banner

Müdür odası sınıf oluyor
Bakan Dinçer, derslik ihtiyacını gidermek için okullardaki sınıf işgallerinin bitirilmesini istedi. En az 42 bin 500 müdür odası sınıfa çevrilecek
 Milli Eğitim Bakanlığı, zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıyla artan derslik ihtiyacını müdür saltanatını sonlandırarak çözecek. Bakanlık, müdür odası olarak sınıfların işgal edilmesini bitirmek için harekete geçti. Müdür odasının 32 metrekareden büyük olmaması, müdür yardımcılarının da aynı odada çalışmaları yönünde çalışma başlatıldı.

ANTALYA'DA BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, il milli eğitim müdürlerine gönderdiği genelge ile yönetici odalarının yeniden düzenlenmesi için talimat verdi. Bakan Dinçer, genelgesinde, temel ve ortaöğretimde okullaşma oranının artışına paralel olarak derslik ihtiyacının da her geçen gün arttığını belirterek, derslik başına düşen öğrenci sayısının 30'un altına çekilmesi ve eğitim-öğretimin daha nitelikli ve kaliteli hale getirilmesi içen her yıl çok önemli miktarda kamu kaynağının yeni okul veya derslik yapımına tahsis edildiğini hatırlattı isverigeapotek.com. Bakan Dinçer, derslik ihtiyacının her geçen gün artmasına rağmen okullarda yapılan incelemelerde bazı okul mekanlarının mimari projesine uygun olarak kullanılmadığını, derslik olarak belirlenen eğitim öğretim alanlarının yönetici odası ya da büro olarak kullanıldığını tespit ettiklerini bildirdi. Sınıfların müdür odası olarak kullanılmasına son verilmesini kesin bir dille isteyen Bakan Dinçer, tüm okullara şu talimatnameyi gönderdi:

 Eğitim yapılan ihtiyaç programlarında ve Bakanlığın tip projelerinde esas alınan ölçüye uygun olarak idari bürolar 16'metrekare'den müdür odaları ise 32 metrekareden büyük olmayacak.

 İdari bürolar tek odada toplanacak ve müdür yardımcıları gerektiğinde birlikte aynı odayı kullanacak.

 İl müdürlükleri ve bakanlık denetmenleri, 7 Mayıs 2012 tarihine kadar okullardaki amaç dışı kullanılan derslikleri tespit ederek bakanlığa bildirecek. Türkiye'de yaklaşık olarak 42 bin 500 okuldan en az birer derslik sağlanması hedefleniyor. Dinçer, "Şu an sadece Antalya'da başladı. Okul binalarında müdür, müdür yardımcısı ve idarecilerin kendileri için kullandıkları odalar tekrar tanzim edilip eski projedeki haline döndürülüyor. Antalya'da 470 derslik kazandık. Yeni uygulama ile her il düzeyinde okul okul gezilip okulun ilk yapılış projesine uygun hale getirip derslik kazanacağız" diye konuştu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.