banner

Elitaş: Meclis Başkanı Komisyon Raporunu iade edemez!
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, dünkü kavgalı komisyon toplantısına ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü.
mustafa_elitasAK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İçtüzük'te TBMM Başkanı'nın komisyon raporunu iade etme yetkisi bulunmadığını belirterek, "Komisyonda yapılan hatalar varsa düzeltme yolu TBMM Genel Kurulu'dur. Genel Kurul'da yapılan hatalar varsa bunun düzeltme yolu da Anayasa Mahkemesi'dir. Düzeltme yolu şiddet değildir. Düzeltme yolu tankları Komisyon Başkanı'nın başına fırlatmak değildir" dedi.
Elitaş, dünkü kavgalı komisyon toplantısına ilişkin TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Elitaş, TBMM Başkanı Çiçek'in MHP grubunun itirazlarını dile getirdiğini, kendisinin de yaşanan olayları ilettiğini belirtti. Elitaş, Çiçek'in yaşanan olayların kendisini üzdüğünü söylediğini ve aynı görüşü paylaştıklarını söyledi. Komisyon raporunun iadesi ile ilgili tartışmaların hatırlatılması ve Çiçek'in raporu iade edip edemeyeceğinin sorulması üzerine ise Elitaş, "Meclis Başkanı yetkili arkadaşlarla bu konuyu değerlendiriyor. Ama bizim gördüğümüz kadarıyla İçtüzük'te bu konuyla ilgili Meclis Başkanı'na herhangi bir yetki verilmemiş" dedi.
Komisyon ve TBMM Genel Kurulu'ndaki işlemlerle ilgili bugüne kadar hiçbir örnekte Meclis Başkanı'nın milletvekillerinin iradesi üstünde bir iradesinin olmadığını anlatan Elitaş, "Daha önce 5 tane iade olmuş. Bunlar tamamen İçtüzük 35. maddeyle alakalı ve bunda da Komisyon Başkanları doğrudan Meclis Başkanlığı'na raporlarını tekrar iade etmişler. Bunda da yorum, Meclis Başkanı'nın komisyon raporunu geri gönderme yetkisi olmadığı şeklinde bizim kanaatimiz" diye konuştu.
TBMM'de hiç kimsenin Meclis kürsüsünü işgal etme hakkına sahip olmadığını belirten Elitaş, şunları söyledi: "Hiçbir siyasi parti veya örgüt komisyonların çalışmasını engelleyecek şiddete başvuramaz. Demokrasi kurallar doğrultusunda insanların fikirlerini ifade edeceği bir özgür ortamı ortaya çıkarmakla mükellef olan bir tarzdır. Ama şiddetle hak aramak sokak tarzıdır. Başkalarının sokağa çektiği gibi, parlamenter sistem, millet iradesi sokakta aranmaz, sokakta böyle şiddete davet edilmez. Herkes ne konuştuğunu iyi ölçmeli, hesaplamalı, nereye gideceğini bilmeli. Hezeyan içinde yapılan basın toplantıları yarın kendilerine farklı bir şekilde ve üzücü olarak geri dönebilir. Açıkçası milletvekili arkadaşların hezeyan içindeki söylemlerini daha ölçülü ve sakinleştikten sonra yapmalarının uygun olduğunu düşünüyorum."
"MUHALEFET 'YOK HÜKMÜNDEDİR' DİYEMEZ"
Muhalefetin de dünkü toplantının 'yok hükmünde' olduğunu söylemesi ve AK Parti'yi şiddet uygulamakla suçladığının hatırlatılması üzerine Elitaş, şöyle konuştu: "Toplantının yok hükmünde olduğunu ifade etmek, İçtüzüğü iyi okurlarsa bunu görürler. İçtüzük'te neyin ne olduğu açık ve net yazıyor. Muhalefet 'yok hükmündedir' diyemez. Her şeyin bir yolu vardır. Komisyonda yapılan hatalar varsa düzeltme yolu TBMM Genel Kurulu'dur. Genel Kurul'da yapılan hatalar varsa bunun düzeltme yolu da Anayasa Mahkemesi'dir. Düzeltme yolu şiddet değildir. Düzeltme yolu tankları Komisyon Başkanı'nın başına fırlatmak değildir. Genel Başkan (CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu) 'tankların üzerine çıkacağım' diyor ama bir milletvekili veya grup başkanvekili, kim olduğunu bilmiyorum, tankı Komisyon Başkanı'nın kafasına fırlatıyor."
Çiçek'in komisyon tutanaklarını ilgililere incelettiğini belirten Elitaş, ifadelerin tutanaklarda net olarak geçtiğini söyledi. Elitaş, muhalefetin 'önergelerimiz dikkate alınmadı' dediğini ancak tutanaklara göre muhalefetin bir tane önerge verdiğini ve bunun da oylanarak kabul edilmediğini söyledi.
"KOMİSYON SALONU İÇİNDE KAVGA OLMADI"
Yaşanan kavga ortamında görüşmelerin sürdürülmesi ve oylamanın yapılmasının normal olup olmadığının sorulması üzerine ise Elitaş, "Komisyonun dışında cereyan eden hadise. Komisyonun içinden kapı tarafından cereyan eden hadise, özellikle de komisyonun dış tarafından cereyan eden hadise. Komisyon toplantı salonunda öyle bir hadise yok" dedi.
Elitaş ayrıca, teklifin normal şartlarda TBMM Genel Kurulu'na gelebileceğini ancak komisyon raporlarının yazılma süreci ve Meclis Başkanı'nın tutanakları incelemesi ile sonraki haftaya da kalabileceğini söyledi. Elitaş, CHP'nin önce İçtüzük tartışmalarında Genel Kurul kürsüsünü işgal ederek, dün de komisyonda şiddet uyguladığını belirterek, "Biz sadece direnişi durdurmak, demokrasiyi engellemek isteyen CHP'yi engellemek amacıyla yapılan bir işimizdi" şeklinde konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.