak mümkün değildir! Fedakarlığı bir kişi kendisi yapar. Başkasının üzerinde fedakarlık yapmak da ne demek! Sayın Dinçer doğru bir cümle kurmak istiyorsa, “çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için öğretmen ve yöneticilerimiz fedakarlık yapmıştır” şeklinde cümle kurmalıydı.

Göreve geldiğinden bu yana öğretmenleri hırpalayan sayın bakanımız veda ederken bile öğretmenlerin gönlünü almayı becerememiştir. Kendi döneminde çektikleri sıkıntılar karşısında öğretmenlerimizin yaptığı fedakarlığı açıkça ifade edip öğretmenlere hakkını teslim etmek yerine “öğretmen ve yöneticiler üzerinde fedakarlık yaptığını” yani fedakarın kendisinin olduğunu ifade etmiştir.

Sayın Başbakan katıldığı programda bakanların alınışlarına ilişkin açıklamaları sırasında, Milli Eğitim Bakanlığında öğretmenlerin eş durumu atamalarının yapılmaması hususuna da değinmiştir. Sayın Dinçer’in en azından ailesinden, çocuğundan ayrı kalmış öğretmenlere bir teşekkür etmesi giderayak iyi olurdu.

Sayın Dinçer vedalaşmayı bile beceremedi. Arkasında halay çeken, kurban kesen, Allah’a şükürler eden kocaman bir kitle bırakarak ayrıldı. Tüm bakanlar için ibretlik bir tablo…

Doğan CEYLAN

Yönetim Bilimi Uzmanı

Mufettişler Derneği Başkan Yrd.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.