banner

Köy Enstitüleri’nden 4+4+4’e gelen süreç
Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer’in bugünkü yazısı.

Azınlık okulları yanında, cins ayrımcılığına dayanan medrese-mektep ikilemi üzerine kurulan Osmanlı eğitim sistemi Tevhid-i Tedrisat ile yıkılırken; üreten, ürettikçe kendi varlığını algılayan, yaparak yaşayarak öğrenme teknikleri üzerinden ve kendine bilimsel dayanaklar oluşturan Cumhuriyet eğitim sistemi ortaya çıktı. Bu yeni sistem en güzel meyvelerini de Köy Enstitüleri ile verdi.

Cumhuriyeti kuran çağdaş aydın kadrolar, eğitimin ve kalkınmanın, öncelikle ‘Köylü milletin efendisidir’ anlayışı ile köylerden başlaması gerektiği fikrini benimsedi.

Cehalete karşı açılan savaşta zeki köy çocuklarının eğitilmesi önemli bir yer tuttu.

Evet, Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 72. yıldönümü bugün. Dünyada eşi benzeri olmayan, Türkiye’nin dünya eğitim tarihine kazandırdığı bu modeli, UNESCO gelişmekte olan ülkelere tavsiye etti.

Eğitim-İş Sendikası merkez yönetimi, bu konuda çok aydınlatıcı bir bildiri yayınladı. Hasan Ali Yücel’in çağdaş bakanlık anlayışı, İ. Hakkı Tonguç’un ilerici, toplumcu anlayışı ile yakılan ateş aydınlanma devriminin ve üretken eğitimin en büyük ateşi oldu. Yücel “Bu bizimdir, kimseden almadık; bizden alsınlar” diyordu. Eğitim-İş Merkez Yönetim Kurulu, tepkisini bugüne getiriyor:

“O gün Köy Enstitüleri’ni kapatmak ne kadar vahim bir hata ise bugün 4+4+4 Kesintili Zorunlu Eğitim Yasası’yla eğitim sistemimizi yeniden çok kutuplu hale getirecek yasal düzenlemeler de o kadar büyük hatadır. Eğitim-İş olarak amacımız; Köy Enstitüleri’nin heyecan ve ruhunu okullarımızda yaşatmak, tüm yurtta cumhuriyetin, aydınlanmanın ateşini yeniden yakmak, ülkemizin geleceğine umut ve ışık olabilmektir.”

Ama kim okur, kim dinler! Şimdiki proje başka!

NECİP Türk milletine önerimdir:

Günün birinde kabinenin bir bakanı dün olduğu gibi sizlere davul-zurna eşliğinde “Haydi oyna, takla at” gibi bir talepte bulunursa lütfen kendisine “Senin maaşını ben veriyorum, ben tef çalayım sen oyna” yanıtı veriniz.

(Yalçın Bayer-hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.