banner

Öğretmen ve öğrenciler sokağa döküldü
Avrupa’da ekonomik kriz bir türlü bitmek bilmiyor. Avrupa Birliği Ülkesi İtalya’da eğitimde kemer sıkma politikası öğrenciler ve öğretmenleri sokağa döktü

Öğretmen ve öğrencilere sokağa döküldüAvro Bölgesi'ndeki mali krizinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İtalya'da, tasarruf tedbirleri kapsamında eğitim alanında yapılması gündemde olan kesintiler, öğretmen ve öğrenciler tarafından protesto edildi.

Ekonomik krize karşı yeni önlemlerle karşı karşıya kalan İtalya'da, her hafta yeni bir protesto yürüyüşü düzenlenir oldu. Ülkede son dönemde meydanlara en çok inenlerse lise-üniversite öğrencileri ile öğretmenler ve, akademisyenler...

Öğrenciler ve öğretmenler, hocaların fazla mesai yaparak çalışması, bazı devlet okullarındaki kesintiler ile bazı devlet okulların özelleştirilmesini öngören bütçe yasasındaki düzenlemeyi protesto etti.

Başkent Roma'da, öğleden sonra kent merkezindeki Esquilino Meydanı'nda başlayan kortejin son varış noktası Apostoli Meydanı'yken, rotada yapılan değişiklikle kortej, Milli Eğitim Bakanlığı önlerine kadar yürüdü. Organizatörlere göre, yürüyüşe 20 bin kişi katıldı.

Yürüyüşte renkli görüntüler veren öğretmen ve öğrenciler, teknokrat başbakan Mario Monti ile Milli Eğitim Bakanı Francesco Profumo'ya, tasarruf tedbirlerine dönük tepkilerini dile getirdi. Protestocular, bakan ve başbakanın istifasını da istedi.

Kortejin güzergahında yer alan Roma Belediyesi'nin önünden geçilirken, öğrencilerin belediye başkanı Gianni Alemanno aleyhine slogan attıkları da görüldü. Olaysız sona eren yürüyüş nedeniyle kent merkezi trafiğinde ciddi aksamalar yaşandı.

Bu arada, öğrencilerin yürüyüşüne eş zamanlı olarak Milli Eğitim Bakanı Profumo'dan, öğretmenlerin fazla mesaiyle çalıştırılması uygulamasının gündemlerinde olmadığı açıklaması geldi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.