banner

Bakan Dinçer: Eğitime farklı bir boyut getirdik
Bilkent Üniversitesi Marka Kulübü tarafından düzenlenen 3. Liderlik Forumu'na katılan Bakan Dinçer, ''Artık şimdiye kadar devletin çocuklarımıza neyi vermemiz gerektiğini öngördüğü yaklaşım tarzından, bundan sonra çocuklarımızın hangi tür bilgi ve yetenek potansiyeline sahip olduğu ve bunu nasıl açığa çıkaracağımıza ilişkin bir eğitim anlayışını kurgulamaya başlıyoruz'' dedi.

''Değişim ve Liderlik'' ile ilgili bir konuşma yapacağını ifade eden Dinçer, Türk kamu yönetiminin en önemli özelliğinin, yönetimi bugün için yapması olduğunu ifade ederek, bu anlayış tarzının ancak değişmeyen çevre içinde uygulanabileceğini söyledi.

Yönetim kurgulanırken, gelecekteki 5-10 yılın düşünülerek vizyon belirlenmesinin önemine işaret eden Dinçer, gelecek yönelimli bürokrasinin, üretilen projeleri takdir edeceğini söyledi

‘Evrimsel değişim, devrimsel değişim şart’

4+4+4 meselesini kamuoyuyla paylaşırken, dünya ile Türkiye arasında stratejik bir açıklık oluştuğunu, bu açıklığı kapatmanın yolunun da bu sistemden geçtiğini izah etmeye çalıştığını kaydeden Dinçer, ''Dış dünya değişiyor ama siz değişmiyorsanız aranızda çok ciddi mesafeler oluşmaya başlar. O mesafeyi kapatmanın çaresi nedir diye bakıldığında iki yöntem var, birincisi evrimsel değişimdir, ikincisi devrimsel değişimdir'' diye konuştu.

Temel stratejilerde değişimin, devrimsel değişiklikle sağlanacağına dikkati çeken Dinçer, ''Teknik olarak devrimsel değişim demek mevcut denge durumunda olan bir yapıyı yeni, sizin tanımladığınız ideal bir denge durumuna getirecek değişimi başarmaktır. Değişimi planlı bir şekilde yapmaktır'' diye konuştu.

‘Değişimin yönetilmesi için yönetimin değişimi şart’

Yeni kamu yönetiminde vatandaşla, onun hak ve özgürlüklerinin esas olduğunu belirten Dinçer, kamu yararının vatandaşların haklarını korumak üzerine kurgulandığını anlattı. Dinçer, ''Kamu idaresinin amacı ekonomik refahı artırmak, huzur ve güveni sağlamak, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini geliştirmek ve temel insan hak ve özgürlüklerini kullanması önündeki engelleri kaldırmaktır'' dedi.

Milli eğitim sisteminde paradigma değişikliğine gidildiğini ifade eden Dinçer, ''Artık şimdiye kadar devletin çocuklarımıza neyi vermemiz gerektiğini öngördüğü yaklaşım tarzından, bundan sonra çocuklarımızın hangi tür bilgi ve yetenek potansiyeline sahip olduğu ve bunu nasıl açığa çıkaracağımıza ilişkin bir eğitim anlayışını kurgulamaya başlıyoruz. Bu yapı içerisinde bizim ortaya koyduğumuzu çabanın nasıl eleştirildiğini ve nasıl ciddi bir direnişle karşılaştığını hatırlamanızda yarar var'' diye konuştu.

Dinçer, değişimin yönetilmesi için ''yönetimin değişmesinin şart olduğunu'' dile getirdi.

Bakan Dinçer, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin de öğrencilere bilgi verdi.

‘Eğitim sistemi yaratıcılığı teşvik etmiyor’

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar da Türkiye'deki eğitim sisteminin ilkokuldan başlayarak yaratıcılığı teşvik etmediğini belirterek, ''Bütün okullar aynı şeyleri okutuyor. Biraz farklılık olunca eğitim müfettişleri bozuk atıyor'' dedi.

Yaratıcılık için çeşitliliğin gerekli olduğunu ifade eden Atalar, ''Gençlerin değişik şeyleri deneyip başarısız olmaları için fırsatlar yaratmalıyız ki bazıları da başarılı olsun. Siz gençlerden cesaretle yenilikler yapmanızı, başarısız olmaktan korkmamanızı bekliyoruz'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Milli Eğitim Bakanı Dinçer ile Bilkent Üniversitesi Rektörü Atalar'a plaket takdim edildi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.