banner

Özel okul açılış kuralları bir planlanmaya bağlanmalı
Zafer Öztürk – TÖZOK Yönetim Kurulu Başkanı

zafer_ozturk2021 yılı yarısının COVID-19 pandemisi ile geçtiği malumdur. Ancak Temmuz Ayı itibariyle başlayan kademeli normal hayata geçiş süreci ve Eylül ayında başlayan 2021- 2022 öğretim yılında okullarımızın kesintisiz yüz yüze eğitime geçmesiyle öğrenci, veli, öğretmen ve kamuoyunda olumlu, heyecanlı ve mutlu bir atmosfer oluşturuldu.
Okulların açıldığı günlerde öğrencilerimizin davranışında dikkat çeken ilk özelliğin, iki yıla yakın bir süre devam eden uzaktan öğretim ile yapılan faaliyetlerinin öğrenciler üzerindeki etkilerinin yeterli düzeyde olmadığını göstermiştir.

Hareketsizliğin, sosyal iletişim noksanlığının, evde kapalı kalmanın ağırlığı bütün bunların oluşturduğu bıkkınlık etkileri öğretim yılının açıldığı ilk günlerden itibaren kendini gösterdi.
Öğretim yılı başında öğrencilerin bu durumdan kaynaklı heyecanlı davranışlarının duygulandırıcı olduğunu belirtmek isterim.
Her ne kadar yüz yüze eğitim yapılamayan sürede öğretmenlerimiz; dijital ortamda öğrenciler ile iletişim kurulabilmek, onlara motivasyon kazandırarak, derse ilgiyi zayıflatmayacak metotlar uygulamayı başarmışlar ise de yüz yüze eğitim ihtiyacının giderilemediği görüldü.

Bu bakımdan önümüzdeki dönemde genel anlamda, bir önceki öğretim yılında öncelikle anaokullarımız olmak üzere özel okulların uğradığı % 15- 20 oranındaki öğrenci kayıplarının telafisinin yapılmasını beklemekteyiz.
Eğitim, resmi veya özel kurumlara ciddi maliyet gerektiren bir hizmet alanıdır. Ülke ekonomisinin ve doğal olarak velinin ekonomik durumu öğrencilerin özel okula yönelmesini olumlu veya olumsuz etkilemektedir. 2022 yılında ekonomimizde olumlu gelişmelerin olacağı beklentilerimiz her geçen gün daha da güçlenmektedir.

Sektörümüz açısından önemli gördüğümüz bir diğer konu, önceki açıklamalarımızda da belirttiğimiz gibi özel okul açılışlarıyla ilgilidir. Dernek olarak, özel okulların ülke genelinde yaygınlaşmasını arzu etmekteyiz. Ancak özel okul açılışlarıyla ilgili kuralların belirli bir planlamaya bağlanması ileride oluşabilecek dalgalanmaların önüne geçilmesi bakımından gereklidir. Eğitim alanına samimiyetle gönül vermeden, sadece özel okul alanını ticari bir cazibe ile yatırım yapan, aradığını da bulamayınca başka alanlara giden girişimcilerin eğitim sektörünün gelişimine bir katkısı olmayacağı malumdur. Bu tür geliş-gidişler her sektörde görülebilir. Fakat konu eğitim olunca öncelikle gelişmelerin çocuklarımız ve aileleri üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurmamızı gerektiriyor.

Ülkemiz eğitimine yön verilmesi, ilerideki yıllarda verilecek eğitim hizmetleri için planlamalar yapılması bakımından tavsiye kararlarının alındığı 20. Eğitim Şurasında alınan kararların 2022 yılında genel eğitimimize ve özel okulların faaliyetlerine nasıl bir etkisi olacağını şimdiden tahmin etmek, erken davranmak olur. Bu nedenle uygulamaların şekillenmesi ve hayata geçirilmeye başlanmasıyla sağlıklı bir değerlendirme yapılabilir. Ancak her halükârda eğitim alanında yararlı sonuçlar olacağını umuyoruz.

2022 yılının ülkemize, sevgili öğrencilerimize ve eğitim camiasına sağlık, başarı ve bolluk getirmesi temennisiyle esenlikler diliyorum.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.