banner

Çankaya Üniversitesi enstitüleri ile lisansüstü eğitimde kariyer gelişimini destekliyor
Sıtkı Alp tarafından kurulan ve 1997-1998 eğitim-öğretim yılında faaliyete başlayan Çankaya Üniversitesi, bünyesindeki Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri ile 14 yüksek lisans ve bir doktora programı sunuyor. “Lisans eğitimini bitirdiğinizde bir meslek kazanırsınız; ama yüksek lisans yaptığınızda bir alanda uzman olursunuz” diyen Çankaya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Taner Altunok, öğrencilere ‘Kariyer Gelişiminizi Ertelemeyin’ çağrısında bulunuyor.

Çankaya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Taner AltunokÇankaya Üniversitesi enstitüleri dahilinde, Fen Bilimleri’nde 6 yüksek lisans ve 1 doktora programında, Sosyal Bilimler’de ise 8 yüksek lisans programında olmak üzere toplam 14 programda eğitim öğretime devam ediyor. Yeni açılacak programlarla ilgili üniversite bünyesinde ve YÖK nezdinde çalışmalarını sürdüren üniversite yüksek lisansta Makine Mühendisliği, üç doktora programında Kamu Hukuku, Özel Hukuk, İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri programları açmaya hazırlanıyor. Böylece 14 olan program sayılarını 18’e çıkaracaklarını söyleyen Çankaya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Taner Altunok, “Bunun da bize güç katacağını ve daha fazla öğrenciye eğitim verme imkanı sağlayacağını düşünüyorum” diyor.

Akademik çalışmanın mezuniyet sonrasında insanların belirli bir konudaki uzmanlığının, bilgi birikiminin artırılması yani genelde uzmanlaşmaya yönelme açısından çok önemli olduğuna işaret eden Altunok şu noktaya dikkat çekiyor: “Lisans eğitimini bitirdiğinizde bir meslek kazanırsınız; ama yüksek lisans yaptığınızda bir alanda uzman olursunuz. Bu alandaki uzmanlığınızı, daha özel hale getiren bir tez hazırlayarak da uzmanlığınızı ve alana hakimiyetinizi pekiştirirsiniz.” Özel sektörde yada kamuda, hangi alanda çalışılırsa çalışılsın yüksek lisansın gerekliği olduğunun altını çizen Altunok, “Kendi özel işiniz olsa dahi uzmanlaşmanız gerekir; çünkü kendi özel işinizde yanınızda çalıştıracağınız kişilerin yüksek lisanslı ya da doktora mezunu olma ihtimallerinin her geçen gün arttığını görüyoruz. Onları etkin yönlendirebilmek için eğitim açısından aynı düzeyde ya da daha üst düzeyde olmanız, otoritenizin korunması ve daha iyi bir yöneticilik sergilemeniz açısından önemli olacaktır” diye konuşuyor. Çankaya Üniversitesi’nin yüksek lisans ve doktora programlarıyla ilgili detaylı bilgiye; Fen Bilimleri Enstitüsü için http://fbe.cankaya.edu.tr/tr/index.html, Sosyal Bilimler Enstitüsü içinse http://sbe.cankaya.edu.tr/tr/index.html adreslerinden ulaşılabiliyor.
 

Fen Bilimleri Enstitüsü lisansüstü programları

Bilgisayar Mühendisliği (Tezli – Tezsiz) (Y.L), Endüstri Mühendisliği (Tezli – Tezsiz) (Y.L), Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Tezli – Tezsiz) (Y.L DR), Matematik-Bilgisayar (Tezli – Tezsiz) (Y.L), Bilgi Teknolojileri (Tezli – Tezsiz) (Y.L), İç Mimarlık (Tezli – Tezsiz) (Y.L)
 

Sosyal Bilimler Enstitüsü yüksek lisans programları

İşletme Yönetimi (MBA) (Tezli-Tezsiz) (Y.L), İnsan Kaynakları Yönetimi (Türkçe) (Tezsiz) (Y.L), Uluslararası Ticaret ve Finansman (Tezsiz) (Y.L), Kamu Hukuku (Tezli) (Y.L), Özel Hukuk (Tezli) (Y.L), İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri (Tezli-Tezsiz) (Y.L), Finansal Ekonomi (Tezli-Tezsiz) (Y.L), Siyaset Bilimi (Türkçe) (Tezsiz) (Y.L)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.