banner
banner

Kültür, öğrencileri geleceğe FUTURE KÜLTÜR ile hazırlayacak
Öğrencilerinii çok yönlü ve uluslararası anlamda farkındalığı oldukça yüksek bireyler olması için her konuda hayata hazırladıklarını belirten İstanbul Kültür Eğitim Kurumları Okullar Koordinatörü Biriz Kutoğlu, ile yeni eğitim öğretim dönemine yönelik çalışmalarını konuştuk. 

biriz_kutogluİKEK olarak yeni eğitim – öğretim dönemine yönelik hazırlıklarınız hakkında bilgi verebilir misiniz? Yönetici ve çalışanlarınıza yönelik hangi eğitimler gerçekleştirildi?

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları, 58 yıllık birikimin ve deneyimin getirmiş olduğu tecrübeyle bu yılda yeni eğitim ve öğretim dönemine nitelikli hizmet içi eğitimvererek başladı. Her yıl ağustos ayının ikinci haftası başlayan ve on beş gün süreyle devam eden kısa adı KÜGEM olan (Kültür Koleji Eğitim ve Geliştirme Merkezi) program, kurumda bir ‘Süreç Yönetimi Modeli’ oluşturmak ve uygulanmasına rehberlik etmek, kurumsal stratejilerin birim, bölüm ve zümrelere yayılımını sağlamak amacıyla düzenleniyor. Her yıl alanında uzman birçok akademisyenin de katıldığı KÜGEM programında bu yıl da yönetsel ve operasyonel süreçlerin geliştirilmesine katkı sağlayacak eğitim atölye çalışmaları, seminerler ve söyleşiler yapıldı. Bunlardan en dikkat çekici olanları; oyun temelli öğrenme tasarımları, olumlu okul iklimi oluşturma, spor kültürü ve olimpizm, web2.0 uygulamaları, yabancı dil eğitiminde yeni yöntemler olarak ifade edebiliriz. 

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları olarak 2018 – 2019 öğretim yılında öne çıkan gündem maddeleriniz neler olacak? Bu öğretim yılında ilk defa göreceğimiz uygulamalarınız olacak mı?

İstanbul Kültür Eğitim Kurumları için bilim ve teknoloji geleceğin bir parçası, bu noktada önceki yıllarda Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji’nde “İnovasyon Merkezleri” ve “Bilim Merkezleri”mizi hayata geçirmiş, öğrencilerimize anaokulundan itibaren algoritmik düşünme ve kodlama eğitimini başlatmıştık. Halen devam eden bu eğitimlerle birlikte öğrencilerimiz ardunio, robotik, sanal gerçeklik uygulamaları, greenbox teknolojisi, 3D yazıcılarla üretim ve daha pek çok teknolojik uygulama olanağına her iki okulumuzda da sahipler. Önemli sonuçlar aldığımız bu projelerimize bu yıl Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji lise kademesinde, “Future Kültür” dersini ekliyoruz. Amaç; öğrencilerin geleceğe yönelik fikir ve ürün ortaya çıkarabilmelerini sağlamak. Yine öğrencilerimizin Bilim ve Teknoloji alanında fikir ve projelerini destekleyecek ‘’Ön Kuluçka Merkezimiz’’ bu yıl uygulamaya açılıyor. Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji Kampüslerinde kurulacak olan “Ön Kuluçka Merkezi” ile öğrenci, öğretmen ve tüm çalışanların, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında yaratıcı ve yenilikçi fikirleri merkezimiz çatısı altında değerlendirmeye alınacak.

ÖĞRENCİLER CERN’E, NOBEL’E VE NASA’YA GİDECEK

Öğrencilerinizi yeni dönemde sanatta, sporda ve kültürde neler bekliyor? Bu alanlarda katılacağınız ulusal ve uluslararası etkinlikler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji bünyesinde; spor, sanat, bilim ve kültür olarak 4 ayrı kategoride eğitsel ve öğrenci kulüpleri bulunuyor. Öğrenci kulüplerinde çok zengin bir yelpazeye sahip olan okullarımızda yıllardır gelenekselleşmiş ve çok sayıda ailenin tercih ettiği kış ve yaz okullarımız yeni dönemde de olacak… Yaz ve Kış okullarımızda İnovasyon, Sanat ve Spor olmak üzere üç alana ayrılıyor. Öğrencilerimize, Maker Programlama, Robotik, Kodlama, Satranç, Fotoğrafçılık, Seramik, Heykel, Tiyatro, Drone Pilotluğu, Arduino, Moda Tasarımı, Gemi Tasarımı, Model Uçak Yapımı gibi yetenek ve ilgi alanlarına göre birçok seçenek sunuyoruz…

Bilimsel alanda her yıl düzenlediğimiz gezilerimiz bu yılda devam edecek, Öğrencilerimizin lise hayatı boyunca mutlaka bu bilimsel gezilere CERN’e, Nobel’e, NASA’ya ziyaret etmelerini faydalı buluyoruz. Yine gelenekselleşmiş her sene olduğu gibi bu yılda İngiltere’de dil okulu ve öğrenci değişim programımız var… Öğrencilerimizi çok yönlü ve uluslararası anlamda farkındalığı oldukça yüksek bireyler olması için her konuda hayata hazırlamaya devam ediyoruz. 

