banner

Bir ÖSYM klasiği daha!
Diyarbakırlı 26 yaşındaki Mahmut Yaşar, Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Matemetik Bölümü'nü bitirdikten sonra bu yıl girdiği Kamu Personel Seçme Sınavı'nda (KPSS) aldığı 84.178 puanla 30 tercih yaptı. Ancak Yaşar, Şanlıurfa'da hastaneye odyolog olarak atandığı öğrenince şaşırdı.

Dicle Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik Bölümü mezunu Mahmut Yaşar, 7 Temmuz'da girdiği KPSS'de aldığı 84.178 puan ile ÖSYM'nin internet sayfasından 30 tercih yaptı. Yapılan tercihler sonunda ÖSYM, Matemetik Bölümü mezunu Mahmut Yaşar'ı Şanlıurfa'ya hastaneye odyolog (işitme, konuşma, lisan ve ses bozukluğu olan bireyleri tanılayan, değerlendiren, program hazırlayan, uygulayan ve gelişimlerini takip eden uzman) olarak atadı. Odyolog'un ne olduğunu bile bilmeyen Yaşar, kayıt yaptırmak üzere başvurduğu Şanlıurfa'daki kurum kendisinden odyolog diploması isteyince yanlışlık ortaya çıktı.

Odyologun ne olduğunu bilmediğini ancak bir işe girecek olmanın verdiği heyecanla kayıt yaptırmak üzere Şanlıurfa'daki kurum yetkilileri ile irtibata geçtiğini belirten Yaşar, "KPSS'de 84.178 puan aldım. Daha sonra ÖSYM'nin belirlediği internet sayfası üzerinden, Kasım 2012 atamasında aldığım bu puna göre 30 tercih yaptım sildentadal.com. Tercih açıklamaları sonunda Şanlıurfa'ya odyolog olarak atandım. Tercih yaptığım zaman Matematik Bölümü mezunu olduğumu işaretlememe rağmen, sistem beni Odyolog olarak atadı. Odyologun ne olduğunu açıkçası bilmiyordum. Kayıt yaptırmak için ilgili makamla irtibata geçtiğim sırada, benden odyolog diploması istediler. Ben de bu diplomanın olmadığını söyleyince beni işe alamayacaklarını belirterek, ÖSYM ile irtibata geçmemi istediler. ÖSYM yetkilileriyle yaptığım görüşmede, önce benim hatalı olduğumu söylediler. Oysa matematik bölümü mezunu seçeneğini işaretlememe rağmen sistem, beni odyolog olarak atadı. ÖSYM yetkilileri, bir dahaki atamalarda 2014'e kadar bu puanı kulanamayacağımı söyledi. Bu durumda mağdur edildim. Bu mağduriyetimin giderilmesini bekliyorum. Şayet mağduriyetim giderilmezse hukuki yollardan haklarımı arayacağım" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.