banner

Ortak sınavlara öğrenciler kendi kalem ve silgileriyle girecek
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) yerine 28-29 Kasım'da ilk kez düzenlenecek merkezi ortak sınavlarda öğrencilerin sınava kendi kalem ve silgileriyle gireceği belirtildi.  

MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkezi sınavlar öncesinde 1 Kasım'da Türkiye genelinde pilot sınav uygulamasını yaparak, lojistik süreçleri gözlemlediklerini söyledi.

Merkezi sınavların arasındaki sürenin daha önce 50 dakika olmasının kararlaştırıldığını ancak sürenin uzunluğunun öğrenciler açısından negatif yönlerinin olduğunun belirlendiğini belirten Çelik, ''Merkezi sınavların arasındaki 50 dakikalık süreyi 30 dakikaya indirdik'' dedi.

Dolayısıyla sınav saatlerinin de değiştiğine işaret eden Çelik, ilk sınavın saat 09.00-9.40'da, ikinci sınavın saat 10.10-10.50'de, üçüncü sınavın ise 11.20-12.00'de yapılacağını dile getirdi. 

Çelik, sınav süresinde bir değişiklik olmadığını, her sınavın 40'ar dakika süreceğini belirtti.

Okullar dört gün tatil

Sınavların yapılacağı 28-29 Kasım'da ortaokul 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin idari izinli sayılacaklarını belirten Çelik, 8. sınıf öğrencilerinin sınav olduğu okullarda eğitim yapılmayacağını açıkladı.

İlkokul ve ortaokul bağımsız ise ilkokul öğrencilerinin okula devam edeceğini, ortaokul öğrencilerinin, 8. sınıf hariç izinli olacağını kaydetti. Çelik, lise öğrencilerinin de okula gideceğini söyledi.

Sınavların yapılacağı perşembe ve cuma günlerinin tatil olmasıyla, belirtilen öğrenciler hafta sonuyla birlikte dört günlük tatil yapmış olacak. 

Sınav sonuçlarının kamuoyuna açıklanmayacağını belirten Çelik, öğrencilerin ve velilerin sınav notlarını ilerleyen süreçte e-okul sisteminden görebileceklerini kaydetti.

''Kendi kalemi, silgisiyle sınava girecek''

Çelik, öğrencilerin sınava müracaat etme veya ücret ödeme gibi bir durumlarının söz konusu olmadığını vurguladı.

Özel öğretim kurumlarının da aynı sınavı uygulayacağını belirten Çelik, bu okullarda özel okul öğretmenlerinin değil devlet okullarından gelecek öğretmenlerin gözetmenlik yapacağını belirtti.

Zorunlu nedenlerle sınava giremeyen öğrencilerin 14-15 Aralık'ta mazeret sınavına girebileceğini anımsatan Çelik, yeni sistemin de en önemli getirisinin bu olduğunu söyledi.

Sınava öğrencilerin diğer sınavlarda olduğu gibi kendi kalemiyle, silgisiyle gireceğini ifade eden Çelik, ancak bu sınavlarda da cep telefonu, hesap makinesi gibi cihazların, aletlerin alınmayacağını kaydetti. 

Çelik, sınav esnasında tuvalete gitmek isteyen öğrencilerin öğretmen nezaretinde bu ihtiyacını giderebileceğini belirtti.

Teknik altyapının tamamlandığını belirten Çelik, ''Kitapçıklar hazır, sınavı bekliyoruz'' dedi. 

Sınav, 14 bin sınav merkezinde, yaklaşık 1 milyon 300 bin 8. sınıf öğrenci için yapılacak.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.