banner

Deprem / Büyük Felaket Travmaların Nedeni
Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı

alpaslan_dartanTürkiye, yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük bir yıkıma yol açtı, bu kadar büyük ölçekli iki depremin arka arkaya olmasının yarattığı tahribat gerçekten inanılır gibi değil. Bu depremler 10 il ve yakın bölgede yaşayan yaklaşık 12-13 milyon insanımızı birinci derecede etkiledi, bunun yanında tüm ülkede eşi, dostu, yakını ve arkadaşları bulunan milyonlarca insanımızı da derinden etkileyerekbüyük bir doğal felakete yol açtı.
Elbette bu felaketin yarattığı tahribatı kelimelerle anlatmak oldukça zor. Fiziksel koşulların elverişsizliği, yıkılan evler, binalar hasar gören alt ve üst yapılar, kara ve hava yollarının zarar görmesi, kış koşullarının sert ve zorlayıcı olması vs. yaşanan facianın etkisini daha da artırmıştır. Fiziksel tahribatın hepsi zaman içerisinde elden geçirilecek ve yenileri daha sağlam olarak inşa edilecektir buna inanıyoruz ancak telafisi mümkün olmayan kaybedilen canların, bedenlerin geri getirilemeyecek olması gerçeğidir. Bununla beraber, yaşam mücadelesini kazanıp sağ ya da yaralı olarak kurtulan/kurtarılan canların yaşadıkları korkunun yakın zamanda ve ileriki dönemde ortaya çıkaracağı sosyal ve psikolojik travmaların bir ömür boyu zihinlerinde yer edeceği gerçeği de önümüzde acı acı durmaktadır.
10 ilde büyük yıkıma yol açan bu depremler nedeniyle önce Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ülke genelinde eğitime iki hafta kadar ara verildiğini açıkladı, ardından da Yükseköğretim Kurulu (YÖK), ikinci bir duyuruya kadar üniversitelerin bahar eğitim ve öğretim döneminin açılışının ertelendiğini duyurdu. Her iki karar da yaşanan büyük felaketin yarattığı tahribat düşünüldüğünde doğru bir karar olmuştur.
Ülkemiz insanının ruh sağlığı ayarlarını yerle bir eden bu yıkımın yarattığı ağır stres, korku ve kaygının hemen hemen her evde farklı bir biçimde yaşandığını hepimiz kendimizden biliyoruz. Yaraların sarılması uzun sürermiş ancak söz konusu ruh sağlığı olunca bu yaraların iyileşmesi daha bir zaman alır diye düşünüyorum. Sabırlı olmak ve uzun soluklu ruh sağlığı destek programlarını devreye sokmak gerekecektir. Bunun için de alanında uzman özellikle travma konusunda deneyimli profesyonel ruh sağlığı çalışanlarına ve meslek kuruluşlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.
Özellikle 1999 depreminden sonra ülkemizde oluşan toplumsal ruh sağlığı sorunları ile mücadelede çalışmalarında hem mesleki kurumların ve derneklerin hem de bireysel olarak bu hizmeti sunan ruh sağlığı çalışanlarının deneyim ve tecrübeleri önemi bir seviyeye gelmiştir. Okul psikolojik danışmanları, psikologlar ve psikiyatri hekimlerinin hem akademik/bilimsel çalışmaları hem de sahadaki performansları bu uzun soluklu çalışmaları başarılı kılmıştır. Bu sayede yıkıcı depremlerin yanında, Pandemi gibi dünyayı etkileyen salgın koşullarında, Soma’da ve başka merkezlerde gerçekleşen maden kazalarında ya da terör eylemlerinde etkilenen bireylerin, ailelerin ve toplumun ruh sağlığının korunması konusunda psiko-sosyal yardım faaliyetleri önemli bir yer edinmiştir.

