banner

Boğaziçi Koleji tüm Türkiye hedefiyle yola çıktı
Tüm Türkiye’de yer alma hedefiyle yola çıkan Boğaziçi Eğitim Kurumları, 3 Mart’ta Titanic Deluxe Lara Resort’ta gerçekleşen lansman toplantısıyla ilk adımı atmış oldu. Boğaziçi Koleji Kurucu ve Genel Müdürü Mehmet Çaylalı ve Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko’nun ev sahipliğinde gerçekleşen lansmana, kurumun danışma kurulunda yer alan Eğitimci Ali Koç, Akademisyen Prof. Dr. Sinan Canan, Eğitimci Yazar Bahar Eriş de katıldı. 

mehmet_caylali_bogazici_kolejiBoğaziçi Koleji Kurucu ve Genel Müdürü Mehmet Çaylalı’nın “Açılış Konuşması” ile başlayıp Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko’nun “Markalaşma Süreci” üzerine konuşması ve Hibrit Eğitim Platformları Koordinatörü Anıl Yalçın’ın “Eduasist Otomasyon Sistemleri” üzerine sunumu ile devam eden “Boğaziçi Lansman Toplantısı’nda, kurumun Danışma Kurulu üyeleri Eğitimci Ali Koç, Akademisyen Prof. Dr. Sinan Canan, Eğitimci Yazar Bahar Eriş’in katıldığı bir panel gerçekleştirildi.
Boğaziçi ailesi, 3 Mart’ta Titanic Deluxe Lara Resort”ta gerçekleşen lansman toplantısında Boğaziçi Koleji Kurucu ve Genel Müdürü Mehmet Çaylalı, Türkiye’nin her bir noktasında canlı pınarlar oluşturmayı hedeflediklerini ve bunu da belli bir sistem ve prensiple gerçekleştireceklerini söyledi.
Proje Okul Isparta Boğaziçi Koleji, Boğaziçi eğitim kurumlarının “Daha İyi Bir Gelecek” arayışına yürekten inandıklarını vurgulayan Çaylalı, “Eğitimin bireysel bir oyundan çok bir takım oyunu olduğuna inanıyoruz. “Zirvede olmak değil, Zirveyi hedeflemektir zor olan, Başarılı olmak değil, Başarı için azimle el sıkışmaktır zor olan.” diye düşünüyoruz.
Lansmanda Markalaşma Süreci üzerine bir sunum yapan Eğitim Girişimcisi Ümit Kalko ise “Nitelikli eğitim almak her çocuğun en temel hakkıdır.” Diye konuştu. Bu anlayıştan yola çıkarak yenilikçi vizyonu ve eğitimde kalite anlayışını ülkemizin her köşesine ulaştırmayı hedeflediklerini belirten Kalko, “Boğaziçi ailesiyle yollarımız burada kesişiyor. Zira Boğaziçi ailesi de Boğaziçi bayrağını ülkemizin her şehrinde dalgalandırmayı hedefliyor.” diye konuştu.
Lansmanda Boğaziçi Koleji Kurucu ve Genel Müdürü Mehmet Çaylalı moderatörlüğünde bir panel gerçekleştirildi. Panelde Eğitimci Ali Koç, kaliteli yaşam konusunda rutinlere ihtiyacımız olduğundan, bilhassa okullarda düzenli bir verim elde edebilmek adına ya da aidiyet duygusuna fazlaca kapılmak adına rutinlere duyduğumuz ihtiyacın önemini vurguladı. Eğitimci Yazar Bahar Eriş ise, yaptığı konuşmada her çocuğun kendi hızında ilerlemesi gerektiğini ifade ederek, çocukları doğal yaşamlarından koparmak yerine eğitimin yörüngesini çocukların dünyasına yöneltmek gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Sinan Canan ise kelimelere verdiğimiz anlam üzerinde durduğu konuşmasında, “Söz gelimi ‘uslu’ kelimesinin anlamına bakalım. ‘Us akıl ‘uslu’ ise akıllı anlamında kullanılıyor, gelin görün ki bizlerin yerinde oturan, hiç konuşmayan çocuklara uslu diyoruz ve burada bir anlam çelişkisi yaratmış oluyoruz.” dedi.

