banner

Terör mağduru okullar için kampanya başlatıldı
Son günlerde terör örgütü PKK'nın okullara yönelik saldırıları toplumun her kesiminden tepki görmeye devam ediyor. Sanatçıların ve sivil toplum kuruluşlarının da açıklamalarla tepki verdiği bu saldırılar kampanya başlattı!

okul pkkPKK son günlerde eğitim yuvalarına saldırınca duyarlı bir çok sanatçı ve halk tepkilerini ortaya koymaya devam ediyor.

Ortak görüş, okul yakmanın bir eylem olmadığı yönünde. Sivil Toplum Kuruluşları illerde yaşayan insanların da bu durumdan son derece rahatsız olduğunu, PKK'nın eylem adı altında öğrencilere ve okullara saldırmasının son derece yanlış olduğu konusunda hemfikir olduğunu söylüyor.

Sanatçılardan tepki yağıyor

Aralarında Levent Üzümcü,Tarık Akan, Derya Alabora, Göksel, Hüseyin Karabey,Tuba Ünsal, Pelin Batu, Orhan Alkaya, Erkan Can'ın da bulunduğu bir grup sanatçı bu duruma tepkilerini hemen hemen aynı cümlelerle dile getirdiler. Hepsinin ortak fikri, okul yakmanın, çocuklara yönelik saldırının bir hak arama yolu olmadığı. Eğer hak aranacaksa medeni şekilde, masaya oturularak, konuşularak yapılması gerektiğini düşünüyorlar. Özellikle BDP'nin bu olaylar karşısındaki rahat tutumunu eleştiren sanatçılar toplumun sesi olmaya devam ediyor.

Bir haftada 16 kurum hedef oldu

PKK tarafından gerçekleştirilen okul yakma eylemlerinden bazıları şöyle:

2 Ekim, Şemdinli'de PKK'lılar tarafından kundaklanarak yakılan ve tekrar onarıma alınan Altınsu Köyü Atatürk İlköğretim Okulu ikinci kez ateşe verildi.

2 Ekim, Hakkari'de 3 okul, PKK'lılarca yakıldı. Fatih Sultan Mehmet İlköğretim Okulu kullanılmaz hale gelirken, Hakkari Anadolu Lisesi ile İMKB İlköğretim Okulu'nda büyük hasar oluştu.

3 Ekim, Yüksekova'da bir terörist cenazesinden sonra olay çıkaran PKK'lılar Gazi İlköğretim Okulu'nu ateşe verdi.

5 Ekim, Yüksekova'daki İsmet Alkan Anadolu Lisesi'ne molotoflu saldırı düzenlendi. Saldırıda büyük hasar meydana geldi.

9 Ekim, Diyarbakır ve Şırnak'ta toplam 9 okula molotoflu saldırı düzenlendi. Öğretmen ve öğrenciler yaralandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.