banner

Dinçer’den “4+4+4” Eleştirilerine Cevap
Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılması teklifine yönelik eleştirilere cevap geldi.

Dinçer’den “4+4+4” Eleştirilerine Cevap

Eleştiriler için "Geriye dönüp bakılsın ve kız çocuklarının okula gönderilmesi konusunda yaptığımız çalışmalar göz önünde bulundurulsun" diyen Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, uzun vadede seçme esasla sınavların da kaldırılacağı müjdesini verdi.

"Bazı Tereddütler İdiolojik" 

Bakan Dinçer, Antalya'daki Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı sonrası, tartışılan yasa teklifine açıklık getirdi.

Yeni eğitim sistemi teklifi ile ilgili "geriye gidiş" eleştirisine cevap veren Dinçer, “Kamuoyundan gelen tereddütler var. Bunun bazısı ideolojik tereddütlerdir" dedi.

Dinçer, şöyle konuştu:

“Bu zamana kadar yaptıklarımızı inkar edip, başka bir şeyi yapmayı asla düşünmeyiz. Bu sebeple bakıldığında lütfen geriye dönüp bakılsın ve orada kız çocuklarının okullaşması ile ilgili yapılan çabaları göz önünde bulundursunlar ve bundan sonra yapacaklarımızı da o gözle değerlendirsinler. Kanun esas itibariyle Türk eğitim sisteminin katılığını gideren bir altyapı oluşturuluyor.”

Sert eleştirilerde bulunan TÜSİAD'a da seslenen Bakan Ömer Dinçer, “TÜSİAD cevap versin. Dünyada kesintisiz eğitimi uygulayan kaç tane ülke var? Değerlendirme yapsınlar. Ama pek çok ülkesinde birbirinden farklı kesintili uygulama varken Türkiye’de kesintili eğitime geçecek olmanın bu kadar eğitim sistemini alt üst edeceğine dair değerlendirmenin ne kadar doğru olduğunu siz takdir edin” dedi.

“Okul Öncesi Eğitimin Zorunlu Olmasında Tereddüt Yok”

Eleştirilerden biri de sistemde okul öncesi eğitimin yer almıyor olmasıydı.

Dincer, bu konuda, “Okul öncesi eğitimde yaşta yüzde 100'e 2013 için hedeflemiş durumdayız. 2011'e kadar bu oran yüzde 67'lerdeydi. Şimdi yüzde 72 civarında hızla o konuda ilerliyoruz. Bu yıl yatırımların önemli miktarına okul öncesine ayırdık. Güven verecekse okul öncesi eğitimin de zorunla olması konusunda hiç bir tereddüt yok, eklenebilir" diye konuştu.

Dinçer’den “Sınavları Kaldırma” Müjde

Milli Eğitim Bakanı Dinçer'in bir de müjde verdi.

Dinçer, “Türkiye'de uzun vadede, seçme esaslı sınavları kaldırmak istiyoruz. Öğrencileri seçme esaslı sınav sisteminin gözden geçirilmesi çalışmalarını yapıyorum. Öğrencilerin bir üst sınava geçmek için seçileceği sınavların gözden geçirilmesi kanaatini taşıyorum” dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.