 

umit_kalko_bogaziciÖĞRENCİLERE ÇOK YÖNLÜ EĞİTİM OLANAĞI SUNUYORUZ
Boğaziçi Kolejinin kuruluş felsefesi hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Mehmet Çaylalı: “Olmak ya da olmamak işte bütün mesele bu.” sözüyle bu bakış açısının önünü açıyor William Shakespeare. Günümüz dünyasına baktığımızda meselenin artık “olmak” algısından çok “var olanla ilerlemek” olduğunu kabul etmeliyiz. 21.yüzyıla gelindiğinde gelişimin, yeniliğin, teknolojinin gücüne inanan ve ancak bu takdirde ilerlemenin mümkün olduğunu ispat edecek bireylere ihtiyacımız var.
Boğaziçi Koleji eğitim yaklaşımının merkezinde de bu düşünce yer alıyor. Öğrencilerine çok yönlü eğitim olanağı sunan Boğaziçi Koleji, öğrencilerinin bilişsel ve duyuşsal özelliklerini dikkate alıyor. Aynı zamanda sürecin verimlilik ilkesiyle de devam etmesi için gerekli tüm eğitim-öğretim ve danışmanlık çalışmalarını planlıyor, yorumluyor ve uyguluyor. Bunu yapmaktaki yegâne amaç gelişimle eş zamanlı ya da epeyce önde adımlayacak nesiller yetiştirmektir. Tercih edilen bu yolda sorgulamayı, eleştirel düşünmeyi destekleyecek hamlelerle ilerliyoruz. Bu minvalde gerçekleştirdiğimiz sosyodrama-yaratıcı drama yöntemlerinin etkilerine fazlasıyla güveniyoruz. 

bogazici_panelBOĞAZİÇİ KOLEJİNİN ÖĞRENME SÜRECİNDE “MUTLULUK” ARAYIŞI VAR
Boğaziçi Kolejinin eğitim programları nasıl oluşturuldu?
Mehmet Çaylalı: Okulumuzun her kademesinde öğrenme sürecine keyifle katılan öğrenci görebilme gayesi bizi farklı arayışlara yönlendiriyor. Bu sebeple bilim, sanat ve oyun mihraklı bir programdan yanayız.
Organize edilen bilim günlerinin, düzenlenen resim sergilerinin ve sahnelenen tiyatro eserlerinin her biri öğrencilerimizin eğitim-öğretim sürecine keyifle katıldığının ispatıdır. Sözgelimi öğrencilerimiz bu 27 Mart için Franz Kafka’nın “Dönüşüm” eserini sahnelemeye hazırlanıyorlar. Eseri sahneleyecek öğrencilerimiz öncelikle metnin türünü, metnin yazılış dönemini ve en önemlisi oyunun ana kahramanı Gregor Samsa’nın taşıdığı yabancılaşmayı kavrayıp özümsemeli ki oyunu tüm gerçekliğiyle sahneleyebilsin. Kabul edilmelidir ki bu perspektifte çocuklarımız hem bilişsel hem de duyuşsal farkındalıkla süreçte aktif olarak yer alıyor.
Uygulamada olduğumuz bütüncül eğitim yaklaşımı ve ve bu yaklaşımın alt programları olarak Bridge, BORESİS vb. uygulamalara çok önem veriyoruz. Söz gelimi özgün İngilizce programı Bridge, Boğaziçi öğrencilerine yabancı dilde kendisini ifade ederken o dilde düşünebilme becerisi ve uluslararası kaynaklardan araştırma ve öğrenme becerisi sağlar.
Boğaziçi rehberlik sisteminin kısaltması olan BORESİS “Yeti” kavramına vurgu yapar. Yeti, öğrencilerin kendisini yenilikçi fikirlere açıp eğer varsa yetersizliklerini etkin ve tamamlayıcı hale getirip kendi bireysel ilkelerini oluşturacak şekilde hayata sunabilmesini sağlar.
Bahsi geçen programları ilk olarak “proje okul” diye tanımladığımızı Isparta Boğaziçi Kolejinde uyguladık ve yadsınamaz bir verim elde ettik.
Lansmanımızda bizimle birlikte olan ya da fikren birlik ve beraberliğini hissettiren Boğaziçi ailesini, aynı eğitim yaklaşımı ve programları etrafında toplayacağız. Her bir Boğaziçi eğitim kurumunun eşit konfora sahip olacağının sözünü de veriyoruz.

Lansmana katılan iller: Konya, Manisa, Elazığ, Kars, Mersin, Manavgat, İstanbul, Antalya il temsilcileri katılmıştır. Ayrıca 6 Şubat 2023’te yaşanan ve tüm Türkiye’yi derinden etkileyen deprem ve depremin olumsuz etkileri sebebiyle Malatya, Adana ve Hatay il temsilcileri lansmana fikren eşlik etmiştir.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.