banner

Olimpiyat Enstitüsü kuruluyor
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi'nin ortaklaşa kuracağı Olimpiyat Enstitüsü, sporcuları bilimsel yöntemlere destekleyecek

Hacettepe Üniversitesi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın ortaklaşa kuracağı Olimpiyat Enstitüsü, Türk sporuna farklı bir boyut kazandırmaya hazırlanıyor.

Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe yerleşkesinde kurulması planlanan spor enstitüsü ile ilgili AA muhabirine açıklama yapan Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Haydar Demirel,  "Sportif başarının artırılacağı, özellikle dünya ve olimpiyat şampiyonlarının yetiştirilmesinde gerekli bilimsel ve teknolojik desteğin sağlanacağı enstitüde, sporun hemen her dalında yetenekli sporcular seçilecek" dedi. 

Yürütülen proje kapsamında bilimsel yöntemlerle spora ve sporcuya yön verecek enstitünün, dünyadaki örneklerine fark atacak birçok yeniliğe de sahip olacağını belirten Demirel, "Yetenekli sporcu tespitinin yanı sıra, elit sporcularda üst düzey performansın sergilenebilmesi için en uygun yöntemlerin geliştirilmesi de hedeflenecek. Enstitü, sporcuların yalnızca rutin testlerinin yapıldığı bir yer olmanın dışında, dünyada ilk kez uygulanacak yeni yöntem ve testlerin geliştirileceği bir yer de olacak. Moleküler biyoloji ve genetikten mühendislik bilimlerine, beslenme, egzersiz fizyolojisi ve spor psikolojisinden, biyomekaniğe kadar birbirinden zengin araştırma ve uygulama konuları, enstitünün çalışma alanları içinde yer alacak" diye konuştu.

Spor adamları da yetiştirecek

Haydar Demirel, Olimpiyat Enstitüsü'nün olimpik sporların yanı sıra ilerleyen zamanlarda tüm spor branşlarına hizmet verecek bir enstitüye dönüşeceğini ifade ederek, "Sporcu yetiştirecek enstitü, spora yön verecek spor hocalarının da eğitim yuvası olacak. Lisansüstü programlarıyla spor adamı da yetiştirecek enstitüde, ayrıca antrenman için birçok branşa hitap eden spor salonları sporculara hizmet verecek" ifadelerini kullandı.

İlk planda 40 bin metrekarelik bir alana kurulması planlanan enstitüde, her biri tek kişilik olmak üzere 96 adet oda, 50 metre ve senkronize yüzme havuzları, egzersiz salonları, atış poligonları, ritmik jimnastik, trambolin ve ağırlık çalışma salonlarının bulunacağını belirten Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Düzenli sağlık muayeneleri ile fizyolojik zorlanmanın belirleneceği Sporcu Sağlık Kontrolü biriminde, sporcuların koruyucu tıbbi önlemleri almaları sağlanacak. Gözlenen sağlık problemlerinin de değerlendirileceği birimde, güncel bilgiler ışığında sporcu hızla iyileştirilerek en uygun performansa ulaşmasının önündeki engeller kaldırılacak. Sporculara, zihinsel antrenman teknikleriyle. motivasyon, konsantrasyon, zihinde canlandırma ve dikkat özelliklerini geliştirebileceği bilimsel yöntemler sunulacak. 

Beslenme alışkanlıklarının takibinin yapılacağı Beslenme ve Ergojenik Yardım biriminde, sporculara optimal beslenme alışkanlığının kazandırılması, vücut kompozisyonu ölçümleri ve vücut ağırlığı kontrolü için sporculara destek sağlanacak. Böylece kişinin, kas kitlesi kazanımı, ergojenik besin desteği ve metabolik değişkenlerinin kontrolü yoluyla, üst düzey performansa ulaşması sağlanacak. 

Hareket Analizi biriminde ise kamera ve yazılımları, kuvvet platformları ve elektromiyografik kas ölçüm sistemleri kullanılarak sporcunun hareket analizi yapılacak. Kişiye özel fiziksel değerlendirme yöntemlerinin gerçekleştirileceği birimde, sporcuların hareket optimizasyonu sağlanacak ve böylece sporcuların veriminin artırılmasındaki mekanik sınırlılıklar belirlenecek."

Çevre koşulları büyük etken 

Spor müsabakalarının düzenlendiği çevre koşullarının sporcunun performansını etkilediğinin, bilinen bir gerçek olduğunu vurgulayan Haydar Demirel, "Normobarik Hipoksi Laboratuarı'nda yükselti koşullarını simüle eden ve düşük oksijen ihtiva eden ortamda sporcu performansının değerlendirilmesi ve optimal antrenman parametrelerinin belirlenmesi için ihtiyaç duyulan bilginin ortaya koyulmasına yardımcı olacak" dedi.

Haydar Demirel, enstitüde egzersiz fizyolojisi, biyomekanik, antrenman bilimi, spor eğitimi, sporda psiko-sosyal alanlarında lisansüstü eğitimler verileceğini de sözlerine ekledi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.