banner

Bu kütüphane 24 saat açık!
Üniversitede okuyan öğrencilerin vazgeçilmez mekânı kütüphaneler artık 7 gün 24 saat hizmet verecek. Uygulamanın başladığı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nin ziyaretçi sayısı kısa sürede arttı. Günün her saati bilgiye erişebilen öğrenciler, uygulamadan memnun. Geceleri kütüphanede kalıp çalışan öğrencilerin kimi kitaplarının başında uyuyakalıyor.

Kütüphaneler artık yeni uygulamalarla bilgiye erişmek isteyen kişilere sınırsız hizmet vermeye başladı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), başlattığı yeni uygulamalarla sınırları zorlayan kütüphanelerin başında geliyor. Kitap sayısını bir yıl içinde yaklaşık yüzde 300 artıran ÇOMÜ Kütüphanesi, "7 gün 24 saat açık kütüphane" uygulamasını başlattı. İstanbul dışında Marmara Bölgesi'nin de en büyüğü haline gelen kütüphanede ders çalışırken araştırma imkânı bulan öğrenciler, bu durumdan hayli memnun. ÇOMÜ Kütüphanesi Dokümantasyon Daire Başkanı Mustafa Sevim, kütüphanedeki gelişmelerin ziyaretçi sayısında ciddi artış sağladığını söylüyor. Sevim, "7/24 hizmet vermeye başlayalı henüz çok kısa bir süre oldu fakat geceleri kütüphanede kalıp çalışırken uyuyakalan öğrenciler var. Sabah geldiğimizde kitapların başında uyuyan öğrencileri görüyoruz. Bu durumdan mutlu oluyoruz." diye konuşuyor.

Türkiye'deki devlet üniversiteleri arasında 7/24 hizmet veren ve gece servisi yapan tek kütüphane olduklarını belirten ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, "Fikrin ne zaman aklınıza geleceği belli değil. Gecenin yarısı da gelebilir, öğle yemeğinin ortasında da gelebilir. Hemen bilgisayara ulaşmak ve not almak lazım. Aradığınız kitabı en kısa zamanda bulmanız gerekiyor. Bu bağlamda 7/24 hizmetimizin öğrenciler için faydalı olacağını düşünüyoruz." diyor. Gecenin bir yarısında evine gitmek isteyen öğrenciler ve kütüphaneyi kullanan kişiler için servis hizmeti verdiklerinden de söz eden Laçiner, "Yeter ki kitap okuyun, eve de biz bırakalım." ifadesini kullanıyor. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı bin 800 olan ÇOMÜ Kütüphanesi'nde ABD'de ve Avrupa'da yayımlanmış 1 milyonun üzerinde elektronik tez ve günlük orijinal baskısıyla bin 800 gazeteye ulaşmak mümkün. Kütüphanede yıl içinde 100 bin yayın ödünç verilip iade alınıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.