banner

Liseli mucitten ''yalan makinası gibi gözlük''
Edirne'de lise öğrencisinin geliştirdiği yazılım, optik kameralı gözlük yardımıyla, bilgisayara iletilen göz hareketleri sayesinde, kişilerin doğru söyleyip söylemediğini belirliyor.Yazılımın daha da geliştirilmesi halinde, kriminal incelemelerde kullanılabilecek.
 Edirne'de lise öğrencisinin geliştirdiği yazılım, optik kameralı gözlük yardımıyla bilgisayara iletilen göz hareketleri sayesinde, kişilerin doğru söyleyip söylemediğini belirliyor.

 

   Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencisi Enes Bilgin, kişilerin düşünme süreçleriyle göz hareketleri arasındaki ilişkiyi saptayan bir yazılım geliştirdi.

 

  Gözlük yardımıyla ''bilgisayara iletilen göz hareketlerinin ölçümüne bağlı işleyen yazılımın'' daha da geliştirilmesi halinde, kriminal incelemelerde kullanılabilecek.

 

  ''Gözler Yalan söylemez'' projesi

 

   11. Sınıf öğrencisi Bilgin, AA muhabirine projesiyle yaptığı açıklamada, optik ayarlı bir web kamerasıyla gözünü incelediği sırasında, göz hareketlerinin zaman zaman farklılaştığını fark ettiğini buradan hareketle ''gözler yalan söylemez'' adlı projeyi geliştirdiğini söyledi.

 

   Yaptığı araştırmalarda hipnoz ve psikoterapi alanında çalışmaları bulunan Dr. Milton Erickson'un insanların düşündüklerinin ve hatırladıklarının etkisinde istemsiz gözlerini hareket ettirdiklerini ilişkin çalışmaya ulaştığını anlatan Bilgin, projesi hakkında şu bilgileri verdi:

 

   Araştırmalarımın ardından öğretmenlerinden de destek alarak projeyi oluşturmaya başladım. Göz hareketlerini bilgisayara aktaracak göz hareketlerini ölçen bir cihaza ihtiyacım vardı. Bunun içinde kullanmadığım numaralı gözlüğümü kullandım. Gözlüğün camlarını çıkararak, optik web kamerasını gözlüğe monte ettim. Buradan göz hareketleri kodlamasını yaptığım program sayesinde, bilgisayarda kaydedilerek analizini yapma imkanı buldum.

 

   Doğru söylendiğine inandığımız soruların cevabıyla, yanlış cevap verdiği bilinen yanıtların arasındaki göz hareketi farkına dayanan ölçüm yapan projemi tamamlamamın ardından okulumuzda test etme imkanı bulduk, 37'si erkek olmak üzere 82 gönüllü arkadaşıma sorular sorduk. Sonuçlar projenin doğru veriler elde ettiği yönünde oldu. Bu araştırmada kadınların duygularının gözlerine daha çok yansıdığını ortaya çıkardı.

 

  TÜBİTAK'tan birincilik getiren proje

 

   TUBİTAK Orta Öğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri yarışmasında bu yıl birincilik elde ettiğini belirten Bilgin, projenin geliştirilmesi halinde sorgu odalarında kriminal çalışmalarında kullanılabileceğini kaydetti.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.