Teknoloji alanında öne çıkan robotics, yapay zeka, endüstri 4.0 vb alanlarda yeni öğretim yılında hangi çalışmaları gerçekleştireceksiniz?

Geçtiğimiz yıllarda kurulan Bilim ve İnovasyon Merkezleri, Radyo Kültür ve haziran ayında 1.yaşını kutlayan “İnovasyon Kültürü” dergisi ardından 2018-2019 ders yılında “Future Kültür” adında bir dersi devreye sokuyoruz.  Ders içeriği tamamen “gelecek” üzerine dayalı, geleceği hayal etme ve tasarlamaya odaklı, nota bağlı olmayan bir ders olacak... Örneğin; gelecekte ulaşım nasıl olacak? İlk uzay ülkesi Asgardiya’da nasıl bir yapı tasarlanır? gibi… Öğrencilerin hayal dünyalarını genişletecek, multidisipliner bakış açısı kazandıracak projeler geliştirmelerini hedefliyoruz.  “Future Kültür” - “Eğitim 4.0” uygulamalarıyla Kültür Koleji ve Kültür2000 Koleji öğrencileri 2018-2019 yılında da pek çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda yeni projelerle yer alacak. İyi bir eğitim önemli ancak, öğrencilerin yeteneklerini ortaya çıkaran eğitimin de bu noktada önemi oldukça fazla.

Yeni eğitim – öğretim yılı başlarken veli, öğrenci ve öğretmenlere tavsiyeleriniz nelerdir? 

Yeni bir eğitim öğretim yılına başladığımız bugünlerde öncelikli olarak öğrenciler, belirledikleri hedefler doğrultusunda düzenli ve disiplinli çalışmalılar. Düzenli ve disiplinli çalışma alışkanlığı edinmeleri onları başarıya ulaştıracak ilk basamaktır. Tabi bu yol hiçbir zaman tek başlarına adımlayacakları bir yolculuk hali olmamalıdır. Öğretmen, öğrenci ve aile iletişiminin bu üçgendeki önemi öğrencilerimizin başarısında yadsınamaz bir paya sahiptir. 

Veliler ise çocuklarının akademik ve sosyal yaşantılarına eş değer önem vererek takip etmeli, çocuklarının çalışmaları ve hedefleri arasındaki ivmeyi sorgulamalılar. Velilerinin yanında olduğunu, doğrusuyla yanlışıyla sahiplenildiğini bilen her çocuk bu güven hissinin verdiği motivasyonun somut olarak faydasını görecektir.

Öğretmenler, 21.Yüzyılın gelişen ve değişen koşullarına bağlı olarak öğrencileri iyi tanımalı, çocuğa özgü öğrenme yaşantısı planlamak için kendi zenginleştirmeli, her türlü gelişmeden haberdar olarak aktif uygulayıcılar olmalılar. Kuşaklar arasındaki farklılıklarının önüne her daim öğrenen ve geliştiren profiline sahip olarak geçebiliriz.  

KRONİKLEŞMİŞ SORUNLARA KESİN ÇÖZÜMLER GETİRİLMELİ

Eğitim dünyasından Prof. Dr. Ziya Selçuk Milli Eğitim Bakanı olarak atandı. Bir eğitimci olarak yeni bakandan neler bekliyorsunuz?

Prof. Dr. Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı olmasının ülkemizde yarattığı sevinç ve umut duygusuna bizler de ortağız. Kendisinin eğitimci olması, daha önceki görevleri, özellikle 2005 yılındaki reformist uygulamaları ülkemiz için çok değerlidir. Eğitim sistemimizde yıllardan beri yaşanan ve hep daha iyisini hedefleyen değişim anlayışının, kronikleşmiş sorunlara yönelik kesin çözüme dönüşmesi öncelikli beklentilerimizden. Bu yıl yaşanan, liselere ve üniversiteye yerleşmede yaşanan sorunların gelecek öğretim yılında yaşanmaması, nitelikli öğretmen yetiştirme faaliyetlerinin artması, eğitim fakülteleri ile işbirliği yapılması, İngilizce eğitimi sorununun çözülmesine yönelik hamlelerin yapılmasını başlıca beklentiler olarak ifade edebilirim.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.