banner

Devlet okullarının internet siteleri tek tip olacak
Devlet okullarının internet siteleri artık standart bir şablona göre hazırlanacak. Okullar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği tasarımın dışında bir web sitesi hazırlayamayacak. Sitelerde, okuldaki çeşitli faaliyetlere ait duyurular, öğrenci projeleri ile öğrenci ve velilere yönelik eğitici içerikler yer alacak. Okulların sitelerine reklam alınamayacak.

okul siteleriMillî Eğitim Bakanlığı, devlet okullarının internet sitelerinin tasarımını standart hale getirmek için bir çalışma başlattı. Bilgi İşlem Grup Başkanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında Türkiye'deki bütün devlet okullarının internet siteleri aynı şablon ve aynı tasarıma sahip olacak. Bu sayede kullanıcılar, farklı okulların web sitelerinde benzer bilgilere aynı menüler üzerinden ulaşabilecek. Böylece sitelerin kolay kullanılabilirliği artacak. Projenin bu ay sonunda bitirilmesi hedefleniyor.

Bakanlığın okullara gönderdiği yazıda, özellikle güvenlik ile ilgili yapılan çalışmalar ve alınan tedbirler sebebiyle okul web sayfalarının bakanlık sunucularında barındırılması gerektiği belirtildi. Okulların hazırlayacakları sitelerde, haberlerin, okuldaki çeşitli faaliyetlere ait duyuruların, öğrencilerin özgün proje çalışmaları ile sanat çalışmalarının, öğrenci ve velilere yönelik eğitici içeriklerin yer alması hedefleniyor.

İnternet sitesi hazırlayan okullarda; okul müdürü, müdür yardımcısı, bilgi teknolojileri öğretmeni, Türkçe öğretmeni, rehber öğretmen ve varsa ilgili kulüp sorumlu öğretmeninden bir web yayın ekibi oluşturulacak. Bu ekip, siteye konulan içeriğin denetimini yapacak. Ayrıca bakanlığın yazısında okulların web sitesine reklam almasının yasak olduğu ifade edildi. Daha öncesinde Millî Eğitim Bakanlığı web barındırma hizmetinden faydalanarak meb.k12.tr uzantılı web adresi olan okullar, sisteme ilk girişlerinde bu adresi kullanabilecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.