banner

Dinde uzmanlaşmış onlarca profesörümüz, doktorumuz oldu
Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilere rektörlük konferans salonunda hitap eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Bugün bütün dünyaya, Rusya’ya, Pakistan’a, Balkanlar’a, Orta Asya’ya öğretebileceğimiz bir müktesebatımız oluşmuştur. Bu tartışmalar aynı zamanda bizi bu noktalarda olgunlaştırmıştır.” diye konuştu.
mehmet_gormezKalabalık bir öğrenci grubuna konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündemde olan din eğitimi tartışmalarına değinerek, “Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek, Rusya’daki 20 milyon Müslümanın din eğitimini tartışmak demek; Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek, Avrupa’daki 6 milyon millet varlığımızın da din eğitimini tartışmak demektir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilere rektörlük konferans salonunda hitap etti. Kalabalık bir öğrenci grubuna konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, gündemde olan din eğitimi tartışmalarına değinerek, “Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek, Rusya’daki 20 milyon Müslümanın din eğitimini tartışmak demek; Türkiye’de din eğitimini tartışmak demek, Avrupa’daki 6 milyon millet varlığımızın da din eğitimini tartışmak demektir” dedi.

Din eğitimi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığına yurt dışından talepler geldiğini belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, gündemdeki din eğitimi tartışmaları hakkında şöyle konuştu: “Türkiye’deki din eğitimi tartışmaları Türkiye ile sınırlı değildir. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda bilelim ki Rusya ve içerisindeki 20 milyon müslümanın da din eğitimini tartışıyoruz. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda Türk Cumhuriyetlerinde ve Kafkasya’da bulunan Müslümanların din eğitimi sorununu da tartışıyoruz demektir. Bu ülkeler tarafından izleniyoruz. Türkiye’de din eğitimini tartıştığımızda Balkanlarda yaşanan din eğitimi sorununu, Avrupa’da 6 milyon Müslüman Türk varlığının da sorununu tartışıyoruz. Aslında biz şu anda bütün dünyada yaşayan Müslüman azınlıklarında sorununu tartışıyoruz. Bu tartışma sadece Türkiye ile sınırlı bir tartışma değildir.”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez din eğitimi tartışmalarının Türkiye’ye pek çok kazanım sağladığını da belirterek şöyle devam etti; “Türkiye, din eğitimi konusunda 50 yıllık zengin birikimini sadece kendisinin değil, tüm dünyanın istifadesine sunacak konuma gelmiştir. Herkes bu tartışmalar hakkında çeşitli fikirler ortaya koyabilir. Ancak ben bu tartışmaların son derece hayırlı tartışmalar olduğunu düşünüyorum. Bu tartışmalar din eğitimi alanında uzmanlaşmış, gerçekten çok yetkin bir heyetin ortaya çıkmasına yol açtı. Onlarca profesörümüz, doçentimiz, doktorumuz oldu. Bununla birlikte din eğitimi hususunda çok eser kazandırıldı. Bugün bütün dünyaya, Rusya’ya, Pakistan’a, Balkanlar’a, Orta Asya’ya öğretebileceğimiz bir müktesebatımız oluşmuştur. Bu tartışmalar aynı zamanda bizi bu noktalarda olgunlaştırmıştır.”

“Kurumlar ve müesseseler dinin otoritesi değildir”

Konuşmasında, dinin medeniyet ve insanlık tarihinin önemli faktörlerinden biri olduğunu söyleyen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, insanoğlunun en çok üzerinde durduğu, düşüncesini yorduğu kavramların dini kavramlar olduğunu söyledi. Medeniyet tarihinden dinin çıkarılması halinde birçok şeyin eksik kalacağını ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi: “Din faktörü çok önemlidir. İnsanın yeryüzünde ve ebedi hayatta mutluluğunu sağlamak için insana gönderilmiştir. Din aynı zamanda insanın Yaratıcıyla, insanın insanla ve kendisiyle, insanın varlıkla ve eşyayla olan ilişkilerini ahlaki bir temelde sağlamak için gönderilmiştir. Bu kadar önemli olmalarına rağmen, farklı ilahi dinler kurumsallaşmaya başladıklarında zaman zaman kendi özgün yapılarını kaybetmişlerdir.  Dinlerin insan eliyle kurumsallaştırılması, müesseseleştirilmesi her zaman bir sorun olmuştur. İslam öncesindeki ilahi dinlere bakıldığında çok farklı tablolarla karşılaşıyoruz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.