banner

Ders zorunlu projeyi uygulamak tamamen insani
Gaziantep Üniversitesi’nde birinci sınıf öğrencileri Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersini zorunlu olarak alıyorlar fakat gerçekleştirdikleri projelerle dersi zorunluluğun ötesine taşıyorlar.Öğrenciler engelli, yaşlı, kimsesiz insanların, sokak çocukları ve şiddet gören kadınlar gibi dezavantajlı toplum kesimlerinin yardımına koşuyor.

toplumsal sorumluluk projesiGaziantep Üniversitesi’nin kampüs dışına çıkıp sokak sokak gezen öğrencileri, şehirde yaşayan dar gelirlileri tespit ediyor. Yardıma muhtaç ailelerin evlerine giden öğrenciler, gerekli incelemeyi yaptıktan sonra belediyenin yolunu tutuyor. Gerekli malzemeleri hazırlayan öğrenciler, topladıkları malzemeleri ihtiyaç sahiplerine teslim ediyor. Gittikleri evlerde hastaların tansiyon ve şeker ölçümlerini de yapan öğrenciler, durumu ağır olanları hastanelere yönlendiriyor.

Sorumluk gelişiyor

Geçen yıl başlayan uygulamayla üniversitenin birinci sınıfında öğrenim gören öğrenciler, okul bitirmeden sosyal hayata da hazırlanmış oluyor. Üniversitenin Toplumsal Duyarlılık Projeleri Genel Koordinatörü Prof. Dr. Mehmet Mutaf, ders kapsamında sokağa çıkan öğrencilerin toplumsal sorumluluklarının geliştiğini belirterek, şunları söyledi: “Öğrencilerimiz evlerde hasta, yatalak ya da yaşlı tespiti de yaparak, bu kişileri sağlıkla ilgili fakülte ve yüksekokullarda öğrenim gören öğrencilere yönlendiriyor. Bu yolla hem yardıma muhtaç insanlar belediyenin sunduğu hizmetlere hızlı ulaşıyor, hem de üniversiteli gençler toplumsal sorumluluklarını ve fedakarlıklarını geliştiriyorlar.”

Üniversitenin bütün bölümlerinde birinci sınıf öğrencileri zorunlu bir ders olarak Toplumsal Duyarlılık Projeleri dersi alıyor. 3 yıldır yürütülen proje kapsamında 7200 öğrenci ve 350 öğretim elemanı toplumsal sorunların çözümüne destek verdi. Hâlâ da 256 farklı proje grubu da engelli, yaşlı, kimsesiz insanların, sokak çocukları ve şiddet gören kadınlar gibi dezavantajlı toplum kesimlerine yardımcı olmaya çalışıyor. Çevre, geri dönüşüm, insan hakları, sokak hayvanları gibi değişik konularda da farkındalık eğitimi programları uygulanıyor.

Hedef 30 köye kütüphane

Mutaf, okuma-yazma ve Türkçe, İngilizce kursları, bilgisayar, takı tasarımı gibi meslek edindirme kurslarının verildiğini belirterek, “Bu yıl otuzdan fazla köye kütüphane kurmayı hedefliyoruz. Üniversiteliler köy çocuklarına kişisel gelişim programları ve sınava hazırlık için ders desteği uygulamaları yapıyor” dedi. Prof.Mutaf, öğrencileriyle yaptıkları çalışmaları şöyle sıraladı: “Hastanelerde gönüllü olarak hasta rehberliği sağlayarak hastalara, lösemililere destek oluyoruz. Ayrıca göçle gelenlerin şehre adaptasyonları için vatandaşlık bilinci, kent kültürü, ebeveyn eğitimi, hijyen, gebelik eğitimi ve ergen eğitimi gibi konularda seminer, konferans ve ders programlarını da hayata çeçiriyorlar. Öğrencilerimiz toplum kesimlerini daha iyi tanıyabilmek için eğitim alıyor ve atölye çalışmaları yapıyor. Toplumsal duyarlılık projelerini, Türkiye’de zorunlu ders haline getiren tek devlet üniversiteyiz. Amacımız gençlerimizi sadece iyi bir meslek insanı olarak yetiştirmek değil, toplum sorunlarına duyarlı, yardım etmeyi ve takım ruhu ile çalışarak değerler üretmeyi bilen gençler yetiştirmek. Sorunun değil, çözümün bir parçası olan bir gençlik hedefliyoruz”   

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.