banner

Öğrencinin hayatına karşı 24 ay vadeli para cezası!
Okulda otomatik kapıya sıkışarak ölen Anıl'ın davası sonuçlandı. Müdür suçlu bulundu, ama 3 yıl hapis cezası paraya çevrilip 24'e bölündü.

İzmir’deki Seyit Şanlı Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde otomatik kapının sıkıştırması sonucu hayatını kaybeden 17 yaşındaki lise öğrencisi Anıl Erdem’in davası sonuçlandı. İzmir 12. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘taksirle ve asli kusurlu olarak bir kişinin ölümüne neden olduğu’ için okul müdürü Hüseyin Toptaş’a 3 yıl hapis cezası verilmesine, cezanın duruşmadaki iyi hal nedeniyle 2 yıl 6 aya indirilerek 18.200 TL para cezasına çevrilmesine karar verdi. Kararda ‘Hapis cezasının bir günü 20 TL üzerinden paraya çevrilerek…birer ay ara ile 24 eşit taksitte sanıktan alınması’ ifadeleri yer aldı.

Bilirkişi raporunda, okul müdürü Hüseyin Toptaş’ın güvenlik elemanını işten çıkarmak, yayaların girişi için yapılmış olan kapıyı kilitli tutmak, otomatik kapıya sensör taktırmamak, otomatik kapının kilitli olarak bulunmasını sağlamamak, kapıda nöbetçi olan öğrencilere kumanda butonlarının kullanımı konusunda eğitim vermemek, izinli olan nöbetçi öğretmen ve müdür yardımcılarının yerine görevlendirme yapmamak gibi ihmalleri sebebiyle Anıl’ın ölümünde ‘asli kusurlu’ olduğunu belirtti.

Mağdur ailenin avukatı Barış Kaşka, Anıl’ın ailenin geçimine yardımcı olmak için görme engelli annesinin yaptığı börekleri babasıyla beraber sattığını, Anıl’ın ölümüyle ailenin umutlarının darmadağın olduğunu anlattı. Kaşka, “Mahkeme verdiği bu karar ile sanığa, bu ölümün tek sorumlusu sensin demiştir. Diğer yandan da ağırlaştırılmış olarak verilen 3 yıllık cezayı paraya çevirmiştir. Gencecik bir insanın hayatının değeri 18.200 TL midir? Bu Türkiye’ye yakışmayan bir karardır. Kararı bu haliyle kabul etmiyor ve içimize sindiremiyoruz” diyerek kararın temyiz sürecinde bozulacağını ve okul müdürüne daha ağır bir ceza verileceğini düşündüğünü belirtti. Kaşka, “Bu ülkede yaşayan her anne ve baba çocuklarını gönül rahatlığı ile okullara teslim edebilmeli. Çocuklarımızın güvenliğini sağlamayanların da en ağır cezayı almaları gerekir. Türkiye’de insana verilen değerin arttığını düşünüyorsak bunun mutlaka mahkeme kararlarına yansıması lazım” diye konuştu.

‘Artık beni kimse adalete inandıramaz’

Anıl’ın anne ve babası, 17 yaşındaki oğullarının ölümüne sebep olan müdürün 18 bin lira para cezasına çarptırılmasına isyan etti. Anne Ayşe Erdem, “Yalnızca Anıl gitmedi, biz üç kişi daha öldük burada. Biz müebbet aldık, ömür boyu hapse mahkûm olduk. Bunun karşılığı bu olmamalıydı. Artık beni kimse adalet olduğuna inandıramaz. Adalet insanına göre var. Ben şurada en ufak bir suç işlesem hapis cezası alırım. Gencecik bir çocuğun ölümüne sebep olan adam, bütün raporlarda yüzde yüz suçlu bulunuyor, bunun karşılığı 18 bin lira mı? Kimse veremez bunun hesabını bana” dedi. Her sabah oğlunu görmek için yatağına baktığını, her yerde oğlunu gördüğünü anlatan anne, “Benim acım asla hafiflemez, ama en azından o ihmallerin karşılığı olsaydı belki bundan sonra gelecek insanlar sorumluluğunu bilirdi” diye konuştu.

Baba Doğan Erdem de “Bizim tek isteğimiz oğlumuzun ölümünden sorumlu müdüre verilecek hapis cezasının caydırıcı olmasıydı. Tek tesellimiz bu olacaktı. Başka çocukların başına gelmesin, herkes sorumluluğunu bilsin diye mücadele ettik” dedi. Erdem, “Eşimin gözleri görmüyor. O gözleriyle yaptığı börekleri oğlumla satardık. Durumumuzu biliyordu, çok sorumluluk sahibi bir çocuktu. Onu her gün parkta arıyorum, arkadaşlarıyla oturuyorum, onların içinde oğlumu yaşıyorum. Tek bir bisikleti kaldı. Onu kimseye veremiyorum, evde asılı duruyor. Diğer her şeyi dağıttım, arkadaşlarına verdim. Kokusu üzerinde diye kıyafetlerini yıkamadan giyen arkadaşları var… İşte böyle bir evlattı, geriye böyle bir sevgi bırakmış. Allah kimsenin bu şekilde canını yakmasın” dedi.

Ne olmuştu?

3 Haziran 2010’da meydana gelen olayda, teneffüste dışarı çıkan 11. sınıf öğrencisi Anıl okula dönerken, kapanan otomatik kapıda sıkışmış ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Arkadaşları, Anıl’ın ölümünden okul yönetimini sorumlu tutmuş, arızalı olduğu bilinen kapının tamir ettirilmediğini, para yüzünden güvenlik görevlisinin işine son verildiğini söylemişlerdi.

(radikal)

.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.