banner

Başarılar anneciğim
Kamu Personeli Seçme Sınavı, klasikleşen yoğun güvenlik önlemleri altında yapıldı. Adaylar arasında anne babaların yanı sıra çocukları tarafından uğurlananlar da dikkat çekti.

barşarılarÖğretmenlik ve kamudaki A grubu (lisans düzeyinde) kadrolar için düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) dün başladı. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nce (ÖSYM) gerçekleştirilen sınav maratonu sabah saat 09:30 itibariyle, 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da yapıldı. Diğer sınavlarda olduğu gibi KPSS’de de güvenlik önlemleri üst seviyedeydi.

Saç dibi ve yaka içi timleri işbaşında

2010 KPSS’sindeki kopya skandalı sonrası alınan önlemler gereği adaylar yaka içleri ve saç diplerine kadar arandı. Sınava girişte en çok zorlanan kadın adaylar oldu. Yanlarında getirdikleri, cüzdan, küpe, saat gibi eşyaları bırakacak yer bulamayan kadın adayların imdadına emanetçiler yetişti. Salonlara sınava giriş belgeleri ve nüfus cüzdanı/pasaportları kontrol edilerek alınan adaylara içinde kalem, silgi bulunan kutular dağıtıldı.

Sınav heyecanı bugün de sürecek

Sabah oturumunda 180 dakikalık süre içinde genel yetenek, genel kültür ve yabancı dil testlerini yanıtlayan adaylar, öğleden sonra da eğitim bilimleri testinde ter döktü. Önceki sınavlarda, merkezler önünde bekleyen anne ve babaların görüntüleri hafızalara kazınırken, KPSS’de ise tam tersi manzaralar yaşandı. Bu kez sınavdaki anne ve babalarını bekleyen çocuklar da dikkat çekti. Anne ya da babaları bir kamu kurumuna yerleşmek için ter döken çocuklar, sınav merkezlerinin çevresinde oyun oynayarak ya da kitap okuyarak zaman geçirdi. KPSS’nin 3’üncü ile 4’üncü oturumu da bugün sabah ve öğleden sonra yapılacak.

Polis sirenleri sınava yetiştirmek için çaldı

OSMANİYE’DE sınava girmek için otomobiliyle yola çıkan 27 yaşındaki Ahmet Tuğrul Demir, dikkatsizlik sonucu direksiyon kontrolünü kaybedince kaza yaptı. Ters dönen otomobilden yara almadan kurtulan Demir, hemen cep telefonu ile 155 Polis İmdat hattını arayarak kaza yaptığını ve saat 09.30’da başlayacak sınava yetişemeyeceğini bildirdi. Olay yerine gelen trafik ekipleri, sirenleri çalıştırarak Demir’i sınava yetiştirdi. Sınava Antalya’da giren bir aday ise iki kez metal toka, bir kez de su şişesi üzerindeki etiket nedeniyle üç defa kapıdan çevrildi. Aday, tokalarını çıkarıp etiketi yırttıktan sonra sınav salonuna alındı.

KCK’nın ‘joker’lerine şok baskın

İzmir Emniyeti dün son yılların en kapsamlı sınav çetesi operasyonlarından birine imza attı. Bir istihbaratı değerlendiren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri,  özellikle Güneydoğu illerinde başkalarının yerine ‘joker’ tabir edilen kişileri sokan bir şebeke tespit etti. 7 aylık takiple bağlantıları ve çalışma yöntemleri belirlenen şebeke KPSS’nin yapıldığı saatlerde İzmir, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Gaziantep, Mardin, İstanbul ve Ankara’daki baskınla çökertildi. Sahte belge hazırlayan, başkasının yerine sınava giren, parayla yerine sınava başkasını sokan aralarında araştırma görevlileriyle sınav sorumlularının da bulunduğu 40 kişi gözaltına alındı. Şebeke liderinin ve üyelerinin terör örgütünün şehir yapılanması KCK ile bağlantılı oldukları, birçok kez bu suçtan haklarında işlem yapıldığı öğrenildi. Çetenin amacının, sempatizanlarını önemli kurumlara yerleştirerek devletin içine sızmak olduğu kaydedildi. Zanlıların LYS, YGS, KPSS, KPDS gibi sınavlarda 150 kişinin yerine başkalarını soktuklarını belirlendi. Şebekenin sınav başına aldığı 20 bin TL ile milyonlarca TL’lik gelir sağladığı ileri sürüldü. Yetkililer operasyonun genişleyeceği ve gözaltı sayısının artabileceğini açıkladı.

(star)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.