TRAVMATİK YAŞAMLAR
Dünyada maalesef savaş, doğal afet, kaza, yangın ve kişilerarası şiddet gibi farklı türlerde acı veren olaylar yaşanabilmektedir. Yaşanan bu olaylardan bireyler, aileler ve/veya tüm toplum etkilenmekte, insanlar evlerini veya sevdiklerini kaybetmekte, aile ve diğer tanıdıklarından ayrı kalmakta veya şiddet/ölüm olaylarına tanık olabilmektedirler. Her birey bu tür olaylardan bir şekilde etkilenirken, bireylerin verdikleri tepkilerin de farklılıklar gösterdiğini görüyoruz. Travmatik yaşantılarda bireylerin birçoğu olanlar hakkında yoğun şaşkınlık, anlam verememe, güvensizlik veya belirsizlik hissi yaşarken, buna eşlik eden aşırı korku ve kaygı, bir şey hissedememe ya da içe kapanma gibi duygular da yaşayabilmektedirler. Bu çerçevede yaşadığımız deprem felaketinde olduğu gibi günlük rutini bozan, ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylara travmatik yaşantılar olarak bakılmaktadır.
Depremler yarattıkları etki nedeniyle insanoğlunun normal tutum ve davranışlar sergilemesini engelleyen, acil ilgi ve çözüm gerektiren, tolere edilemeyen, sıra dışı ve beklenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yarattığı korku, endişe ve panik durumu ise bizlerin normal yaşam uyumunu bozmakta ve doğal olarak kriz durumlarında başvurduğumuz savunma mekanizmalarımızı, zorluklarla başa çıkma becerilerimizi büyük ölçüde yitirmemize neden olmaktadır.
Hiç birimiz bu yaşadıklarımızı normal kabul edemediğimiz için de gittikçe artan bir biçimde korku, endişe ve stresin yanı sıra sosyal çevreden soyutlanma, güvensizlik-yalnızlık duygusu, okula gidememe veya arkadaş ilişkilerinin zayıflaması, belirsizlikten kaynaklanan endişe, mutsuzluk ve ölüm korkusu ile yüzleşme gibi içsel düşünceler geliştiriyoruz. Kısacası kişi gerçek bir tehditle karşılaştığını algılamış, fiziksel zarara maruz kalmış veya buna tanık olmuş, bu esnada da aşırı derecede korku, çaresizlik ve dehşet hissetmişse durum kişi için travmatik bir durumdur.
Bu tür kriz dönemlerinde görülebilen travmatik stres tepkileri zorlayıcı bir yaşantı sonrasında görülen ilk tepki şok tepkileridir. İlk şok atlatıldığında korku, endişe, suçluluk, pişmanlık, öfke, karamsarlık, panik, çaresizlik, utanç gibi karmaşık duygular kişiyi zorlar bunların çoğu da normaldir. Ancak yaşanılan olayın üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen bazı çocuklar bu olaylardan sonra hayatlarında rutine dönmekte güçlük çekerler.Bu durum çocuklarla ruh sağlığının korunması adına profesyonel bir destek çalışmasını zorunlu kılar.
Deprem ya da benzeri zorlayıcı bir travmatik bir yaşantıya maruz kalındıysahayata tutunabilmek için temel ihtiyaçların mutlaka karşılanması (yemek yeme, su içme, uyuma vb), kendini korumak için yapılması gerekenler hakkında bilgili edinilmesini ve iletişim kurulabilecek her kişi ile (aile, arkadaş, yakın çevre vb.) konuşarak ve kendini anlatarak duygularını dile getirme gayreti gösterilmelidir.
Eğitim kurumlarının bu süreçteki temel işlevinin bireysel ve toplumsal normalleşmeye katkı sağlamak olması gerekir. Bunun yanında, biraz hayata dönüş, yeniden canlanma, enerji birikimini salıverme, ilişkileri güçlendirme ve nefes alıp verme alanı olarak da görebilirsek eğer okulların kapalı değil daha çok açık olmasını desteklemek gerekecektir.
Yaşarken ruhsal olanı bedenden ayrı tutmak mümkün değildir. Ruh sağlığı için kapatılan okullar aslında ruhsal olanın yitirilişine neden olabilmektedir. Ne erken ne de geç de doğru olan hayatın iyileştirici gücüne inanmak ve bunu desteklemektir.
Okulların kısa süreli kapalı olması yaşanan travmanın büyüklüğü karşısında anlaşılabilir. Ancak uzun soluklu ve sağlıklı olan okulların açık tutulmasıdır ve normal olan da budur. Bu tıpkı pandem döneminde olduğu gibi normalleşmenin en önemli adımıdır, bundan geri adım atmak da yanılgıdır.
Öğretmenlerimizin de öğrencilerimizin de bu iyileştirici güce ve birlikte birlik olmaya ihtiyacı vardır. Yas süreci önemlidir ve yaşanmalıdır da ama ne uzun ne de kısa sürelerle.

Kaynaklar
https://www.dbe.com.tr/tr/cocuk-ve-genc/8/cocuk-ve-genclerde-travma/
https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/20280/mod_resource/content/1/5.%20Psikolojik%20%C4%B0lk%20Yard%C4%B1m%20K%C4%B1lavuz.pdf

 

 

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.


Alparslan Dartan İstanbul PDR Şube Başkanı

27.Şub.2023

Deprem / Büyük Felaket Travmaların Nedeni

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Türkiye, yüzyılın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş,...

28.Ara.2022

Yükseköğretim Kurulunda Girdi Esaslı Düzenlemelerin Yansımaları

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Yükseköğretim Kurulu (YÖK), yükseköğretimdeki eğitim kalitesini yükseltmek için “süreç odaklı düzenlemeler ve çıktı esaslı düzenlemeler" olmak üzere üç...

22.Kas.2022

Eğitimde kurumsal hafıza ve sürdürülebilir politikalar özlemi

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Evet, ana başlıkları ile çok değil son üç Milli Eğitim Bakanı’nın öğretmen yetiştirme politikalarından, öğretmenlerin özlük haklarına ve öğretmenlik mesleğinin...

28.Eki.2022

Cumhuriyetin 99. Yılında Tarihi Okullar

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Okullar, bir toplumun sosyalleşmesinde ve değerlerinin bireylere aktarımında en önemli kurumlardan birisidir. Puzzle’ın her bir parçası toplumun tüm...

