banner

Engelli çocuklar spora teşvik edilmeli
Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürk, engelli çocukların spora teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

arif umit uzturkTürkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Başkanı Arif Ümit Uztürk, "Bütün engelli çocuk anne ve babalarına, ki ben de engelli çocuk babasıyım, sesleniyorum; çocuklarının ellerinden tutsunlar, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerimize götürüp hangi sporu yapabileceğine dair bilgi alsınlar. Mutlaka onları orada karşılayacak, sporla tanıştıracak bir antrenör bulacaklar" dedi.

Bedensel Engelliler Türkiye Masa Tenisi Şampiyonası kapsamında kente gelen Uztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, engelli çocukların spora teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Engelli sporlarının yapıldığını ama Türkiye'deki engelli sporcu sayısının Avrupa ülkeleriyle kıyaslandığı zaman gerilerde olunduğunu belirten Uztürk, "Bu sayıları arttırmamız lazım. Bu sadece spor teşkilatı içindeki insanların gayretiyle de olmuyor. Sivil toplum örgütleri ve her şeyden evvel ailelerimizin bu konuda hassasiyetleri önemli. Her engeli olan kardeşlerimizin yapabilecekleri bir spor dalı var" ifadelerini kullandı.

Uztürk, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda 18 spor dalı olduğunu ifade ederek, her engelli çocuğun yarışabileceği engel grubuna dönük sınıflamaların bulunduğunu kaydetti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.