banner

Öğrencinin 'süt karnesi' tutulacak
Başabakan Erdoğan Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın okullarda süt dağıtımının 2 gün yapılması uyarısına kulak asmadı. Erdoğan 5 gün olacak dedi ve uygulama 5 güne çıkarıldı.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütünün sadece haftanın 2 gün dağıtılabileceği uyarısı, Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının dikkatinden kaçtı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Başbakan Tayyip Erdoğan da kamuoyuna okullarda her gün süt dağıtılacağını açıkladı. Ancak Tarım Bakanlığı, süt projesi için ayrılan bütçenin haftada 2 gün olduğunu hatırlatarak 5 güne itiraz etti. Ancak Erdoğan sözünden geri adım atmadı. 5 günde karar kılındı.

Hükümetin okullarda süt dağıtma projesinde bürokratların gün anlaşmazlığı, çocukları sevindirecek. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın okul sütünün sadece haftanın 2 günü dağıtılabileceği uyarısı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bürokratlarının dikkatinden kaçtı. MEB bürokratlarının hazırlığını dikkate alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Başbakan Tayyip Erdoğan, kamuoyuna okullarda her gün süt dağıtılacağını açıkladı. Ancak Tarım Bakanlığı, süt projesi için ayrılan bütçenin haftada 2 gün ve toplam 35 bin kutu süt üzerinden yapıldığını hatırlatarak 5 güne itiraz etti. Maliyetinin iki katına çıkmasından dolayı MEB'i sorumlu tuttu. Kriz üzerine Bakan Dinçer, projeden sorumlu ilgili daire başkanını görevden aldı.

İlköğretim okullarında öğrencilere her gün dağıtılacağı açıklanan Okul Sütü Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı ile Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı arasında krize sebep oldu. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, okul sütünün sadece haftanın 2 gün dağıtılacağını bildirmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı, süt dağıtımını 'yanlışlıkla' hafta içi her gün olarak duyurdu. MEB yetkililerinin hazırladıkları bilgi notunu dikkate alan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamuoyuna okullarda her gün süt dağıtılacağını açıkladı. Bunun üzerine Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı projenin maliyetinin iki katına çıkacağını belirterek, her gün süt dağıtımına itiraz etti. Süt projesi için ayrılan bütçenin haftada 2 güne göre belirlendiğini, söz konusu dağıtımın hafta içi 5 gün olması durumunda maliyetin ikiye katlanacağı uyarısını yaptı. İki bakanlık bürokratları arasında yaşanan kriz üzerine Milli Eğitim Bakanı Dinçer, projeden sorumlu ilgili daire başkanını görevden aldı. Bakanlıklar arasında sorunun çözülememesi üzerine Başbakan Erdoğan, son sözü söyledi. Kamuoyuna okul sütü projesinin hafta içi her gün olacağını açıklayan Erdoğan, sözünden geri adım atmadı. Bütçe genişletilerek süt dağıtımı 5 güne çıkarıldı. 

Öğrencinin süt karnesi tutulacak

Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullarda sütün dağıtımına ilişkin genelgesinde ise öğretmenlere geri dönüşüm ve alerji uyarısı dikkat çekti. Müsteşar Emin Zararsız imzasıyla tüm okullara gönderilen genelgede, her çocuğun süt içme alışkanlığı e-okul sisteminde bir modül olarak yer alacak. Sütler dağıtılmadan önce çocukların ne kadar süt içtikleri, süt içmeyi sevip sevmedikleri yer alan modüllerde, proje sonrasında çocukların süt içme alışkanlıkları yeniden değerlendirilecek. Ayrıca Türkiye genelinde süt alerjisi olan çocukların sayısı da çıkarılacak. Milli Eğitim genelgesinde dağıtılacak süt kutularının geri dönüşüm kutusu ile tekrar kullanımı için de çalışma başlatılması istendi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.