26.Eyl.2022

EĞİTİMİN PANORAMASI

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı   Millî Eğitim İstatistikleri-Örgün Eğitim 2021-2022 verileri ışığında   EĞİTİMİN PANORAMASI 2022 -2023 eğitim ve öğretim yılı, 12 Eylül 2022 Pazartesi günü...

22.Ağu.2022

Öğretmenler ayrıştırılıyor mu?

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Son zamanlarda öğretmenler arasında Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı “Uzman Öğretmenlik / Başöğretmenlik Eğitim Programı ve Yazılı Sınav Takvimi”ne...

18.Tem.2022

Üniversite Yaşamı ve Çoklu Kariyer Fırsatları

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Çocukken büyüklerimiz hepimize “Büyüdüğünde ne olmak istersin?” sorusunu sorardı. Bizler o zamanlar neredeyse ezberlemiş gibi hep aynı cevapları...

25.May.2022

Eğitimde Demokratik ve Katılımcı Bir Yönetim

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Günümüzde teknolojik gelişmelere ve dijitalleşen dünya düzenine rağmen eğitim ve öğretim faaliyetleri ve eğitim liderliği etkileşim ve psikolojiye...

06.May.2022

Dondurulmuş gençliğin YKS Sınavı

Alpaslan Dartan - PDR Uzmanı / Eğitim Yöneticisi artı eğitim dergisinin bundan önceki sayısında eğitimin gündemini oluşturan Yükseköğretim Kurulu’nun Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) ilişkin aldığı TYT...

14.Mar.2022

Yükseköğretimin Nicelik değil Nitelik sorunu var!

Alpaslan Dartan - PDR Uzmanı / Eğitim Yöneticisi Yükseköğretim Kurulu’nun Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) ilişkin aldığı TYT ve AYT baraj puanları uygulamasının kaldırılması son yıllarda yapılan...

25.Şub.2022

Eğitimde Yönetim ve İletişim Becerilerinin Önemi

Alpaslan Dartan – Eğitim Yöneticisi / PDR Danışmanı  Eğitim alanında iç içe geçmiş sorunlar yumağı içerisinde uzun zamandır eğitimin yönetimi konusunda belirli aralıklarla kendi gözlemlerimi notlar...

21.Eki.2021

Eğitim sektörü kaliteyi artırmanın yolunu bulmalı

 Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı artı eğitim Dergisinin Ekim sayısının konusu eğitim sektöründe büyüme dönemine girilmesi, sektörde pandemi döneminde yaşanan daralmanın nasıl aşılmaya...

23.Eyl.2021

Normal iyidir, Normalleşmek de…

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanıİkibinyirmibir yılının dokuzuncu ayının altıncı günü yani içerisinde bulunduğumuz bu ay okul çağında bulunan yaklaşık ondokuzmilyon öğrenci ve...

29.Ağu.2021

Milli Eğitim bir mutabakat işidir, ortak payda işidir... Olmadıkça!

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı AK Parti, 3 Kasım 2002 yılında Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında katıldığı ilk genel seçimlerde yüzde 34,28 oy oranıyla...

24.Tem.2021

Eğitimde sınavların gölgesi, okulların bugünü ve geleceği

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Bugünün değil belki ama geleceğin okulu bugünkünden farklı olmalı. Ama bu nasıl olmalı? Değişimin hızlı, üretilenlerin çabuk tüketildiği,...

18.Haz.2021

Telafide ben de varım! Ama nasıl?

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Siz Telafide var mısınız? Türkiye’nin eğitimde telafide yol haritası var mı? Bence hem var hem de yok, telafi...

25.May.2021

Ruh sağlığını korumak mı? Sınav başarısını kovalamak mı?

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Bir eğitimci, okul yöneticisi, psikolojik danışman ve bir baba olarak bu sorunun bana özel kişiselleştirilmiş cevabı olarak önceliğim...

17.Mar.2021

“Salgın Sınıfı” ve Eğitimde Fırsat Eşitliği

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Covid 19 pandemisi nedeniyle zorlu bir yılı geride bırakmaya hazırlanan eğitim dünyası, geleceğe umutla bakabilmeyi istiyor. Bu hastalığın...

19.Şub.2021

Pandemi Döneminde okullar, öğrenciler ve veliler

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı Toplumun hemen her kesiminin eğitim ve eğitim sistemi ile ilgili kendine özgü bir görüşü bulunuyor, 83 Milyon nüfuslu...

23.Oca.2021

2021'de eğitimde ne yaşadık ne öğrendik?

Alpaslan Dartan - Eğitim Yöneticisi / PDR Uzmanı "Umut tuz gibidir, insanı doyurmaz ama ekmeğe tat verir..." Hayat = okuldur derken inandığımız bu gerçeğin altını doldurmak gerekiyor....

Alparslan Dartan Rehberlik Koor.

Alparslan Dartan İstanbul PDR Şube Başkanı


Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.